Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
Uluslararası Gazeteciler Kayak Şampiyonası Fransa´da yapıldı
Uluslararası Gazeteciler Kayak Şampiyonası Fransa´da yapıldı - Türk üye uluslararası kulübün başkan yardımcısı seçildi
Tarih: 2.4.2019 15:25:42/ 91okunma / 0yorum

Uluslararası Gazeteciler Kayak Kulübü´nün (SCİJ) bu yıl yönetiminde boşalan 2 başkan yardımcılığı görevinden birine Türk ekibi üyesi serbest gazeteci Gamze Düşmez seçildi. 

Türkiye´nin de 2010´dan bu yana üyesi olduğu Uluslararası Gazeteciler Kayak Kulübü´nün (SCİJ) bu yıl yönetiminde boşalan 2 başkan yardımcılığı görevinden birine Türk ekibi üyesi serbest gazeteci Gamze Düşmez seçildi. 
Kulübün bu yılki 66´ncı genel kurulu Fransa´nın Savoie bölgesinde yer alan Val d´Arly kayak merkezinde yapıldı. Belçika´nın ev sahipliğindeki toplantıya 29 ülkeden toplam 130 gazeteci katıldı. 

45´den fazla ülkeden 2000´i aşkın üyesi bulunan uluslar arası kulübün geçen hafta yapılan seçimlerinde Düşmez, Romen rakibi karşısında 4´e karşı 23 oyla başkan yardımcısı seçildi. Diğer başkan yardımcısı Almanya DPA haber ajansından Ulli Brünger oldu. Türkiye, üyeliğinin ikinci yılında kulübün yıllık olağan toplantısına Erzurum´da ev sahipliği yaptı. Bu toplantıya 40´a yakın ülkeden 180´i aşkın gazeteci katıldı. 

Val d´Arly´deki toplantı çerçevesinde bir de ´yalan haberler´ konulu seminer düzenlendi. Gazeteciler ayrıca biri Büyük Slalom, diğeri kayaklı koşu olmak üzere iki dalda yarıştı. İddialı geçen yarışlara Türk ekibi olarak Hürriyet´ten Zeynep Bilgehan, Serkan Ocak, Hürriyet Daily News´tan Barçın Yinanç, Aylin Öney Tan ve serbest gazeteci Gamze Düşmez katıldı. Türk ekibi zorlu geçen yarışlarda dereceye giremedi ama başarıyla iki parkuru da tamamladı. 

Uluslararası bu kulüp, 1955 yılında soğuk savaş döneminde kurulmuş ve dönemin ideolojik iki ülkesinin egemenliğindeki batı ve doğu bloku ülkelerini kayak sporu sayesinde bir araya getiren tek gazeteciler örgütüdür. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kızıltepe´de yöresel ürün fuarı açıldı
Kızıltepe´de yöresel ürün fuarı açıldı
Kızıltepe´de yöresel ürün fuarı açıldı
10 yılda 2,3 milyon ton katı atık bertaraf edildi
10 yılda 2,3 milyon ton katı atık bertaraf edildi
10 yılda 2,3 milyon ton katı atık bertaraf edildi
1,5 yıl içerisinde bin 300 düzensiz göçmen yakalandı
1,5 yıl içerisinde bin 300 düzensiz göçmen yakalandı
İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Adıyaman, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Siirt ve Şırnak Valileri, İl Jandarma Komutanları, İl Emniyet Müdürleri ve İl Göç İdaresi Müdürlerinin katılımıyla “Düzensiz göç ile mücadele bölge toplantısı” Şanlıurfa´nın ev sahipliğinde gerçekleşti. Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, kentte son 1,5 yıl içerisinde bin 300 düzensiz göçmenin yakalandığını belirtti. Bir otelde düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, düzensiz göçün Türkiye ve dünya açısından gittikçe problem haline gelen düzensiz göçün engellenmesi ve yönetimiyle ilgili bölge toplantısının Şanlıurfa´da gerçekleştirileceğini ifade ederek, kentte son 1,5 yıl içerisinde bin 300 düzensiz göçmenin yakalandığını belirtti. “Düzensiz göçten en fazla etkilenen ülke Türkiye´dir” Türkiye´nin stratejik bir konumda yer alması nedeniyle göç gelişmelerinden en fazla etkilenen ülkelerin başında geldiğini ve düzensiz göçün etkilerini en fazla yaşayan ülkelerden olduğunu belirten Vali Erin, "Düzensiz göç ile bölge toplantısını burada gerçekleştiriyoruz. Düzensiz göç yasa dışı yollarla bir ülkeye giriş yapan ve ülkede kalan bir durumdur. Küreselleşmeyle birlikte artan iletişim ve ulaşım kolaylığı bu küresel bir soruna dönüşmüştür. 2011 yılında Suriye´de yaşanan savaştan dolayı ülkemize sığınan 4 milyondan fazla insana ev sahipliği yapıyoruz. Dört milyon üzerindeki Suriyeli kardeşimizin 550 bine yakını da 7-8 senedir Şanlıurfalı kardeşlerimizin ev sahipliğinde, dünyanın hiçbir tarafında görülmeyen devlet destekleriyle burada yaşamaya devam ediyor. Nüfusunun dörtte biri kadar bir nüfusa ev sahipliği yapan bir şehirden bahsediyoruz. Bu aynı zamanda medeniyet iddiasında bulunan, modernleşmeden vuran ve refah içinde yaşayan ülkelere de bir insanlık dersidir. Düzensiz göçün engellenmesi ve yönetilebilir olması için alınabilecek çok sayıda önlem var. Son dönemlerde yapılan idari düzenlemeler, kolluk kuvvetlerimiz arasındaki yakın işbirliği, sınırlarımızın kontrol altına alınmasına yönelik yatırımlar ile uluslararası camianın bu sorunla mücadeleye katılmasına yönelik Türkiye´nin yaptığı çağrılar ve destekler büyük çalışmalardır” diye konuştu. Bölgenin, zengin beşeri sermayesi, yeraltı, yer üstü kaynaklarıyla ülkenin gelişmesine, birlik ve beraberliğin güçlenmesine katkı sunacağını dile getiren Vali Erin, toplantıya katılanlara teşekkür etti.
Çocuklarını okutmak için yüz yıllık tespihlerini satışa çıkardı
Çocuklarını okutmak için yüz yıllık tespihlerini satışa çıkardı
Mardin´in Artuklu ilçesi Birinci Cadde´de en eski tespih satıcısı olan Nihat Celen, 6 çocuğunu okutmak için mesleğine devam ediyor.
kuvvetli yağış uyarısı
kuvvetli yağış uyarısı
kuvvetli yağış uyarısı
Gelin damatların gözdesi tarihi mekanlar oldu
Gelin damatların gözdesi tarihi mekanlar oldu
Mardin´de yeni evlenen çiftler, binlerce yıllık, tarihe tanıklık eden mekânlarda mutluklarına anlam katıyor.