Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
Tanzim-AT
Tarih: 23.2.2019 17:45:45 / 280okunma / 0yorum
Adnan Yalçın

Son zamanlarda adını ‘tanzim satışları´ ile çok sık duyduğunuz TANZİM kelimesi pek çoğumuzun dikkatini çekmiştir. Arapça kökenli bir kelime olan Tanzim yine Çoğul eki olan –at ekini alarak Tanzimat şeklinde de kullanılmaktadır. Peki anlamı nedir Tanzim veya Tanzimat´ın anlamı hiç merak ettiniz mi?

Aslında Tarihçiler, tarih okuyanlar, Sultan Abdülmecit zamanında, 1839´da Gülhane Hattıhümayunu adıyla anılan bir fermanla ilan edilen, yönetimi iyileştirme tasarısı ve bu iyileştirmenin yapıldığı dönem olarak bilmektedir. Türk dil kurumu ise Arapça kökenli bu kelimeyi isim anlamıyla sıraya koyma, sırama; Fiil anlamıyla da düzenleme, düzen verme, yoluna koyma anlamıyla vermektedir.

Ülkemizde özelikle döviz kurundaki dalgalanma ile beraber artan enflasyona karşı bazı Tanzimatların, düzenlemelerin, yapılması kaçınılmaz olmuştur. Krizi haksız kazanç ile fırsata çevirmek isteyenlere karşı ‘Tanzim satışları´ yapılması kısa vadede olumlu sonuçlar doğurmuştur. Bu da gösteriyor ki Tanzim kelimesindeki düzene sokma anlamı işlevini yerine getirmiştir. En önemlisi de devletin bazı çıkar gruplarına, haksız kazanç elde etmek isteyenlere karşı ‘aklını başına al.  Almasan seni sıraya koyarım, düzenlerim´ mesajı vermesidir.  Tanzim satışların kısa vadede olumlu sonuçlar vermesinin hükümet cephesinde avantajı ise 31 Mart yerel seçimler öncesi yapılan baskıların azaltmasıdır. Her ne kadar İstanbul ve Ankara da bu satışlar gerçekleşiyorsa da sebze ve meyvelerdeki indirimler ülkenin genelinde kendini göstermiştir. Çünkü çiftçiler ürünlerini Tanzime satma yolu varken büyük tüccarlar da indirim yapmak zorunda kalmıştır.

Konu Tanzimat an açılmışken ülkenin topyekûn bir ekonomik reforma ihtiyacını görmekteyiz. Özelikle üreticinin yükünü hafifleten, üretimin yolunu açacak ekonomik yeniliklere, tanzimata ihtiyacımız vardır. Çiftçinin veya üreticinin elinde ürün varken tanzim satışları ile tüketiciye buluşturmak bir çözümdür. Ancak üretici ürün üretemediğinde veya girdilerden dolayı maliyetini kurtarmadığında ithalat lobisine mahkûm kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktayız. Dünya üzerinde başlatılan ekonomik savaşlarının en büyük darbesi ise bir halkı ithalata mecbur bırakmaktır. Yenidünya düzeni içerisinde savaşlar ekonomi yaptırımlar üzerinde şekillenmektedir. Artık savaş uçağı, İnsansız hava araçları, uzun menzilli füzeleri ve benzeri silahları olan ülkeler değil para birimi güçlü olan ülkelerin dünyada söz sahibi olan bir dünya düzenine girmiş bulunmaktayız. Bunun en somut iki örneğini çok kısa zaman önce 2 dünya devi ile yaşadığımız polemikte gördük 1. Si Rusya ile uçak krizindeki ihracat yasağı ve Turizm bağlarını koparması 2. Si ABD ile yaşanan sorunda gümrük vergileri ve doların fahiş bir şekilde artması. Yani ülke olarak Rusya düşen uçağının karşılında bizim herhangi bir uçağımızı düşürme yoluna girmedi. Tabiri caizse sadece bizden limon almamaya başladı ve tur şirketlerin faaliyetlerini durdurdu. Amerika da ben senden darıldım dolarım yüksel dedi. Dolar da yükselince halkın cebindeki para erimeye başladı. Çünkü biz ülke olarak hala dışardan ürün alırken dolar kullanmak zorundayız oysaki ithal ürünlerin alternatifi ülke içerisinde üretilseydi yada üretilen ürünler yurt dışı pazarında boy gösterseydi doların artışı bizi etkileyemeyecekti. Mevcut ekonomik şartlarda Avrupa pazarına boy göstermek çok kolay olmayabilir ancak bu dediklerimiz Ortadoğu pazarında gerçekleştirme şansımızı değerlendirmemiz gerekir. Siyasi sorunların çözüm bulması ile beraber özelikle tekstil, gıda, inşaat ve otomotiv sektörleri ile Ortadoğu pazarını iyi kullanmak gerekiyor.

   

           

       

 

Anahtar Kelimeler: Tanzim
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa: