Son Sayı
Önceki Sayılar
KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
MARDİN İLİ ARTUKLU İLÇESİ KAMOR MEZARLIĞI MORG BİNASI YAPIM İŞİ
MARDİN İLİ ARTUKLU İLÇESİ KAMOR MEZARLIĞI MORG BİNASI YAPIM İŞİ
MARDİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ FEN İŞLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
KARAYOLLARI ZORUNLU MALİ SORUMLULUK SİGORTASI HİZMET ALIM İŞİ
KARAYOLLARI ZORUNLU MALİ SORUMLULUK SİGORTASI HİZMET ALIM İŞİ
MARDİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MAKİNE İKMAL BAKIM VE ONARIM DAİRE BAŞK.
İLAN
İLAN
MARDİN 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
İLAN
İLAN
MARDİN 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
DUYURU
DUYURU
İNSAN HAKLARI DERNEĞİ HUMAN RIGHTS ASSOCIATION KOMELAYA MAFEN MIROVAN MARDİN ŞUBESİ
ARTUKLU İLÇESİ KENTSEL SİT ALANI SOKAK ISLAHI
ARTUKLU İLÇESİ KENTSEL SİT ALANI SOKAK ISLAHI
ARTUKLU BELEDİYESİ MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ
48´İNCİ HD TUG 3´ÜNCÜ HD TB(GÜL­YA­ZI) VE 4´ÜNCÜ HD TB KLIĞI (BALLI) İÇİN MAL­ZE­ME ALIMI
48´İNCİ HD TUG 3´ÜNCÜ HD TB(GÜL­YA­ZI) VE 4´ÜNCÜ HD TB KLIĞI (BALLI) İÇİN MAL­ZE­ME ALIMI
48 İNCİ HD.​TUG.​K.​LIĞI MİLLİ SA­VUN­MA BA­KAN­LI­ĞI GENEL KUR­MAY BAŞ­KAN­LI­ĞI BAĞ­LI­LA­RI VE MÜS­TE­ŞAR­LIK
ELEKTRİK MALZEMESİ SATIN ALINACAKTIR
ELEKTRİK MALZEMESİ SATIN ALINACAKTIR
MARDİN SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MAKİNE İKMAL VE TESİSLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI
KANALİZASYON MALZEMESİ SATIN ALINACAKTIR
KANALİZASYON MALZEMESİ SATIN ALINACAKTIR
MARDİN SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ PLAN PROJE YATIRIM VE İNŞAAT DAİRESİ BAŞKANLIĞI
PE BORU, VANA, PVC EK PARÇALARI, PPRC BORU VE PPRC EK PARÇALARI
PE BORU, VANA, PVC EK PARÇALARI, PPRC BORU VE PPRC EK PARÇALARI
MARDİN SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İÇME SUYU DAİRESİ BAŞKANLIĞI
PERSONEL HİZMETİ ALINACAKTIR
PERSONEL HİZMETİ ALINACAKTIR
AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRLÜĞÜ AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK
TÜM İLANLAR
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
KAVALIN PİRİ
Tarih: 8.11.2018 13:43:25 / 1022okunma / 0yorum
Faruk Aktürk

Bu hikâye Doğu Anadolu bölgesinin Van ilinden başlar. Kafkasya ülkelerinden Ermenistan´da devam eder. Bu hikâyede anlatacağımız çocuk 1932 yılında Erdeşer köyünde dünyaya gelir.  Bu hikâyede göç, sürgün, savaş, yoksulluk, acı, vardır. Her insan daha çocuk yaşta bir şeyleri hayal edip ulaşmaya çalışır; ama her zaman o hedefe ulaşmak kolay olmaz. Bu hedefe ulaşmaya çalışan çocuk yeteneklidir fakat imkânları çok kısıtlı olmasından dolayı hedefine kolay kolay ulaşmaz. Günümüzde yetenekli insan, kendi yeteneklerinin gerçekleştirmek için o işin okulunu okur. Bir sanatçı düşünün kendini geliştirmek için sanat okuluna, sinema atölyesi, müzik atölyelerine, konservatuvar, kültür sanat akademilerine gider. Bu hikâyedeki çocuk ise bunların hiçbirine gidememiş. Bu hikâyedeki çocuk müzik ile ilgilenir. Müziğini, müzik atölyelerinde değil de, tarlada çobanlık yaparken müziğini icra eder. İmkânın kısıtlı olmasından dolayı müziğini icra ederken tarlada bulduğu kamışları kendine göre düzenleyip kaval şeklini verir ve öyle çalarmış. Köyde yüksek evlerin damına çıkıp o kamışı yani kavalını çalar. Tüm köylüler onu dinlemeye gelirmiş. Çok meşakkatli yolardan geçer. Yaşı biraz daha ilerlediğinde yani gençlik çağına geldiği vakit kendine daha iyi bir enstrüman alamaya karar verir. Karar vermesine verir de gene para yoktur.  Annesinin yaptığı yoğurdu satar, Erivan´a doğru yola koyulur. Parası ancak kullanılmış olan ikinci el bir enstrüman almaya yeter. Bu kullanılmış enstrüman bu delikanlının gözünde dünyalara bedeldir. Bu delikanlı gencin bir enstrüman sahibi olması tarifi mümkün olmayan bir sevinçtir onun için. Kavalı ile artık tanınmaya başlanır. Tüm bu acıları, yoksulluğu, sürgünü, yaşayan müzik sevdalısı kişi Egîdê Cimo´dur. Egîdê Cimo daha sonraları düğünlere gider ve bulunduğu bölgede birçok etkinlik ve programlara katılır.

/resimler/2018-11/8/1345335333448.jpg

1955 yılına geldiğinde Erivan radyosu ile tanışır. Erivan radyosu Kürtçe bölümünde çalışmaya başlar. Erivan radyosundaki sanatçıların müziğini Egîdê Cimo yapmaya başlamıştır. Daha sonraları profesyonel bir eğitim için Romans Melikyan Enstitüsüne kayıt olur. Burada çeşitli müzik ve enstrüman eğitimi alır. Burada ki eğitimin amacı ona müzik öğretmek değil, o zaten iyi bir müzisyendir. Bu eğitimin amacı müziğini daha iyi bir dereceye getirmektir. Dünya müziklerini iyi anlamak ve yorumlamak için bu eğitimi almıştır. Bu eğitimini de Erivan radyosu sayesinde almıştır; çünkü maddi durumu kötü olduğu için bu eğitim kursuna kayıt olacak parası yoktur. Erivan radyosunun destekleri ile bu kursa gitmiştir. Egîdê Cimo sadece kaval değil Mey, Zurna, Flüt gibi birçok enstrümanı profesyonel anlamda kullanmaktadır. Erivan radyosunun ilk çalışanlarındandır. Birçok sanatçı ve dengbejin eserlerinin müzik kaydını Kaval´ın piri Egîdê Cimo yapmıştır. Bunlar Karapetê Xaço, Efoyê Esed, Susika Simo, Şeroyê Bıro, Zadîna Şakir, Aslika Qadir, Gülizara Etar, Kubara Xudo gibi sanatçıların müziklerini yapmıştır. Birçok Kürt ve Ermeni sanatçısının Erivan Radyosunda çalışması ve yer alması onun emeği ve çabaları ile olmuştur. 37 yıl kadar Erivan Radyosunda çalışır. Onun müzikal çalışmaları sayesinde birçok değer ve eser üretildi. Müziği birçok eserde fon müzik olarak da kullanılmıştır. Yazdığı müzik notalarını birçok sanatçı albümlerinde kulandı. Çaldığı enstrümanlarla dünya sıralamasında ilkler arasında yer alan kişilerden biridir. Beş tane müzik çalgı aletini profesyonel anlamda çalan bir ustadır.

Kavalın piri Egîdê Cimo yeni tarzdaki müzikleri destekliyor fakat eski geleneklerden gelen müziğinde unutulmaması gerektiğini savunuyor. Eski müziklerin yeni bir versiyonla söylenmesi gerektiğini düşünüyor. Dengbejlik geleneğinin yaşatılması için çaba harcamaktadır. Eski çalgı aletlerin unutulmaması için gittiği tüm programlarda eski enstrümanları kullanır. Egîdê Cimo kavalı şöyle anlatır. “Benim için kaval´ın ezgisi yaşamımın ruhudur. Kaval benim bütün hayatımdır tabii ki kaval çalıyorum, onsuz hayatın pek bir anlamı yoktur benim için.” Egîdê Cimo´nun müziğindeki ezgilerde toprağın kokusu, doğanın sesi ve yaşamın doğal hali vardır.  Belki de onun müziğindeki bu doğal yaşamın sayesinde biz Lawikê Metînî, Bêrîvanê, Hekîmo gibi parçalarını çok seviyoruz. Egîdê Cimo´nun 2004 yılında çıkarmış olduğu “Awazen Behna Axe” adlı albümünde 17 tane eser bulunmaktadır. Araştırmacı, yazar Salihê Kevirbirî tarafından 2013 yılında Egîdê Cimo´nun hayatını konu alan ´Mîrê Bilûrê´ Egîdê Cimo´ adlı belgesel çekilmiştir. Bunun yanı sıra Egîdê Cimo, filmlerde rol almıştır. Yer aldığı filmlerde ağırlıklı olarak müzikal rollerde oynamıştır.

Annesi erken yaşta öldüğü halde babası bir daha evlenmemiştir. Egîdê Cimo´da eşini erken yaşlarda kaybeder oda bir daha evlenmez. Egîdê Cimo babasını örnek almıştır. Egîdê Cimo 4 çocuk babasıdır.  Şuan Erivan şehrinde yaşamını sürdürmektedir. Eski hikâyelerin anlatıcısı, düğünlerin baş çalgıcısı, kavalın kuvvetli nefeslisi, eski dengbejlerin son temsilcisi, toprak kokulu müziklerin sahibi Egîdê Cimo´ya sağlıklı ve müzik dolu uzun ömürler diliyoruz.

 

Anahtar Kelimeler: KAVALIN, PİRİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
CEHENNEMDE ATEŞ YOKTUR (15 Kasım 2018 - Perşembe)
SALİH VE NURÊ HİKÂYESİ (01 Kasım 2018 - Perşembe)
ZİZANE HİKÂYESİ (25 Ekim 2018 - Perşembe)
KRALSIN YA ÇİRKİNLİĞİNİ BOŞ VER (18 Ekim 2018 - Perşembe)
MATEMATİK KÖYÜ (04 Ekim 2018 - Perşembe)
BU DÜNYADAN BİR YAŞAR KEMAL GEÇTİ (27 Eylül 2018 - Perşembe)
ZEMBÎLFİROŞ HİKAYESİ (20 Eylül 2018 - Perşembe)
AHMET KAYA HÂLÂ BİRİNCİ (13 Eylül 2018 - Perşembe)
KÖY VE ÜRETİM (07 Eylül 2018 - Cuma)
TAZİYE YEMEKLERİ KALDIRILSIN (31 Ağustos 2018 - Cuma)
Sayfa: