Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
Yenilenen meydanın altından tarih çıkıyor
Tarihi Cumhuriyet Meydanı´nın yenilenme projesine kapsamında yapılan kazı çalışmalarda eski bir kuyuya rastlandığı belirtildi. Mardin´de Cumhuriyet Meydanı´nı gösteren eski fotoğraflarda, İtalya Kapuçin Kilisesi ve mezarlıklar da bulunuyor. Mardin´de yaşayan Süryaniler ve Müslümanlar, meydanın altında Meryem Ana Kuyusu, İtalya Kapuçin Kilisesi ve Süryani ve Müslümanlara ait mezarlıkların bulunduğunu ve bunların gün yüzüne çıkarılarak korunmasını gerektiğini vurguluyor.
Tarih: 6.2.2019 10:13:17/ 531okunma / 0yorum

Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Dicle Kalkınma Ajansı´nın birlikte Cumhuriyet Meydanı yenileme tasarım projesi başlattı. Meydanda bulunan tarihi dokuya uymayan binaların yıkımına başlandı. Yakın bir zaman dilimi içerisinde projenin hayata kazandırılması bekleniyor. Projede, otopark çalışmasının yanı sıra görsel anlamda önemli değişiklikler tasarlandı. Meydanda belediyenin iş makineleri yaptıkları çalışmalarda, önceki gün eski bir kuyuya rastladığı öne sürüldü. Cumhuriyet Meydanı´nın 70 yıl önceki halini gösteren fotoğraflarda bunu doğrular nitelikte. Mardin´in Cumhuriyet Meydanı´nın eski fotoğraflarında kuyunun yanı sıra İtalya Kapuçin Kilisesi ve mezarlıkların da olduğu görülüyor. Birçok açıdan çekilen fotoğraflarda bariz bir şekilde kilise ve mezarlıklar fotoğraflarda yer aldı.

Cumhuriyet Meydanı´nın hemen bitişiğinde oturan ve yıllar sonra Mardin´den göç eden Ekinci ailesinden Cemal Ekinci, meydanda hemen evlerinin yanında Meryem Ana Kuyusu´nun olduğunu ifade ederek, “Meryem Ana kuyusu olarak bilinen süt kuyusundan (cib il helip) Mardin´in geneli bundan faydalanıyordu. Hem Hristiyan hem de Müslüman halk geliyordu. Bu kuyunun tekrar Mardin halkına kazandırılması için ve Mardin turizm potansiyeli olan bir kadim şehirde bunları yerel idaredekilere paylaşmayı uygun gördüm. Şu an Melek sineması olarak bilinen sinemanın altında bulunuyor” dedi.

‘Tarihimiz korunmalı´

Süryani Cemaati Yönetim Kurulu Başkanı İliye Kırılmaz, şu an Mardin´in Cumhuriyet Meydanı´nda belediyenin bir çalışması olduğunu belirterek, meydanın altında Kapuçin Kilisesi, Süryani ve Müslümanlara ait mezarlıklar ve Meryem Ana Kuyusu denilen süt kuyusunun bulunduğunu söyledi. Kırılmaz, meydan yenilirken bu tarihin de gün yüzüne çıkarılmasını ve korunmasını istediklerini kaydederek, “60 yıl öncesine kadar, halk tarafından yeni doğmuş bebeklerin anneleri, sütleri çoğalsın ya da sütü olmayan anneler o kuyunun suyu içerek, çocuklarına süt veriyordu. Süryani ve Arap anneler yapardı. Kuyunun tekrar kullanılması ve ortaya çıkarılması heyecan verici olur. Hem sivil hem de kilisenin mezarlıkları çıkacak. Kilisenin sütunları var. Süryani Katoliklere ait kilise var. Bahsettiğimiz kuyu, rahip ve rahibelerin yeriydi. Şifalı bir kuyu. Korunmasını istiyoruz” diye konuştu. 

Haber: Serkan Kurt

 


Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *