Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
"Vergi Uyuşmazlıklarının Çözümünde Yetkili ve Görevli Mahkemeler"
Tarih: 10.10.2018 14:14:00 / 490okunma / 0yorum
Seyfeddin Acat

Vergi idaresiyle vergi uyuşmazlılığına düştünüz durumlarda sadece siz değil hem müşaviriniz hem de avukatınız bu konuda belirli bir mesai harcayarak zaman kaybına uğrayacaktır. Asıl önemli olanı ise zaman kaybının yanında hak kaybına uğramamaktır. İster mükellef olsun ister mükellefin vekili avukat olsun yapmanız gereken ilk işiniz, herhangi bir idari uyuşmazlığın vergi mahkemelerin yetki ve görev alanına girip girmediği tespit etmek olacaktır.

Vergi mahkemeleri görevlerinden söz edilmesi gerekirse idari yargılamada: -Genel bütçe,il özel idareleri,belediye ve köylere ait vergi,resim ve harçlar ile benzeri mali yükümler ve bunların zam ve cezaları ile tarifelere ilişkin davaları, -yine bu vergilerle ilgili devletin alacaklarına ilişkin davaları -diğer kanunlarla verilen işlere bakar ve karara bağlar şeklinde hüküm altına altmıştır.

Vergi davasına konu olabilecek “Tahakkuk Fişi”, “Mükellef Tesisi”, “Vergi/Ceza ihbarnamesi”, “İki Numaralı Vergi/Ceza İhbarnamesi”, “Belediye Tarafından Tesis Edilen İşlemler, “Devletin Kendi Kesinleşen Vergi Konu ile İlgili Tesis Edilen İşlemler”, “Düzeltme ve Şikayet Başvurularının Reddi Yolunda Tesis Edilen İşlemler”, ve “Gümrük Müdürlüğünce Tesis Edilen İşlemler”, olarak sıralanabilir.

Vergi mahkemeleri idari yargıda “ÖZEL” görevli mahkemelerdir. “GENEL” görevli mahkemeleri ise, idare mahkemeleridir. Özel görevli idari mahkeme olan vergi mahkemelerinin görev alanının kendi özel kanunu olan vergi usul kanunuyla sınırları belirlenen bu alan dışında olan idari uyuşmazlıklar ise idare mahkemeleridir.

İdari yargılama usulünde idare ve vergi mahkemelerinin “YETKİ” ve “GÖREV” bakımından ise ayrı ayrı düzenlemiştir.

“YETKİ” den maksat bir davaya hangi yerdeki görevli mahkemelerinde görüleceği sorunudur. Burada bu sorun farklı yargı kolları arasındaki mahkemeler arasındaki yetki sorunu değil; aynı yargı kolu içindeki aynı işlere bakan mahkemeler arasındaki yetki sorunudur. İster mükellefin kendisi olsun ister vekili olarak avukatı olsun yapması gereken ilk iş doğru görevli mahkemeyi tespit etmek çok önem arz etmektedir. Önemden kasıtımız dava

sürecini uzamasının önüne geçmek anlamındadır. Yoksa açacağınız davanın doğru yere açılmaması hiç de sorun değil aslında ilgili dosyanız hangi yerdeki görevli mahkemede olması gerekiyorsa resen ilgili dava dilekçenizi verdiğiniz mahkeme tarafında zaten yerine getirilecektir. Önemli olan doğru bir yerde dava açmanız hem dava sürecini en kısa zamanda sonuçlandırmasını hem de hak düşürücü olan zamanaşımın önüne geçmiş olacaktır.

“GÖREV” ise özel görevli idari mahkeme olan vergi mahkemelerinin görev alanının kendi özel kanunu olan vergi usul kanunuyla sınırları belirlenen vergi uyuşmazlığında ilk olarak görevli mahkemenin vergi mahkemesi olduğunu vergi uyuşmazlılıkların çözümünde idari yargıda vergi mahkemeleri kurulmuş olup; yukarda belirtilen uyuşmazlık konularında vergi mahkemelerine bırakmıştır.

Sonuç olarak, Vergi mahkemeleri idari yargıda özel görevli mahkemeleri olması hem kendi özel kanununda hem de idari yargılama usulünde tarh ve tahakkuk aşamasına gelmiş vergi, resim, harç ve benzeri malî yükümlerle ilgili vergi uyuşmazlıklarında yetkili mahkeme, uyuşmazlık konusu kamu alacağını tarh ve tahakkuk ettiren, zam ve cezaları kesen dairenin bulunduğu yerdeki vergi mahkemesidir.

Yine aynı şekilde Gümrük Kanunu´nun gereğince, gümrük vergileri ile kesilen cezalara karşı idarî itiraz yoluyla üst mercilere yapılan itirazlar sonunda açılacak davalarda da yetkili mahkeme, ilgili vergiyi tarh ve tahakkuk ettiren veya cezayı kesen gümrük dairesinin bulunduğu yer vergi mahkemesi, yetkili mahkemedir

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa: