Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
Mardin´de Kök Hücre Bağışı
Mardin Devlet Hastanesi´nde Türk Kızılayı´nın da destekleriyle “Öne Çık Hayat Kurtar” sloganıyla gerçekleştirilen Kök Hücre Bağışı etkinliğinde hastane çalışanları ve vatandaşlar kök hücre bağışında bulundu.
Tarih: 9.1.2019 13:45:41/ 247okunma / 0yorum

Kan kanseri ile mücadele eden binlerce kişinin hayata tutunma umudu olan kök hücre nakline dikkat çekmek ve farkındalık oluşturma amacıyla Mardin Devlet Hastanesi ve Türk Kızılayı Mardin Şubesi önemli bir projeye imza attı. Mardin Devlet Hastanesi´nde düzenlenen etkinlikte “Öne Çık Hayat Kurtar” sloganıyla sürdürülen kan ve kök hücre bağışı davetine gelen hastane personeli ve çok sayıda Mardinli, Mardin Devlet Hastanesi´nde kurulan stantlarda kan vererek gönüllü kök hücre bağışçısı oldu.

Bu etkinlik ile kan kanseri hastalığıyla mücadele eden pek çok hastayı hayata bağlayan kök hücre bağışçısı olmanın önemi aktarılarak, kan ve kök hücre bağışçısı olma çağrısı yapıldı. Ayrıca hastane içerisine Kızılay tarafından kurulan stantta hastanede görevli doktor, personel ve hasta yakını ve bu etkinliği duyup gönüllü olarak gelen çok sayıda Mardinli kök hücre bağışı yaptı.

Etkinliğe Mardin İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Saffet Yavuz, Mardin Devlet Hastanesi Yönetimi ve çok sayıda sağlık çalışanı ile vatandaşlar katılım sağlayarak, umutlara umut olmak için kök hücre bağışçısı oldu.

KAMPANYALAR YAPILMALI

İyi yolda ilerlediklerini fakat istedikleri düzeye halen gelemediklerine vurgu yapan Mardin Devlet Hastanesi Hematoloji Hastalıkları Uzmanı Doktor Murat Kaçmaz, “Eşleşmeyi bulmak için bizlerin yoğun şekilde kampanyalar yapmamız ve veri tabanımızda eşleşen bağışçı ve hastaları buluşturmamız lazım” ifadelerini kullandı.

TEK ÇARE KÖK HÜCRE NAKLİ

Türkiye´de yüzlerce hastanın sağlığına kavuşmaları için tek çarelerinin kök hücre nakli olduğuna işaret eden Mardin İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Saffet Yavuz ise, kök hücre bağışının çocukluk çağının en kötü hastalıklarından olan löseminin ender tedavilerinden birisi olduğunu söyledi. Yavuz, bu tedavinin sağlanması amacıyla ülke içerisindeki vericilerden elde edilen kök hücrelerin toplanarak, hasta çocukların hayata tutunmasının asıl amaçları olduğunu kaydetti. Yavuz, verilecek 2 tüp kanın hasta bir çocuğun hayatta kalmasını sağlayacağını belirterek, kök hücre bağışı konusunda herkesin duyarlı olup, gereken önemi vermesi gerektiğini sözlerine ekledi. Yavuz, şöyle devam etti: “Bizim gibi topluma mal olmuş insanların Kızılay´a destek olması çok önemli. Kızılay dünya markası ve bence Türkiye´nin en büyük derneği. Bundan sonra da her zaman onlara desteğe hazırım.”

/resimler/2019-1/9/1347222818594.jpg

/resimler/2019-1/9/1347440787757.jpg

/resimler/2019-1/9/1348069538256.jpg

Anahtar Kelimeler: Mardin Hücre Bağışı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Hastanelerde iletişim sağlıklı hale geliyor
Hastanelerde iletişim sağlıklı hale geliyor
Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü önemli bir projeye imza attı. Yurt genelinde şehir hastaneleri ile birlikte yaklaşık 379 hastaneye İletişim ve Tanıtım birimleri kuruldu. İlk bölgesel toplantı Şanlıurfa´da yapıldı.
Baş ağrılarını ciddiye alın, beyin sağlığını koruyun
Baş ağrılarını ciddiye alın, beyin sağlığını koruyun
Kişinin yaşam biçiminden insan ilişkilerine, beslenmesinden uyku düzenine kadar tüm faktörler beyin sağlığı için belirleyici olabiliyor.
Yavuz, 14 Mart Tıp Bayramını kutladı
Yavuz, 14 Mart Tıp Bayramını kutladı
Mardin İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla sağlık çalışanlarını ziyaret ederek bayramlarını kutladı.
Aktif karbonla ilgili araştırmalar yeterli değil
Aktif karbonla ilgili araştırmalar yeterli değil
Diyetisyen Emre Uzun, son günlerde sıkça duyulan aktif karbon kullanımı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Diyetisyen Uzun, "Aktif karbonla ilgili araştırmalar yeterli değil" dedi.
BELİRTİ VERMEYEN SİNSİ TEHLİKE: KOLON KANSERİ
BELİRTİ VERMEYEN SİNSİ TEHLİKE: KOLON KANSERİ
Kolon kanseri tüm dünyada kanserler içinde en sık görülen 4. kanser türü. Son 10 yılda ülkemizde kolon kanseri görülme sıklığında yüzde 10 oranında artış gözleniyor.
Belirtilerin Ortaya Çıkmasını Beklerseniz Böbreğinizi Kaybedebilirsiniz!
Belirtilerin Ortaya Çıkmasını Beklerseniz Böbreğinizi Kaybedebilirsiniz!
“Kronik böbrek hastalarının, ölüm ve özürlülük riskleri; sağlıklı bireylerden 10 ila 30 kat daha yüksektir. Dünyada erişkinlerin yaklaşık yüzde 10´nda böbrek hastalığı bulunmaktadır.