Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
BİR KİTAP, BÜYÜK BİR ŞAİR
Tarih: 14.3.2019 13:25:05 / 231okunma / 0yorum
Faruk Aktürk

                                                         ( AHMED ARİF )

 

Beşikler vermişim Nuh´a,   
Salıncaklar, hamaklar,
Havva Ana´n dünkü çocuk sayılır,
Anadoluyum ben,
Tanıyor musun?

  Böyle demiş, bağrı yanık güzel ozanımız Ahmed Arif, belki de aramızda en çok sevilmeyi o hak ediyor. Tek kitabıyla bizi fazla yormadan, zihnimizi fazla meşgul etmeden, kendisini bize sevdirdi. Tek kitap yazmak belki negatif bir durumdur; ama güzel yürekli yazarımız bunu pozitif bir duruma çevirdi. Milyarlarca yaşı olan bu dünyaya, Ahmed Arif, 1927 yılında Diyarbakır´ın Hançepek mahallesinde hayata gelir. Asıl adı Ahmet Önal olan yazarımız, şiirlerinde Ahmed Arif adını kullanır. İlkokulu Siverek´te ortaokulu Urfa´da, liseyi ise Afyon´da okumuştur. Tüm bu farklı şehirlerde okumasının sebebi babasının memur olmasından kaynaklı çıkan tayinlerle beraber kendiside onunla beraber ayrılır, bulunduğu şehirden.

/resimler/2019-3/14/1327223315886.jpg

   Ölüm bu,
   Fukara ölümü
   Geldim, geliyorum demez.
   Ya bir kuşluk vakti, ya akşamüstü,
   Ya da seher, mahmurlukta,
   Bakarsın, olmuş olacak.
   Bir hastan vardı umutsuz,
   Hasreti uykularda,
   Hasreti soğuk sularda
   Gayrı, iki korku çiçeğidir gözleri,
   İki mavi, kocaman korku çiçeği,
   Açar, derin kuyularda...

Ahmed Arif, okul yılarını şöyle anlatmaktadır: “Bütün okul hayatımda tanıdığım en yetenekli, en yiğit, en mert, en bilgili adamlar Afyon lisesindeydi. Yıl 1943 olmalı, taş çatlasa 16 ya da 17 yaşındayım. Durmadan şiir yazıyorum, bir dergi seçme şiirler demeti adıyla kuşe kâğıdına basılıyor. Bir sayfanın sol başında Neyzen Teyfik, sayfanın sağ başında Ahmed Arif vardı. Ben Neyzen Teyfik´in torunu yaşındayım. Belki daha küçük. Onunla aynı dergi yer almak benim için tarifi mümkün olmayan bir durumdur.  Dergiden 10 lira geliyordu bana, babam okul harçlığım için bana ayda 5 lira gönderiyordu. Sizin anlayacağınız o 10 lira büyük paraydı o dönemde.”  Ahmed Arif, daha küçük yaşlarda şiire, edebiyata büyük ilgi duymuştur. Ahmed Arif, liseyi bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi, Dil Tarih Coğrafya Fakültesinde felsefe bölümünü kazanır. 1944- 1948 yılarında Meydan, İnkılâp ve Gençlik gibi dergilerde yayınlanan şiirleri ile adını duyurur. 1952 yılında siyasi nedenlerden dolayı iki yıl hapis cezasına çarpıtılır. Cezaevinden çıktıktan sonra yazılarına ve çalışmalarına devam eder. Ankara da çeşitli gazete ve dergilerde yazılar yazar.  Yazılarında doğu insanı sıkıntılarını, acılarını, yoksulluklarını yaşadıkları hayatı şiirleri ile anlatmaya çalışmıştır. Şiirlerini tek kitapta toplamıştır. “Hasretinden Prangalar Eskittim” şiiri kitabını 1968 yılında yayınlamıştır. Geniş halk kitleleri tarafından büyük ilgi ve beğeni görmüştür.

Seni, anlatabilmek seni

İyi çocuklara, kahramanlara

 Seni anlatabilmek seni

Namussuza, halden bilmeze,

Kahpe yalana.

Diye başlayan şiirini ise sevdiği kız olan Leyla Erbil için yazmıştır. Leyla Erbil´e çok sayıda mektup yazmıştır. Bu mektuplarını şiir şeklinde yazıp aşkını öyle dile getirmiştir. Ahmed Arif, Leyla Erbil´e büyük bir aşk beslemekteydi. Leyla Erbil ise ilişkilerinin dostluktan öteye gitmesine izin vermemiştir. Büyük bir aşkla bağlı olduğu Leyla Erbil´e kavuşamadı. Bu mektuplar ikisinin ölümünden sonra “Leylim Leylim” adıyla kitaplaştırılmıştır. Ahmed Arif 1991 yılında Ankara da hayatını kaybetmiştir.

