Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
KATMA DEĞER VERGİSİ, ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ VE TAPU HARCINDA İNDİRİM!
Tarih: 5.11.2018 18:04:12 / 241okunma / 0yorum
Seyfeddin Acat

31.10.2018-31.12.2018 tarihleri arasında uygulanmak üzere bazı mallarda katma değer vergisi, özel tüketim vergisi ve tapu harcında indirim yapılmıştır:

-Böylece; 31.12.2018 tarihine kadar tapu harcındaki indirim işyeri ve konutlardan hem alıcı hem de satıcıdan toplam %4 alınmaktayken bundan böyle ise işyeri ve konutlardan toplam %3 oranında tapu harcı ödeyeceklerdir. 

-% 1 katma değer vergisi oranı uygulanan konutlarda ise % 1 olarak devam edilecek. Yine aynı şekilde; katma değer vergisi oranı %18 arsa ve arazilerde ise %18 olarak uygulanmaya devam edilecektir. Sadece % 18 olan işyeri ve konut teslimlerinde bu oran % 8 oranında uygulanacaktır. 

-Mobilyalarda uygulanan % 18 oranındaki katma değer vergisi yerine; % 8 oranı uygulanacaktır. 

-Kamyonet, kamyon,  tır ve çekicileri, minibüs, midibüs, otobüs gibi ticari araçların tesliminde uygulanan % 18 oranındaki KDV yerine; 31.12.2018 Tarihine kadar % 1 oranı uygulanacaktır.

-Beyaz eşyalar ve elektrikli küçük ev aletleri gibi beyaz eşyalarda özel tüketim oranları uygulanmak üzere % 0 olarak uygulanacaktır.

-Ayrıca, binek otomobillerde motor silindir hacmi 1600 cm³´ü geçmeyenler ile 70-bin TL aşmayanlar için  %45 ten %30´a,

-Binek otomobillerde motor silindir hacmi 1600 cm³´ü geçmeyenler ile 70-bin TL aşıp,120 bin-TL aşmayanlar için  %50 ten %35´e indirim uygulanacaktır.

Ekonominin canlandırılması amacıyla sık sık bu tür yasal düzenlemeler yapılması kaçınılmaz bir zorunluluktur. Ancak son zamanlarda vergi barışları, imar barışı, varlık barışı gibi düzenlemeler gelenek haline gelmiş durumda; durum böyle olanca vergi düzenlemelerindeki bu dalgalanmalar vergiye gönüllü uyum projeleri büyük yaralar almaktadır. Söz konusu bu tür değişiklikler kamuoyunun güvenini de olumsuz yönde etkilemektedir. Devletler için özellikle vergilerin büyük bir kaynak olması ve bu kaynaktan yeterince yararlanmanın çözüm yolunun belirli bir süre ile sınırlandırılarak vergi oranlarında indirim yapılması çözüm olması mümkün değildir. 

Geçici değişiklikler bireyleri gönüllü olarak vergi ödemeyi ciddi anlamda etkileyecek olup; bunun yerine kayıt dışılığı önüne geçmek için projeler geliştirmeli vergi kaçakçılığını önleyebilmek için çalışmalar yapılmalıdır. Bireyleri gönüllü olarak vergi ödemeye yöneltmek ve bu konuda vergi ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirmeye sevk edecek köklü değişiklikler yapılmalıdır. Ekonominin kırılgan olduğu bu sırada en iyi kaynak vergi olmasına rağmen bu kaynaktan yeterince yararlanmayarak başka yollar aranması, kayıt dışı ekonominin kayıt içine çekilmesi mümkün iken geçici çözüm arayışına girmek devlet yönetme mantığı ile bağdaşmamaktadır. 

 

 

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa: