Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
Okul sevgisi
Mardin´in Artuklu İlçesinde Mardin´in ilk kız İmam Hatip Lisesi olan Mardin Kız Anadolu İmama Hatip Lisesi mahalle sakinleri, öğretmen, öğrencilerin el birliği ile yeni bir görünüme kavuştu.
Tarih: 1.11.2018 09:15:24/ 355okunma / 0yorum

Geçmiş yıllarda mahallede okulu taşlayan delikanlılar şimdi okulu yeni görünüme kavuşturmak için gece gündüz çalıştı. Okul mahallenin seferberliği ile öğrencilerin yeni mutlu yaşam olunurken kuşlarında yeni yuvası olmayı başardı.

Mardin´in Artuklu İlçesinde bulunan ve 1972 yılında yapılan Mardin Kız Anadolu İmam hatip lisesi Okul Müdür Yardımcısı Aslan Ece2nin başlattığı yenilenme çalışması mahalle de seferberliğe dönüştü. Bir ay içinde öğrenciler veliler, mahalle sakinleri elbirliği ile gece gündüz çalışarak okulun yeni modern ve sanat tablosuna dönüşmesini sağladı.  Mahalle sakinleri ellerinde boya fırçaları ile çocuklarını okuttukları okullarına sahip çıkarken geçmiş yıllarda okulu taşlayan mahalle gençleri ellerin de fırçalar ile mahallede çocukların okuması için okulu güzelleştirmek için gece gündüz çalıştı.

İhlas Haber Ajansı muhabirine konuşan Mardin Kız İmam Hatip Lisesi Okul Müdür Yardımcısı Aslan Ece kendisini en çok mutlu eden okulu taşlayan mahalle gençlerinin bu seferberliğe destek vermesi olduğunu ifade ederek doğru iletişim ile mahallenin nasıl seferber olduğunu anlattı.

Öğretmen başladı mahalle destek verdi

Ece; “Bu çalışmalarımız yaklaşık 1 aydır devam etmekte okulumuz 1972 yılında inşa edilmişti. Öğrencilerimizi daha çok mutlu etmek şartları güzelleştirmek için bu çalışmaya başladık. Biz kimseyi aslında ikna etmedik. Biz kendimiz başladık kendileri geldiler. Yeri geldi okulda sabahladık. Kimsenin beklentisi olmadı. Para karşılığı yapılan bir eylem değildi aslında bu mahallelinin sevgisi öğrencilerin desteği ile okulumuzu güzelleştirdik. Beni en çok mutlu ve onure eden okula geçen senelerde zarar veren gençler şimdi okulumuzu güzelleştirmek gönüllü olarak katıldılar. Şimdi ise okulumuzu tehlikelere karşı koruyorlar buda bizleri mahalle sakini öğrenciler ve hepimizi çok mutlu etti” dedi.

Kuşları taşlarken kuş yuvaları yapar oldu

Geçtiğimiz yıllarda okuldaki kuşları taşlayan ve inşaat işçisi ile kavga ederek karakolluk olan Hasan Gürbüz geçmişte yaşadıklarını aktarırken, “Aslan hocayı kuşlara yuva yaparken gördüm. Bende geldim yardım ettim. Geçmişte burada bir kuşu taşlarken okul ve inşaat ustaları ile karakolluk olmuştuk.  İşçiyi taşladık. O zaman Öğretmenler o zaman şikayetçi olmuştu. Şimdi okul güzelleşti mahallemizde güzelleşti” dedi. 

Okul yeni olmasına karşın yaşadığı güzellikleri paylaşan Eylül Alparslan, okulda yeniyim Ortaköy´den geldim. Okulu müdürümüz arkadaşlarımızı çok sevdim. Okulumdan çok mutluyum ve memnunum ”diye konuştu.

Okul başkanı olan Dilek Bingül okulumuz 1972 yılından kalma Mardin en eki okullarından. Bizlerde tarihe meydan okuduk yeniklikler ile okulumuzu güzelleştirdik. Eğitim kalitesinin arttırılmasına sebebiyet veriyoruz” diye konuştu. 

Okul öğrencilerinden Muhammed Özdemir Okulu tarif etmek gerekirse anlatılmaz yaşanır diyerek okula olan sevgisini dile getirdi.

Mahalle sakinlerinden Gülseren Çakar Okulu yenilenmesi ile güzel bir görünüme kavuştuğunu belirterek çocuklarının daha aydınlık ve güzel bir ortamda okumasından mutlu olduklarını ifade etti.

Okullarına sevdalanan mahalle sakinleri okulda kuşlara yuva, duvarlara yaptıkları resimlerin ardından şimdi´de öğrenciler için voleybol ve futbol sahası için kolları sıvadı. Saha düzleştirme çalışmaları sürerken toprak zemin için kepçelerle çalışmalarını sürdürüyor.

/resimler/2018-11/1/1218494698708.jpg

/resimler/2018-11/1/1218578917612.jpg

/resimler/2018-11/1/1219055480242.jpg/resimler/2018-11/1/1219140949170.jpg

/resimler/2018-11/1/1219259386898.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Okul sevgisi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *