Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
Mardin Müzesinde Tabular Yıkılyor
Mardin Müzesinde Halkla Bütünleşme Anlayışı.Nesne için değil, insan için var olan” müze.
Tarih: 3.2.2016 13:40:20/ 6950okunma / 0yorum

     Röportaj:Mehmet Çelik

     Fotoğraflar: Adnan Avuka

      Mardin Müzesinde son zamanlarda değişik hizmetler, hakla  kucaklaşan, bütünleşen bir anlayış ve geleceğin sahipleri çocuklara verilen önem ve eğitimler dikkatimizi çekiyor.

       Müze, sadece teşhir salonlarında sergilenen birkaç sikke, tarihin derinlerinden çıkarılan, geçmişten geleceğe ışık tutan Eserlerin sergilenip korunduğu bir mekandan çıkmış, kapılarını açtığı vatandaşı kucaklar hale gelmiştir.

       Sirkler, çocuklar için kazı alanları, birbirinden farklı atölyeler, sabırlı ve yetenekli elemanların  mesai harcadığı, hoşça zaman geçirilecek mekan heline gelen Mardin Müzesini ziyaret ediyoruz.

        Müze Müdürü Nihat Erdoğan, tüm zamanlarını müzede geçiren, müzecilik anlayışına farklı bir bakış açışı kazandıran bir yönetici. Ekibi ile çamur içinde, toz duman, toprak içinde, bazen sokakları çiçek bahçesine çevirirken, bazen de müze avlusunda yetiştirdiği tavus kuşlarına yem verirken görebilirsiniz. Müdürlük rozeti rozetini yakasında, ya bir açılışta ya da müzeye düzenlenen üst düzey bir gezide görebilirisiniz.

       Erdoğan´ı çocuklara topaç yaparken, müze avlusunda öğrencilerle kazı yaparken, laboratuvarda eser onarırken ya da müze avlusunda oluşturduğu mini çiçek serasında bahara çiçek ekimi yaparken görebilirsiniz.

       Mardin Haber Gazetesi olarak, Mardin Müzesinin topluma yüzünü çevirmiş, örnek  sayılabilecek faaliyetlerini okuyucularımızla paylaşmak istedik.

        Kasım 2014´te Mardin Müzesi, Uluslararası Tasarım Ödülleri´nde Altın Ödül almıştı. O günden bugüne Mardin Müzesi r-farklı bir çalışma ve hizmet anlayışı gözlemliyoruz. Bu Konuda neler söyleyeceksiniz?

                Çağdaş müzecilik anlayıışıyla müze eğitimi çalışmalarını her geçen gün daha da geliştiriyoruz. Doğal ve tarihi çevreyi koruyan, kültürel mirasını tanıyan ve yaşatan, çevreye duyarlı, sanatla ilgili bireylerin yetişmesine hedef alan  müze eğitimi çalışmalarını kesintisiz 6 yıldır devam ettirmekteyiz. Bu etkinlikleri müzemizin eğitim kadrosuna katılan yeni uzman eğitimciler ve bizlere destek veren her yaştan gönüllü ordusuyla İŞKUR ve Halk eğitim merkezleri desteğiyle  sürekli geliştirmekte, çeşitlendirmekte ve görünürlüğünü arttırmaktayız.

    Çeşitli kurum ve kuruluşlara eğitim etkinliklerimize yönelik projeler yazarak destekler almaktayız. Müze Eğitimi etkinliklerini/çalışmalarını Mayıs-Kasım 2015 tarihleri arasında yürüttüğümüz “Müzeler Yaşamları Değiştirebilir“ adlı TÜBİTAK projemiz ile atölye/laboratuar etkinlikleri, sokak etkinlikleri, konferanslar, sergiler, konserler, gösteriler gerçekleştirdik.  Mardin somut olmayan kültürel mirasının müzeleşmesi için yoğun çaba harcamaktayız.  Mardin Somut olmayan kültürel miras taşıyıcılarının görünür kılınmasına ve kentlinin bunlara sahip çıkmasına yönelik farkındalık çalışmaları yürütüyoruz. 18 Mayıs müzeler gününde bu taşıyıcılar onuruna bir program düzenledik ve plaketle onurlandırdık.

             3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında “Engelsiz Mardin, Engelsiz Müze “ sloganıyla bir hafta boyunca bir dizi atölye etkinlikleri gerçekleştirdik.. Çocuk, engelli, yaşlı, genç vs. her yaştan bine yakın katılımcı ile farkındalık yürüyüşü şehirde çok ses getirdi.

         Sokak düzenlemeleri, sokak ıslah ve güzelleştirme faaliyetleriniz oldu. Tarihi sokaklarda şenlikler yapıldı. Bu çalışmalarınız devam edecek mi? Neler yaptınız? Hedefleriniz nedir?

            Mardin Müze Müdürlüğümüzce hazırlayıp GAP idaresi Başkanlığınca desteklenen müze sokağı restorasyon ve çevre düzenleme projesini  yürütmeye devam ediyoruz.  Özgün sokak dokusu korunarak bir  kilometrelik sokak üzerinde bulunan evlerin cephelerinde, bahçe duvarlarında, kapılarda, pencere doğramalarında, onarımlar gerçekleştirdik.  Sokaklardaki mevcut tüm altyapıların yetkili kurumlarla işbirliği yapılarak yenilenmesi, elektrik ve telefon hatları yer altına alınması için çalışmalar yürütüyoruz.. komşularımızın evlerinin kapıları duvarları boyanıyor, tarihi evlerde restorasyonlar yapılıyor,  metal kapılar geleneksel ahşap kapılarla değiştiriliyor , Şu ana kadar 75 evin kapısı değişti.  Sokaklar komşular ile birilikte saksılıklar asılarak  çiçeklendirliyor. Nisan ayında müze sokak  Festivaliyle açılışı yapılacak. Sokak üzerindeki metruk evler restore edilerek müze atölye alanlarına dönüştürülüyor. Bu alanlarda somut olmayak kültürel miras taşıyıclarına yönelik atölye çalışmaları geleneksel el sanatları kursları,  sergiler düzenlenecek. müzenin sınırlarını kentlilerle birlikte belirliyoruz..

          Müze kolleksiyon kitabınızı gördüm. Başka  yayınınız var mı?

                   Müzemiz 2015 yılında 2 kitap yayına hazırladı. Müzemiz koleksiyonu ışığında„Doğu Roma Sikkeleri“ adlı; akademisyenlerin, araştırmacıların, öğrencilerin ve meraklı okurlar için rehber kitap ve Mardin´in ve Mardin‘deki yemek kültürüne ilişkin Artuklu ünversitesi hocalarından Lokman Toprak‘ın sözel tarih çalışmaları ile begelenen Mardin ve yemek kültürü kitabı..

 

         Mardin ve Çevresi tarihi doku bakımından oldukça zengin. Kazı çalışmalarınız var mı? Gözlemlerimiz kazıların yavaş yürüdüğü yönünde?

 

               Müzemiz ; Ilısu barajı HES projesi kurtarma kazıları, Dara antik kenti kazısı, Nusaybin kültür ve inanç parkı projesi kazıları, Mardin  kalesi kazısı, Cizre iç kale kazı çalışmalarını yürütmüştür. Bu çalışmalar 2016 yılında da devam edecek. Kazılar yaplıması gerektiği gibi yapılıyor. Çünkü eserler zarar görmesin diye adete itina ile kazılar yapılıyor. Bir de bütçe meselesidir.

 

       Müze Ziyarete kapalı Neden?

 

Müze ziyarete şuan kapalı olup  teşhir ve tanziminin daha çağdaş ve müze eğitimi çalışmaları ile paralel hale gelecek şekilde değiştiriyoruz. Müzedeki 5 adet teşhir salonunda 5 bin  adet eser, din ve inanç sistemi, ticaret, sosyal yaşam,  güç ve iktidar, savaş, süslenme ve beslenme başlıkları adı altında ziyaretçilerin ilgi alanlarına göre ve müze pedagojisi göz önüne alınarak tematik olarak sergilenecek. Nisan 2016 yılında yeni teşhir salonlarımız ziyarete açılacak. Müze yeni yüzü, onarım görmüş eserleri ve donanımı ile  ziyaretçilerine kapılarını açacak.

 

          Geçtiğimiz haftalarda Mardin Müzesi tarafından hazırlanan Mardin´in Sesleri filminin galasını yaptınız. Somut olmayan kültürel mirasa odaklanan bu müze projesi nasıl ortaya çıktı?

 

           Müzemizde  uzun zamandır Somut olmayan kültürel mirasın müzeleşmesi için çalışmalar yürütmekteyiz. Bu mirasın belgelenmesi , kayıt altına alınması çalışmaları devam etmekte.. Bu belgeleme çalışmalarından yola çıkarak Mardin´in binlerce yıllık somut ve somut olmayan kültürel mirasının kültürel çeşitliliğinin bir arada yaşama kültürünün görünür kılınarak, tanıtılması koruması ve yaşatılması amacı ile Mardin´in Sesleri projemizi hazırladık. Müze personeli ve gönüllülerin desteği ile bütçesi olmaksızın yaklaşık 1 yıl sürdürülen çalışmalar neticesinde ortaya çıkan filmimizde  kültür varlıklarının, kültürel mirasın yanı sıra somut olmayan kültürel miras taşıyıcıları da görünür kılındı. Bir arada yaşama kültürüne , kültürel çeşitliliğin zengin yapısına ve kardeşlik ortamına vurgu yapıldı. Mardin kültür turizm rotaları da  göz önünde bulundurularak  çekilen filimde Mardin‘linin kültürel mirasina yönelik farkındalığının artması ve bu mirasın tüm dünya tarafından tanınması hedeflendi. Mardin´in Sesleri" filminde, Mardin´in geleneksel üç halk ezgisi, 48 müzik sanatçısı tarafından Türkçe, Arapça,Kürtçe, Süryanice ve Ermenice olarak seslendirildi.

         Filmin galasında projede yer alan katılımcılar için plaket töreni düzenlendi. Mardin´in Sesleri Filmi Mardin Müze Müdürlüğünün sosyal medya hesaplarında ve televizyon müzik kanallarında Mardin´in tanıtımı için yayınlanıyor.

 

Bu süreçte kimlerle çalıştınız?

 

               Filmin  Yapımcılığını ben üstlendim. filmin yönetmenliğini Cem Barışcan, müzik yönetmenliğini Artuklu Üniversitesi Müzik Bölümü araştırma görevlisi Mahir Mak ve aranjörlüğünü ise müzisyen  Kenan Yılmaz üstlendi. Fotomobil şirketinin gönüllü desteği ve Mardin Müzesi işbirliği ile çekilen Mardin´in Sesleri filminde Semir Ortaç  Şeyhmus Alparslan , Abdülkerim Çuha, Reyhani  Müzik Grubu gibi  geleneksel Mardin müzisyenlerinin  yanı sıra Erkan Çanakçı, Zafer Taşdan, Polat Akarçay gibi profesyonel sanatçılar da yer aldı. Beğeni topladığı düşüncesindeyim. Geri dönüşümler bu yönde.

     Seslerin belirlenmesi noktasında, tercihiniz nasıl oldu?

               Sesler Artuklu Üniversitesi Müzik Bölümü araştırma görevlisi Mahir Mak tarafından projede gönüllü olarak başvuru yapanlar arasından seçildi. Geleneksel müzik yapan sanatçılara öncelik verildi.  Mardin´de görev yapan Müzik öğretmenleri de projeyi destekledi. Ses işini, işin ehline bıraktık.

 

Bu alanda başka çalışmalarınız olacak mı?

Mardin´in Sesleri Filmi için 500 saatlik çekim yapıldı 13 dakkalık kısmı filimde kullanıldı. Çok zengin bu kültürel mirasın geri kalanını da görünür kılınması için proje devam edecek. Nisan ayında yeni halk ezgileri ile çekimler başlayacak. İlk çekimlerde gözlemlediğimiz eksiklikleri ikinci çekimlerde gidereceğiz.

         Somut olmayan kültürel mirasa odaklanan çalışmalarınızdan biri de Mardin ve Yemek Kültürü kitabınız. Mardin yemekleri denince neler söyleyeceksiniz.

              Dünyadaki bütün yemek kültürleri üzerinde Mezopotamya mutfağının doğrudan bir etkisi bulunmakta. Mezopotamya kentlerinin tümünde olduğu gibi Mardin mutfağı da olağan üstü zenginliğe sahip. Bu zenginliğin farkında olan Artuklu Üniversitesi Öğretim üyesi Lokman Toprak hocamız Mardin yemek kültürünün ve mutfağının tanıtılması amacı ile müzemizle birlikte bir çalışma başlattı. Bizde müzemiz olarak somut olmayan kültürel mirasın önemli bir unsuru olan Mardin ve Yemek Kültürü isimli bu kitabın yayınlanmasına destek verdik.  Kitabın yayınlanmasında büyük emeği geçen Lokman Hocamıza buradan tekrar teşekkür ediyorum.

           Mardin Müzesi´nin bölge halkıyla bütünleşme, kucaklaşma ve halkı müze çalışmaları içine çekme gayretlerinizi görüyoruz? Neler söyleyeceksiniz

              Topluma hizmet bakış açısıyla faaliyetlerini planlayan ve  tarihi kentsel sit alanında somut olmayan kültürel mirasın yoğunlaştığı eski Mardin´in meydanında bulunan Müzemiz,  müze çevresindeki halk ile sürekli ve sürdürülebilir bir ilişki başlatmış; daha önce müzeye gitmemiş, müze ziyaretçisi olmayan her kesimden genç bir kitlenin aktif müze kullanıcısı olmasını sağlamak amacı ile etkinlikler, atölye çalışmalarını hayata geçirerek şehirde çekim merkezi haline gelmiştir.

        

          Müzenin etrafında atölyeler var, çalışmlar var. Müzeden farklı bir görüntü ortaya çıkıyor. Müzede neler var ve neler yapıyorsunuz?

 

        Müzede 140 m2 sanat galerisi, 10 bin kitaba sahip ihtisas kütüphanesi, tam donanımlı Restorasyon Konservasyon ve Analiz Laboratuvarı, 50 bin eserin muhafaza edildiği modern depolar, 50 ve 150 kişilik konferans salonları, 50 kişilik 3D sinema salonu ve etkinlik alanları olarak kullanılabilen teraslar bulunmaktadır. 

     Müzenin eğitim çalışmaları müzeye gezmeye gelen ziyaretçilere, okul dönemlerinde randevulu sistemle sınıflarıyla gelen öğrenci ve  öğretmenlere, kentsel sit alanında oturan halka yönelik sürdürülmektedir. Bu çalışmalar müze eğitimcisi, Arkeolog, görsel sanatlar öğretmeni heykeltıraş usta eğiticilerden  ve müze gönüllülerinden oluşan bir ekiple 6 yıldır devam etmektedir.

        Müzemiz " Nesne için değil, insan için var olma” söylemiyle hareket ederek müzelerin toplumsal değişimin ve gelişimin dinamik merkezleri olması gerekliliğiyle çalışmalarını yürütmektedir. Bu bağlamda toplumsal işlevlerini çeşitlendirmekte, herkes için ulaşılabilir olmanın, toplumsal katılımın ve kültürel çeşitliliğin farklı biçimlerine vurgu yapmanın çeşitli yöntemlerini geliştirmekte ve denemektedir.

Mardin Müzesi, daha iyi bir dünya için bulunduğu şehirde, sokaktaki adamın,  her yaştan çocuğun, komşusunun, esnafın, zanaat ve sanatçıların, engelli bireylerin; kısacası toplumun gelişmesi ve kendini daha iyi hissetmesi için çalışmalar yürütmektedir. 

Mardin Müzesi, 10 bin yıllık geçmişi olan kentin kültürünü temsil etmekte olup Mardin´in arkeolojik verileri ışığında kent kültürünü halka tanıtan bir müzedir.  Mardin´in kültürel ve etnik çeşitliliği nedeniyle farklılıklara saygıyla yaklaşma yolunda bir liderlik görevi de üstlenmektedir. Bu nedenle Demokratik bir müze hizmeti vererek ve sosyal adalet kavramına inanarak farklı kültürlerle işbirliği yapmaktadır.

Analiz Laboratuvarından biraz söz edermisiniz?

Bir restorasyon ya dae aslına uygun bir eser onarımı için, daha once eserde kullanılan malzemenin original yapısını tespit etmek lazım. Türkiye genelinde 7 kurumda böyle bir laboratuvar var. Bunların birini biz Mardin´de kurduk. Ve bu güne kadar 45 bin eseri onarımın gerçekleştirdik. Labı-oratuvar bir ihtiyaçtan doğdu. Bir restoarsyaon için analiz yapma gereği duyduk, bize 6 ay sonrasına gün  verdiler. Laboratuvarımız kurduk anında analizlerimizi yapıyoruz.

 Dışa dönük analiz hizmeti veriyor musunuz?

Bölgemizdeki müze müdrülerinin talepleir olursa karşılıyoruz. Bölgede alanında tek laboratuvar. Türkiye´nin farklı bölgelerinden de talep geliyor. Hatta yurt dışından gelen taleplere de cevap veriyoruz. Mesela Kosovaya analiz desteği veriyoruz.Aynı zamanda bu alanda teknike eleman yetiştiriyoruz. Başka illerden eğitim talebi gelirse uygulamalı olarak veriyoruz.

 

Haftanın belirli günlerinde öğrenciler,gençler müzede buluşyor. Neler yapıyorsunuz? Atölyeler bir okul görüntüsü veriyor.

      Biz, çağdaş müzecilik anlayışı doğrultusunda Müzelerin sadece eserlerin depolanıp sergilendiği yerler olmadığı düşüncesindeyiz. Müzeler aynı zamanda birer eğitim kurumlarıdır. Bu düşünceyle müzemizde eğitim çalışmalarına büyük önem verdik. Müzede arkeopark  ve kapalı beş  adet eğitim salonu oluşturarak eğitimlerimizi yıl boyunca kesintisiz sürdürebilmekteyiz. Müzemiz olarak bölge halkıyla ve özellikle de komşularımızla yakın ilişkiler kurabilmek için çeşitli çalışmalar yaptık, komşularımıza misafir olarak müzemizi, yaptığımız çalışmaları ve yapacağımız çalışmaları anlattık aynı zamanda komşularımızın önerilerini dinledik.        

            Yıllardır müzemizin yanında oturan ve müze hakkında hiçbir bilgisi olmayan aileleri çocukları ile birlikte müzemize çekmeyi başardık. Şu an müzemizde çocuklar için onlarca eğitim çalışması yapılıyor, onların kişisel gelişim ve becerilerinin artmasına bunun yanında özgüven kazanmalarına yardımcı olabilmek için elimizden gelen tüm gayreti sarf ediyoruz. Şu ana kadar yaklaşık elli bin çocuk, müzemizde eğitim aldı ve aileler gönül rahatlığı ile çocuklarını müzemize emanet edip gidebiliyor. Bu durum bizim bölge insanıyla bağ kurmamıza çok büyük katkı sağlıyor.  Aileleri çocukları ile birlikte müzemize çekebildiğimiz ve gözleri arkada kalmadan çocuklarını bize emanet edebilecek bir güveni verdiğimiz için çok mutluyuz.

