Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
Prof. Şenol: 3 tane daha aşının alınmasını hedefliyoruz
Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı Profesör Doktor Esin Şenol, Türkiye´de 23-24 bin civarında aşı reddinin oluştuğunu ifade ederek, “Bir kere çocukluk çağı aşılaması dediğimiz bir takvim var Türkiye´de ve mümkün olduğunca 3 tane daha aşının alınmasını hedefliyor ve planlanıyoruz” dedi.
Tarih: 31.10.2018 09:14:41/ 339okunma / 0yorum

Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Profesör Doktor Esin Şenol, aşı yapmayla ilgili bilgi kirliliğine ilişkin gazetemize değerlendirmelerde bulundu. Şenol, aşıyla ilgili büyük bir bilgi kirliliğinin söz konusu olduğunu ifade ederek, “Aşıyı ret edenler artıyor. 23-24 bin civarında bir aşı reddinden söz ediyoruz ve bunun aşıyı yaptırmış olanlarında sağlığını tehdit eder duruma geleceğine inanıyoruz. Dolayısıyla aynı Fransa gibi Avrupa ülkeleri gibi, bunun bir zorunluluk kılmanın gerekliliğine inanıyoruz. Çünkü siz bir topluluğa girdiğinizde kendi başınıza verdiğiniz o kararın sonuçlarını diğer o toplulukta bulunan herkesin yaşayacağını, bütün okul çocuklarının, kreş çocuklarının yaşayacağını bilmeniz gerekiyor. Aşı altında toplumsal bir sorumluluk ve dediğim gibi aşı ile ilgili çeşitli hurafeleri dile getirmek ve aslında bir zamanlar ‘dünya düzdür´ diyenleri bana anımsatıyor. Hiçbir temeli yok ve gerçekten alarm verici boyutlara ulaşmakta; ama bunun önlemlerini alacak durumda. Hem merkezi otorite hem bakanlık hem de bizler bunun önünü alacak durumdayız diye düşünüyoruz” dedi.

‘3 yeni aşı daha yapılmalı´

“Bir kere çocukluk çağı aşılaması dediğimiz bir takvim var Türkiye´de ve mümkün olduğunca 3 tane daha aşının alınmasını hedefliyor ve planlanıyoruz” diyen Şenol, şöyle devam etti: “Mümkün olduğu kadar dünyadaki oranları yakalayan çok güncel bir aşılama programı oranında, önerilen bütün aşılamaların yapılmasını ve buna ek olarak ta ayrıca Meningogok aşısı, Beta virüs aşısı, Human papillomavirus aşısı gibi aşıların yapılmasını istiyoruz. Ve biliyorsunuz beş yaşına kadar çocuklarda, çok ağır seyrediyor onun için bu bize dünyada grip pandemisi sırasında yapılan tespitlerden kalan çok önemli bir bilgi. Dolayısıyla mutlaka 6 ay ile 5 yaş arası çocuklarında grip aşısını mevsimsel olarak yaptırmasını istiyoruz.”

‘Sağlıklı yaşamanın 16 kuralından birisi aşılanmaktır´

Türkiye´de çocukluk çağı aşılamasında çok iyi oranların yakalandığını sözlerine ekleyen Şenol, "Bu aşı reddi 23 binlere ulaşan aşı. Reddi dışında Türkiye genelinde yüzde 97-98 gibi rakamlar duyacaksınız. Bizim soruşturmamız erişkin bağışıklaşmasında, erişkinler kendilerinin artık çocuklukta yapılan aşılar nedeni ile bir daha enfeksiyona sıkıntısız olduklarını düşünüyorlar; oysa dünyada çok gelişen ülkelerde batı Avrupa´da bile enfeksiyon ölümleri birinci sırada bunu hatırlatmak istiyorum. Üstelik, Enfeksiyon duyarlılığı artan bir erişkin grubu ile karşı karşıyayız. Hemen aklımıza ne geliyor, yaşlanan nüfus geliyor. Yaşlanan nüfus yeniden çocukluk çağı bağışıklığına dönmüş bağışıklığı desteklenmesi gereken grup. Onların fonksiyonel yaşatmak istiyorsak sağlık sistemine kendilerine ve yakınlarına bir yük olmaktan çıkartmak istiyorsak aşılanmalarını mutlaka hatırlatmalı ve yaptırmalıyız. Sağlıklı yaşamanın 16 kuralından birisi aşılanmaktır” diye konuştu.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Serviks kanseri eğitimleri yapılıyor
Serviks kanseri eğitimleri yapılıyor
Mardin´de, serviks kanseri kapsamında halka yönelik yapılan eğitimler devam ediyor
Mardin´de ´Aile Hekimlerinizi Erken Tanıyın´ stantları açıldı
Mardin´de ´Aile Hekimlerinizi Erken Tanıyın´ stantları açıldı
Mardin İl Sağlık Müdürlüğü´ne bağlı Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Birimi tarafından organize edilen iletişim kampanyası çerçevesinde Mardin ili genelinde “Aile Hekiminizi Erken Tanıyın” temalı stantlar açıldı.
SGK 30 ilacı daha ödeme listesine ekledi
SGK 30 ilacı daha ödeme listesine ekledi
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Tıbbi ve Ekonomik Değerlendirme Komisyonu´nda alınan kararlara göre 30 adet ilacı, bedeli ödenecek ilaçlar listesine dahil ettik. Eşdeğer olan bu ilaçlar sayesinde sigortalılarımızın tedavilerinde alternatifler ve erişim kolaylığı sağlamış olduk” dedi.
Kapalı ameliyat yaparak bir günde ayağa kalktı
Kapalı ameliyat yaparak bir günde ayağa kalktı
Şiddetli kanama ve rahimde parça şikayetiyle doktora başvuran 46 yaşındaki Mensure Oral, birçok doktorun açık ameliyat yapılması gerektiğini söylerken Diyarbakır´da kapalı yöntem rahim alma ameliyatı olan laparoskopik histerektomi ile sağlığına kavuştu.
Mardin SGK´dan Kök hücre bağışı
Mardin SGK´dan Kök hücre bağışı
Kök Hücre tedavisi olmak isteyen hastalar için kurulan TÜRKÖK bünyesinde ki kemik iliği bankasına SGK personeli gönüllü bağışçı oldu.
Mardin´de Kök Hücre Bağışı
Mardin´de Kök Hücre Bağışı
Mardin Devlet Hastanesi´nde Türk Kızılayı´nın da destekleriyle “Öne Çık Hayat Kurtar” sloganıyla gerçekleştirilen Kök Hücre Bağışı etkinliğinde hastane çalışanları ve vatandaşlar kök hücre bağışında bulundu.