Ahmed Arif´in etkilendiği bazı yazarlar olmuştur. Bunlar Orhan Veli Kanık, Nazım Hikmet, Cemal Süreyya, Cahit Külebi gibi yazarlardır. Ahmed Arif´in yukarıda ismi geçen yazarlar ile arasında geçen diyaloglar hakkında kısa bilgiler vermektedir. Cahit Külebi için şöyle demektedir: Ben, onun Pembe Mantolu Kıza şiirini okurken sarhoş oldum, kendimden geçtim. O kadar etkili bir şiir yani. Nazım Hikmet içinse şu cümleleri kurmaktadır: Ben Nazım sarhoşuyum, onun için ezbere canımı verebilirim. Cemal Süreyya içinse şu cümleyi kurmaktadır: Sen ki benim yarı parçamsın, suyun ötesindeki parçamsın demiştir.” Ahmed Arif, Cemal Süreyya´yı çok sevdiği için aralarında bir mevzu vuku bulur. Mevzu aşağıdaki şekli ile verilmiştir.

                                                 ŞAİRİN GÖMLEĞİ

Ahmed Arif, Cemal Süreya´ya öylesine inanır, onu öylesine sever ki, hiç görmediği halde,  Cemal Süreya´nın kız kardeşiyle evlenmek ister. Cemal Süreya, bu durumu kardeşine söyler. Kız şaşırır, ikisi de birbirini ta­nımıyorlar. Cemal Süreya, “Evlen kız, Türkiye´nin en iyi şairi´ der.” Kız kabul eder. Zafer Çarşısı´ndaki kahvede sözleşirler, tanışacaklardır. Cemal Süreya, kız kardeşini alır gider.  O zamanlar, çarşı kitapçılarla doludur. Bek­le bekle Ahmed Arif yok bir türlü gelmez. Kitapçıları dolaşırlar. Herkesin birbirini tanıdığı çarşıda ayaküstü sohbet ederler. Ahmed Arif yok. Kız bozulur, onuruna dokunur. Cemal Süreya, ertesi gün öğrenir ki,  Ahmed Arif´in temiz ve yeni gömleği olmadığı için gelememiştir. Bu hikâyede tek bir temiz gömleği olmadığı için, sevdiği kadınla randevusuna gitmeyecek kadar ince ruhlu büyük bir yazarın gerçek yaşamıdır. Tek kitabıyla gönüllere kazınan büyük şair Ahmed Arif´i saygı, sevgi ve hürmetle anıyorum…

Yokluğun, cehennemin öbür adıdır

Üşüyorum, kapama gözlerini

 KAYNAKÇA

https://onedio.com/haber/ahmed-arif-in-hayatina-dair-bilmeniz-gereken-25-ilginc-bilgi-500353

http://atlarisevenbircocuk.blogspot.com/2013/04/sairin-gomlegi.html

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni: İdris Atlıyan, Edebiyat Çalışmaları

 

Anahtar Kelimeler: KİTAP, BÜYÜK, ŞAİR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
BU DÜNYAYA CİMRİYİM (21 Mart 2019 - Perşembe)
BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ (28 Şubat 2019 - Perşembe)
ŞEHRİN GURURLU HIRSIZI (21 Şubat 2019 - Perşembe)
HERKESİN BİR ZAHİDE´Sİ VAR (14 Şubat 2019 - Perşembe)
YARALI KUŞ VE DERVİŞ (07 Şubat 2019 - Perşembe)
İKİ MESELE (31 Ocak 2019 - Perşembe)
PEPUK (GUGUK) KUŞU EFSANESİ (24 Ocak 2019 - Perşembe)
UYAN SUNAM HİKÂYESİ (17 Ocak 2019 - Perşembe)
ARIX TÜRKÜSÜ VE HİKÂYESİ (10 Ocak 2019 - Perşembe)
KURTLAR DOĞAYI NASIL ETKİLEDİ (03 Ocak 2019 - Perşembe)
SARI ÖKÜZ´Ü VERMEYECEKTİK (27 Aralık 2018 - Perşembe)
ALAGEYİK HİKÂYESİ (20 Aralık 2018 - Perşembe)
GİRESUN´UN İÇİNDE HİKÂYESİ (06 Aralık 2018 - Perşembe)
KARADIR KAŞLARIN FERMAN YAZDIRIR (29 Kasım 2018 - Perşembe)
ARDA BOYLARI HİKÂYESİ (22 Kasım 2018 - Perşembe)
CEHENNEMDE ATEŞ YOKTUR (15 Kasım 2018 - Perşembe)
KAVALIN PİRİ (08 Kasım 2018 - Perşembe)
SALİH VE NURÊ HİKÂYESİ (01 Kasım 2018 - Perşembe)
ZİZANE HİKÂYESİ (25 Ekim 2018 - Perşembe)
KRALSIN YA ÇİRKİNLİĞİNİ BOŞ VER (18 Ekim 2018 - Perşembe)
MATEMATİK KÖYÜ (04 Ekim 2018 - Perşembe)
BU DÜNYADAN BİR YAŞAR KEMAL GEÇTİ (27 Eylül 2018 - Perşembe)
ZEMBÎLFİROŞ HİKAYESİ (20 Eylül 2018 - Perşembe)
AHMET KAYA HÂLÂ BİRİNCİ (13 Eylül 2018 - Perşembe)
KÖY VE ÜRETİM (07 Eylül 2018 - Cuma)
TAZİYE YEMEKLERİ KALDIRILSIN (31 Ağustos 2018 - Cuma)
Sayfa: