Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
Sosyal medya üzerinden kayıp aranacak
Yakınlarını Kaybetmiş Aileler Derneği (YAKAD) ve bir grup gönüllü yazılımcının ortak projesi olan ‘Kayıp Yüzler Filtresi´ kullanıma açıldı.
Tarih: 13.4.2019 12:20:48/ 71okunma / 0yorum

Facebook´ta sıklıkla kullanılan yüz filtreleri uygulamasına entegre edilen sistem ile kaybolmuş çocukların yüzü filtre olarak kullanılıp paylaşılabilecek.

Yakınlarını Kaybetmiş Aileler Derneği (YAKAD) ve bir grup gönüllü yazılımcı, farkındalık oluşturmak amacıyla bir projeye imza attı. Facebook´ta yer alan kedi, tavşan, çiçek gibi yüz filtrelerinden yola çıkan gönüllüler, kayıp çocukların yüzlerini yeniden modelleyerek filtreler arasına koymak için YAKAD ile ortak bir çalışma başlattı.

İlk model Ecrin Tunç

Proje kapsamında kayıp çocuklarla başlayan modellemenin ilk örneği de Mardin´in Midyat ilçesine bağlı Harmanlı köyünde, 14 Haziran 2015´te "Bakkala gidiyorum" deyip evden ayrılan ve bir daha haber alınamayan Ecrin Tunç oldu. Ecrin´in yüzü bilgisayar ortamında yeniden modellenerek yüz filtreleri arasına eklendi.

Filtreyi deneyen sosyal medya kullanıcıları kendi yüzleri yerine kaybolan çocukların yüzünü görüyor. Kayıp çocukların yüzlerini bu sayede daha çok kişiye ulaştırmayı amaçlayan proje, insanlarda farkındalık da oluşturuyor. Filtreyi kullanmak için de YAKAD Facebook sayfasında bulunan linke tıklayarak filtrenin kullanımına onay verilmesi gerekiyor. Ayrıca filtrede, kaybolan çocuğun ismi, boyu, yaşı, cinsiyeti ve irtibat numarası da yer alıyor.

"Bir yüz modeli 2 günde tamamlanıyor"

‘Kayıp Yüzler Filtresi´ hakkında konuşan Yakınlarını Kaybetmiş Aileler Derneği Başkanı Zafer Özbilici, sosyal medyada eskiye nazaran kayıp ilanlarının artık paylaşılmadığını söyledi. Sahte ilanlar nedeniyle, sosyal medya kullanıcılarının bu tür ilanlardan uzak durduğunu ifade eden Özbilici şöyle konuştu:

“Sosyal medyada paylaşacağımız bu videolarla aslında biz toplumsal dayanışma oluşturacağız. Ecrin, benim çocuğum olabilirdi, ben Ecrin olabilirdim, kaybolan ben olabilirdim. Bu sebepten dolayı çocuklarımızı kaçıranlara karşı meydan okuyoruz. Bu çalışma bizim için çok önemli. Herkesi YAKAD Facebook sayfasına girip filtreyi kullanarak videolarını paylaşmaya davet ediyorum. Bir yüz 2 günde oluşturabiliyor. Çok basit bir olay değil. Herkesin yapabileceği bir olay olmadığı için gerçek kayıpları sosyal medyada arayacağız artık. Sosyal medyada birçok insan artık kayıp ilanı paylaşmaktan vazgeçmiş ve çokta sıkılmış durumda çünkü bir kısmı gerçek kayıp, bir kısmı kazanımlar sağlamak için yapılan paylaşımlar. Bu ilanlar çok basit şekilde oluşturulabildikleri için kötü niyetli insanlar da bu tür ilanları kullanarak kendi sayfalarının beğenilmesini sağlıyorlar.”

“Şu ana kadar yaklaşık 10 bin kişi gördü filtreyi ve birçok insan video çekip paylaşmaya devam ediyor"

Projede yer alan gönüllülerden Mesut Yüksel de projenin amacı ve sosyal medyadaki etkisi hakkında konuştu. Projeyi tanıtmak için ünlü isimler ve sosyal medya fenomenlerine seslenen Yüksel, “Kayıp yüzler projesini geçtiğimiz hafta başlattık. Projemizdeki amacımız kayıp çocukları yeni bir teknoloji ile aramak. Bu yöntem de günümüzde herkesin kullandığı yüz filtresi. Facebook´ta farklı yüz filtreleri var. Biz de kayıp çocukların yüzlerini yeniden modelleyerek bir yüz filtresi oluşturduk. Kayıp çocukların bulunmasındaki en önemli şey, onların yüzünü olabildiğince fazla insanın görmesi. Biz de bu yolla yeni bir yüz filtresi oluşturarak, sosyal medyada insanların çok fazla kullandığı yüz filtresine girmiş olduk. Projemizin bir haftası dolmak üzere. Şu ana kadar yaklaşık 10 bin kişi gördü filtreyi ve birçok insan video çekip paylaşmaya devam ediyor. Projemize ünlülerden ve sosyal medya fenomenlerinden de destek bekliyoruz. Yapmaya çalıştığımız şey bir farkındalık oluşturmak” ifadelerini kullandı.

/resimler/2019-4/13/1225355552406.jpg

/resimler/2019-4/13/1225447896482.jpg

/resimler/2019-4/13/1225547740201.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sosyal medya üzerinden kayıp aranacak
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MAÜ´nün Laboratuvarı açıldı
MAÜ´nün Laboratuvarı açıldı
Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde kurulan Merkezi Araştırma Laboratuvarı´nın çok kapsamlı çalışmaları ve bilimsel faaliyetleri başladı.
Takipçi arttırayım derken dolandırılmayın
Takipçi arttırayım derken dolandırılmayın
Sosyal paylaşım ağları, gerçek hayatı aratmayacak kadar ciddi dolandırıcılıklar ve riskli olaylarla dolu bir dünya haline geldi.
Mardinli çocuklar geleceğe bilimle bakıyor
Mardinli çocuklar geleceğe bilimle bakıyor
Kodla Mardin Merkezi sayesinde çocuklar geleceğin bilim insanı olmaları için eğitiliyor.
USB BELLEKLERDEN KAYNAKLANAN VERİ SIZINTILARINI ENGELLEMEK İÇİN 3 ALTERNATİF
USB BELLEKLERDEN KAYNAKLANAN VERİ SIZINTILARINI ENGELLEMEK İÇİN 3 ALTERNATİF
Çalışanların şirket verilerini USB bellekler aracılığıyla bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde dışarıya sızdırması, veri sızıntılarının yaygın nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bilişim güvenliği alanındaki dağıtım ve çözümleriyle pazarda lider konumda bulunan Komtera Teknoloji´nin güvenlik uzmanları, her şirketin ideal USB bellek politikasını oluşturması için 3 farklı alternatifi paylaşıyor.
Yerli yazılımla İK dijitalleşiyor, şirketler kâr ediyor
Yerli yazılımla İK dijitalleşiyor, şirketler kâr ediyor
Dünyanın ekonomik darlık yaşadığı bugünlerde, girdi maliyetlerinin neredeyse aynı olduğu düşünülürse insan kaynaklarını doğru yönetmek kritik hale geliyor. Türkiye´nin lider ERP uzmanı CPM Yazılım tarafından geliştirilen İnsan Kaynakları Modülü, kullanıcılarını rakiplerinden bir adım öne geçiriyor.
BEYNİN 9 GİZEMİ!
BEYNİN 9 GİZEMİ!
Bilim dünyasının yıllardır sırlarını çözmekle bitiremediği, her gün yeni özelliklerini keşfettiği beynimiz, buna karşın hala bilinmeyenlerle dolu, en gizemli, en komplike organımız. Acıbadem Fulya Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Geysu Karlıkaya, beynimizin, kafatasından çıkarılıp girinti ve çıkıntıları düzleştirildiğinde dört tane A4 kağıdı kadar yer kapladığını belirtirken, ‘beynimizin sadece yüzde 10´unu kullandığımız´ bilgisinin gerçeği yansıtmadığını söylüyor. Prof. Dr. Geysu Karlıkaya, 11-17 Mart Beyin Farkındalık Haftası kapsamında beynin 9 gizemini anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.