Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
Uluslararası Mardin Kadın Sempozyumu
Mardin Valiliği, Mardin Büyükşehir Belediyesi, GAP İdaresi, DİKA ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Mardin´de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan´ın da katılması beklenen Uluslararası Kadın Sempozyumu düzenliyor.
Tarih: 9.10.2018 18:19:16/ 144okunma / 0yorum

mardinkadinsempozyumu.com´dan yapılan açıklamada “Türkiye ve dünyada kadınlara yönelik toplumsal cinsiyet temelli şiddet ve ayrımcılık artış göstermeye devam ediyor. Bu tablo karşısında ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik politikalarının güçlendirilmesi ve sürekli kılınması için başta kamu kurumları olmak üzere toplumun tüm kesimlerine görev ve sorumluluklar düşmektedir. Ayrıca uluslararası toplumun, devletlerin mülteci politikaları ve kadın özelinde mülteci sorunu üzerinde durulmalıdır. Toplumsal cinsiyet kavramının anaakımlaşması adına ve mülteci kadınların zor hayatını minimize etmek için yerel düzeyde bütüncül mekanizmaların işletilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, kadına yönelik şiddetin, istismarın, sağlık sorunlarının, işsizliğin, ayrımcılığın önlenmesi ve yaşadığımız yerleşimlerin birer kadın dostu kent haline getirilebilmesi önemlidir. Mardin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığı, kadın ve kız çocuklarının yaşam kalitesini yükseltecek hizmet tasarımı ve sunumuna ilişkin yerel eşitlik mekanizmalarının oluşturulması için, katılımcı bir süreçle ortak aklın oluşturulacağı, ilgili tüm kesimlerin görüşlerinin alınacağı bir “Uluslararası Mardin Kadın Sempozyumu”nu hazırlamaya karar vermiştir. “Uluslararası Mardin Kadın Sempozyumu” Mardin´de toplumsal cinsiyet eşitliği hususunda yerel yönetimin, akademisyenlerin, Uluslararası katılımcıların, STK´ların, kadın örgütlenmelerinin ve Mardinli kadınların bir araya gelerek fikir üretebileceği bir zemin olarak kurgulanmıştır. Üç gün olarak planlanan sempozyumun ilk gününde tarihi Mardin kenti kültür ve tanıtım gezisi düzenlenecek olup ikinci ve üçüncü günlerinde sunumlar iki farklı oturum şeklinde gerçekleştirilecektir. Sunumlardan sonra oturumlar tartışma ve sorular ile devam edecektir” denildi.

/resimler/2018-10/9/1820181309120.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Uluslararası Mardin Kadın Sempozyumu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mardin´de “Kadına yönelik şiddete hakkın yok” paneli
Mardin´de “Kadına yönelik şiddete hakkın yok” paneli
Mardin´de kadına şiddete hakkın yok programı düzenledi.
Elif´in Düşleri Müzikal Gösterimine yoğun ilgi
Elif´in Düşleri Müzikal Gösterimine yoğun ilgi
Mardin Büyükşehir Belediyesi, şehirde sanat ve kültür etkinliklerine devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanlığınca, TRT ekranlarında yayınlanan Elif´in Düşleri´ müzikal gösterimi düzenlendi. Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğe çocuklar yoğun ilgi gösterdi.
Travel Turkey İzmir´de Sultan Kösen sürprizi
Travel Turkey İzmir´de Sultan Kösen sürprizi
Travel Turkey İzmir Turizm Fuarının Derik stadında Sultan Kösen rüzgarı esti. Dünyanın en uzun boylu insanı olan Kösen, memleketi olan Mardin´in Derik ilçesinin standında hayranlarıyla buluştu.
Funda´dan iddialı geri dönüş!
Funda´dan iddialı geri dönüş!
Güçlü sesi, dansı ve enerjisiyle adından sıkça söz ettirecek olan Funda, "yüksek sesle bir özür lazım, affedersin demekle ‘Yanmaz Ağzın" diyerek yeni single çalışması ile müzik dünyasına hızlı bir giriş yapıyor.
Kültür, Sanat ve Edebiyat Günleri devam ediyor
Kültür, Sanat ve Edebiyat Günleri devam ediyor
Mardin Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezince düzenlenen 2. Aralıksız Kültür, Sanat ve Edebiyat Günleri kapsamında programlar devam ediyor.
Binlerce güvercin birincilik için yarıştı
Binlerce güvercin birincilik için yarıştı
Maltepe´de düzenlenen 2. İstanbul Güvercin Festivali´nde dünyanın dört bir yanından güvercinler birincilik için yarıştı. Renkli görüntülere sahne olan festivale vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.