Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
Mardin´de Kök Hücre Bağışı
Mardin Devlet Hastanesi´nde Türk Kızılayı´nın da destekleriyle “Öne Çık Hayat Kurtar” sloganıyla gerçekleştirilen Kök Hücre Bağışı etkinliğinde hastane çalışanları ve vatandaşlar kök hücre bağışında bulundu.
Tarih: 9.1.2019 13:45:41/ 172okunma / 0yorum

Kan kanseri ile mücadele eden binlerce kişinin hayata tutunma umudu olan kök hücre nakline dikkat çekmek ve farkındalık oluşturma amacıyla Mardin Devlet Hastanesi ve Türk Kızılayı Mardin Şubesi önemli bir projeye imza attı. Mardin Devlet Hastanesi´nde düzenlenen etkinlikte “Öne Çık Hayat Kurtar” sloganıyla sürdürülen kan ve kök hücre bağışı davetine gelen hastane personeli ve çok sayıda Mardinli, Mardin Devlet Hastanesi´nde kurulan stantlarda kan vererek gönüllü kök hücre bağışçısı oldu.

Bu etkinlik ile kan kanseri hastalığıyla mücadele eden pek çok hastayı hayata bağlayan kök hücre bağışçısı olmanın önemi aktarılarak, kan ve kök hücre bağışçısı olma çağrısı yapıldı. Ayrıca hastane içerisine Kızılay tarafından kurulan stantta hastanede görevli doktor, personel ve hasta yakını ve bu etkinliği duyup gönüllü olarak gelen çok sayıda Mardinli kök hücre bağışı yaptı.

Etkinliğe Mardin İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Saffet Yavuz, Mardin Devlet Hastanesi Yönetimi ve çok sayıda sağlık çalışanı ile vatandaşlar katılım sağlayarak, umutlara umut olmak için kök hücre bağışçısı oldu.

KAMPANYALAR YAPILMALI

İyi yolda ilerlediklerini fakat istedikleri düzeye halen gelemediklerine vurgu yapan Mardin Devlet Hastanesi Hematoloji Hastalıkları Uzmanı Doktor Murat Kaçmaz, “Eşleşmeyi bulmak için bizlerin yoğun şekilde kampanyalar yapmamız ve veri tabanımızda eşleşen bağışçı ve hastaları buluşturmamız lazım” ifadelerini kullandı.

TEK ÇARE KÖK HÜCRE NAKLİ

Türkiye´de yüzlerce hastanın sağlığına kavuşmaları için tek çarelerinin kök hücre nakli olduğuna işaret eden Mardin İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Saffet Yavuz ise, kök hücre bağışının çocukluk çağının en kötü hastalıklarından olan löseminin ender tedavilerinden birisi olduğunu söyledi. Yavuz, bu tedavinin sağlanması amacıyla ülke içerisindeki vericilerden elde edilen kök hücrelerin toplanarak, hasta çocukların hayata tutunmasının asıl amaçları olduğunu kaydetti. Yavuz, verilecek 2 tüp kanın hasta bir çocuğun hayatta kalmasını sağlayacağını belirterek, kök hücre bağışı konusunda herkesin duyarlı olup, gereken önemi vermesi gerektiğini sözlerine ekledi. Yavuz, şöyle devam etti: “Bizim gibi topluma mal olmuş insanların Kızılay´a destek olması çok önemli. Kızılay dünya markası ve bence Türkiye´nin en büyük derneği. Bundan sonra da her zaman onlara desteğe hazırım.”

/resimler/2019-1/9/1347222818594.jpg

/resimler/2019-1/9/1347440787757.jpg

/resimler/2019-1/9/1348069538256.jpg

Anahtar Kelimeler: Mardin Hücre Bağışı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mardin´de ´Aile Hekimlerinizi Erken Tanıyın´ stantları açıldı
Mardin´de ´Aile Hekimlerinizi Erken Tanıyın´ stantları açıldı
Mardin İl Sağlık Müdürlüğü´ne bağlı Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Birimi tarafından organize edilen iletişim kampanyası çerçevesinde Mardin ili genelinde “Aile Hekiminizi Erken Tanıyın” temalı stantlar açıldı.
SGK 30 ilacı daha ödeme listesine ekledi
SGK 30 ilacı daha ödeme listesine ekledi
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Tıbbi ve Ekonomik Değerlendirme Komisyonu´nda alınan kararlara göre 30 adet ilacı, bedeli ödenecek ilaçlar listesine dahil ettik. Eşdeğer olan bu ilaçlar sayesinde sigortalılarımızın tedavilerinde alternatifler ve erişim kolaylığı sağlamış olduk” dedi.
Kapalı ameliyat yaparak bir günde ayağa kalktı
Kapalı ameliyat yaparak bir günde ayağa kalktı
Şiddetli kanama ve rahimde parça şikayetiyle doktora başvuran 46 yaşındaki Mensure Oral, birçok doktorun açık ameliyat yapılması gerektiğini söylerken Diyarbakır´da kapalı yöntem rahim alma ameliyatı olan laparoskopik histerektomi ile sağlığına kavuştu.
Mardin SGK´dan Kök hücre bağışı
Mardin SGK´dan Kök hücre bağışı
Kök Hücre tedavisi olmak isteyen hastalar için kurulan TÜRKÖK bünyesinde ki kemik iliği bankasına SGK personeli gönüllü bağışçı oldu.
Verem Tedavi Edilebilir Bir Hastalıktır
Verem Tedavi Edilebilir Bir Hastalıktır
Verem Eğitim ve Propaganda Haftası münasebetiyle açıklama yapan Mardin İl Sağlık Müdürlüğü, “Verem hava yoluyla bulaşan, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Toplumu veremden korumanın en etkili yolu verem hastalarının erken teşhisi ve başarılı tedavisidir” diye kaydetti.
Gerçeği Aratmayan KBRN Tatbikatı
Gerçeği Aratmayan KBRN Tatbikatı
Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında 50 personel ve 8 araçla Kızıltepe Devlet Hastanesi tarafından Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) tatbikatı yapıldı.