Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
Teknolojinin Konuşma Gelişimine Etkisi
Tarih: 11.1.2019 12:47:27 / 217okunma / 0yorum
Sercan Bahçıvancı

Psikolog

Günümüzde teknolojinin gelişimi ve yayılmasıyla, teknolojik sahiplenmeninde artışıyla okul öncesi yaşlardaki çocuklar temel beceri kazanmadan önce dokunmatik ekranlı tablet, telefon gibi cihazları kullanmayı öğrenmektedir. Genellikle internet bağlantılı bu cihazları kullanma yaşı gittikçe düşmektedir. Neredeyse doğar doğmaz teknolojik cihazlarla ve internet ile tanışan çocuklar, bu cihazlara karşı bağımlılık geliştirmekte ve bu cihazları hayatlarının vazgeçilmez bir unsuru olarak görmeye başlamaktadırlar.

Türkiye´de Türkçe YouTube içeriği hazırlayıp sunma konusunda birkaç şirketin tekel durumuna geldiği gözleniyor. Bunun yanında içerik üreten ve sahiplerine “youtuber” denilen bağımsız kanallar da bulunuyor. YouTube´un iç denetim mekanizmaları şirketlere belli bazı yaptırımlar uygulayabiliyorken bağımsız kanallar için böyle bir mekanizma yok. herhangi biri de youtube üzerinden kanal açıp paylaşımlar yapabilir. Normalde youtubeda açtığınız sayfalar denetimlerden geçerken bağımsız kanallarda böyle bir denetim yok. Kişiler tarafından sağlanan içeriğin uzman ya da pedagogların süzgecinden geçmediği anlaşılıyor.

Youtube videolarında bir aileden 4-5 kişi kamera karşısına geçip gün içinde neler yaptıklarını anlatıp diğer çocukşar tarafından izlenilmeyi bekliyor. Ebeveyn kontrolsüzlüğü en çok bu tık alma yarışında kendini gösteriyor.Yapılan araştırmalarda da çocukların en çok okuldan döndükleri saatte hafta içi 16.00-20.00 hafta sonu 11.00-20.00 saatleri arasında internette aktıf olduklarını gösteriyor. Yani zamanın büyük çoğunluğunu internette geçiren çocukları sosyal yaşamda da büyük tehlikeler bekliyor. Okula giderken nasıl makyaj yapılır, kız çocuklarına özel defter süsleri nasıl yapılır gibi birçok videoda savunmasız çocuklar için büyük tehlikeler bekliyor.

Ebeveynlerin bir kısmı çocuklarının internet üzerinden izledikleri içerikler sayesinde kendilerini daha iyi ifade etmeye başladıklarını ve daha fazla kelime öğrendiklerini vurgularken bir kısmı da internet içeriklerindeki konuşma dilinin yanlış, argo ve yabancı kelimeler içerdiği için çocuğun dil gelişimini olumsuz etkilediğini ifade etmektedirler. İlgili literatür incelendiğinde teknolojik içeriklerin okul öncesi dönemde çocuğun dil, konuşma ve sosyal gelişimini olumsuz yönde etkilediği öne sürülmektedir. İnternet ile tek yönlü iletişim içinde olan çocuğun etrafı ile karşılıklı ve çok yönlü etkileşiminin engellenmesi, dili kullanma gereksiniminin ve göz kontağı kurma süresinin azalması, sonuç olarak konuşma gelişiminin olumsuz etkilenme olasılığı bulunmaktadır.

 

Anahtar Kelimeler: Teknolojinin, Gelişimi, Yayılması
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
AŞKIN YAŞI VARDIR (15 Ocak 2019 - Salı)
Sayfa: