Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
Ticaret Bakanlığı Heyeti, Mardin OSB´de Sanayicilerle buluştu
Mardin OSB İhracatta Devlet Destekleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
Tarih: 14.3.2019 16:55:44/ 115okunma / 0yorum

Ticaret Bakanlığından gelen, ihracat, ithalat ve gümrüklerden sorumlu, 12 kişilik daire başkanı ve uzman ekip, Mardin Organize Sanayi Bölgesinde, sanayici ve yatırımcılarla, sorunlar masaya yatırdı. Toplantıya, MARSİAD Başkanı ve OSB Başkan Vekili Nasır Duya. Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin, Bulgur Sanayicileri Derneği Başkanı Faysal Sun, Dicle Un Sanayicileri Derneği Başkanı Veysi Duyan, OSB Yönetim kurulu üyeleri ve yatırımcılar katıldı.

 

          Heyet Adına konuşan Daire Başkanı Sıddık Kaya, Ticaret Bakanlığınca, ihracat desteklerinin kolay anlaşılması ve evraklara erişimde yaşanan sıkıntıların giderilmesi için hayata geçirilen kolaydestek.gov.tr web sitesinin, sanayi ve iş adamları  için de faydalı olduğuna dikkat çeken kaya, web sitesi sayesinde ihracat yaparken müşteri bulmaktan yurt dışında reklam vermeye, fuarlara katılmaktan şirketlerin müşterileri için uygun kredi bulmaya kadar sayısız desteği bünyesinde barındırdığını aktardı.

     İstihdam, yatırım, üretim, ihracat gibi birçok konuda devletin destek verdiğini kaydeden Kaya, sözlerine şöyle devam etti;

         "Yaptığımız istişareler sonucu,  "Devlet Destekleri Bilgilendirme Merkezi´ni hayata geçirdik. Böylece biz de, devletimizin verdiği desteklerden üyelerimizin sağlıklı bir şekilde haberdar olabilmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Üyelerimizin devlet destekleri hakkında ilk elden bilgi almasını önemsiyor, çok da olumlu geri dönüşler alıyoruz. Devletimizin üreten, çalışan, ticaret yapan kesimin yanında olduğunu bilmek moral ve motivasyonumuzu artırıyor. Devlet desteği alarak ihracatçı durumuna gelen firmalarımız ekonominin çarklarının daha hızlı dönmesine katkı sağlayarak, Türkiye´nin yeni başarı hikayeleri yazmasında rol alacaktır. Özellikle katma değeri yüksek ürünler üreterek, dünya ticaretinde söz sahibi olmayı, ülkemize daha çok döviz girdisi sağlayarak daha çok ihracat yapmayı, kendimize hedef koymalıyız”

          Mardin Sanayici ve İşadamları Başkanı ve  OSB Başkan Vekili Nasır Duyan, “Sanayiciler olarak zor bir süreçten geçiyoruz fabrikalarımızın çoğu durma noktasına geldi elektriğin pahalılığından ve Irak ihracatımızın azalmasından ciddi sıkıntılarımız var. Biz sanayiciler olarak Nusaybin Suriye Ticaret kapısının açılmasını istiyoruz. Şu anda Nusaybin ticaret kapısının açılmamasının nedeni tamamıyla siyasidir. Kapının açılması halinde, bölge ticareti gelişecek, istihdam artacak ve ülke ekonomisine ciddi anlamda katma değer sağlayacak.” Dedi.

 Bulgur Sanayicileri  Derneği başkanı Faysal Sun ise, finansman, bilgi yetersizliği, bürokratik sorunlar, Pazar sorunu ve destek yetersizliği gibi temel sorunların aşılması gerektiğini söyledi.

                Toplantı daha sonra soru cevap şeklinde devam etti iş adamlarının  yoğun olarak heyette sorduğu soru elektriğin pahalılığı ve kredi faizlerinin yüksek olması, heyetin soruları dinledikten sonra bizde bu sorularınızı Ticaret Bakanımıza aktaracağız dedi.

/resimler/2019-3/14/1659430440153.jpg

/resimler/2019-3/14/1659588252858.jpg
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Denizmen´den Mardinli Kadınlara Ekonomi Dersi
Denizmen´den Mardinli Kadınlara Ekonomi Dersi
Mardin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığı, şehirde yaşayan kadınların hayat standartlarını arttırmak ve farkındalık oluşturmak için çalışmalarını sürdürüyor.
Skoda Ailesi´ne Katılan Beşer Otomotiv´in Temeli Mardin´de Atıldı
Skoda Ailesi´ne Katılan Beşer Otomotiv´in Temeli Mardin´de Atıldı
Yüce Auto Skoda, Türkiye genelinde hizmet verdiği yetkili satıcı ve servis ağını genişletmeye devam ediyor.
Kadınlar ilk kez gelecek için hayal kurdu
Kadınlar ilk kez gelecek için hayal kurdu
Artuklu İlçe Belediyesi´nin kadınlara yönelik uygulamaya koyduğu başarılı projeler arasında yer alan ´Mahalle Konakları´ projesi´nde Ortaköylü kadınlar hem meslek ediniyor hem de aile bütçesine katkıda bulunuyor.
“Hedef 5 bin kişiyi iş sahibi yapmak”
“Hedef 5 bin kişiyi iş sahibi yapmak”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın başlatmış olduğu istihdam seferberliğine Kızıltepe´de ki odalardan ve işverenlerden tam destek geldi.
e-Tanzim´de satışlar patladı
e-Tanzim´de satışlar patladı
e-Tanzim ile bir ayda 80 bin sipariş aldıklarını belirten ePttAVM.com Genel Müdürü Hakan Çevikoğlu “15 bin adrese 200 ton kadar sebze teslim ettik. Alanlar tekrar alıyor” dedi.
Türkiye´de üretilen organik ürün sayısı 250´ye ulaştı
Türkiye´de üretilen organik ürün sayısı 250´ye ulaştı
Türkiye´nin organik ürün ihracatının yüzde 75´ini gerçekleştiren Ege İhracatçı Birlikleri, Türkiye Tanıtım Grubu işbirliğinde hayata geçirdiği, “Organik Sektörünün Tanıtımı, Tanınırlığının ve Güvenirliğinin Arttırılması Projesi”ni Japonya´da Foodex Japan 2019 Fuarı´nda Japon ve Uzakdoğu´dan gelen organik ürün ithalatçılarına tanıttı.