 

Mardin Müzesi´ni bölgenin dışına taşınması, daha doğrusu içte ve dışta yaptığınız etkinliklerin geri dönüşümü nasıl oluyor.Turist  akışında artış sağladığına inanıyor musunuz?

 

            Müze olarak tek seferlik ziyaretçiden çok seferlik ziyaretçiye yönelik bir alt yapı oluşturarak müzecilik faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Yaptığımız etkinliklerin görünür kılınması için tanıtım faaliyetlerine özel önem veriyoruz. Çok büyük ve önemli kültürel mirasa sahibiz. Çok zengin kültür varlığı koleksiyonumuz var. Bu koleksiyonu ve mirası değerli bulan, geçmişin bilgi kaynağı olarak gören,  bunları izlemekten keyif alan,  müzede vakit geçirmekten mutlu olan müze kültürlü ve yaşadığı kentte  mutlu bireylerin yetişmesi için müze eğitim çalışmalarımızı devam ettireceğiz.

    Mardin müzesinin Hedefleri, Hizmet anlayışı, hayalleriniz  ve vereceğiniz mesajınız?

Mardin Müzesi, yaptıkları ve hedefleri ile çağdaş bir müze “Neler Yapmalı, Nasıl Olmalı” sorularına net bir şekilde yanıt olmaktadır. Müze   daha iyi bir dünya için sokaktaki adamın, komşusunun, farklı gelişen her bireyin gelişmesi ve kendini daha iyi hissetmesi için payına düşeni yapan; halka açık, ilham perilerinin uçuştuğu, görünmeyenin, fark edilmeyenin öyküsünün anlatıldığı, “sorunlara çözümlerin üretilmesine yönelik sergilerin açıldığı, dönüşümün ve tarafsızlığın temel ilke sayıldığı, yerelin ulusala ve küresele taşındığı, tarihin bütün katmanlarının birleştirildiği, yeni bilgi ve gerçeklerin üretildiği, farklılıkların algılandığı ve geliştirildiği, hoşgörü ve barışın tesis edilip pekiştirildiği, tarihin boğmadığı, nesnelerin değil öykülerin sunulduğu, kolayca ulaşılabilen ve yararlanılabilen, yasakların değil özgürlüklerin geçerli olduğu,  yaşamın bütün kesim ve alanlarının yer aldığı, çağdaş yönetim biliminin esaslarına göre yönetilen, insanın merkez kabul edildiği ve sistemin buna göre oluşturulduğu, ziyaretçi ile aynı dili konuşma kaygısının önemsendiği, her türlü yaşam etkinliğinin kolaylıkla gerçekleştirilebildiği, çoğulcu ve disiplinler arası yaklaşımların ve etkinliklerin icra edildiği, yaşamın kalitesinin artırılmasına katkıların sağlandığı, iletişimin en üst düzeyde yaşandığı, aydınlanmanın ve bilinçlenmenin ortaya çıktığı, çok türlü araştırma ve uygulama olanaklarına sahip, Özetle; geçmişin özümlenerek bugünün kavrandığı ve geleceğin kurgulandığı bir kurum olarak hizmetlerine devam edecektir.

    Mardin Müzesi Topluma hizmet bakış açısıyla faaliyetlerini planlayarak ve  müzenin sınırlarının ve kapsamının kentlilerle birlikte belirlenmesi gerektiğine inanarak “Müzeler Yaşamları Değiştirebilir” sloganı ile halkın yaşantılarını değiştirmek için bilgilendirerek, danışarak, birlikte karar vererek, birlikte hareket ederek, bağımsız girişimleri destekleyerek Mardin´de varlığını sürdürecektir.

      Evet dostlar, Mardin Müzesini anlatmada gerçekten zorlanıyoruz. Biz gitti gördük. Gördüklerimizi dilimizin döndüğü kadarıyla yorumlaya. Merak ettiklerimizi sorduk ve Müze Müdürü Nihat Erdoğan´dan aldığımız yanıtları size aktardık.

      Öncelikle tarihi kentte yaşamı paylaştığımız herkesin Müzeyi gezmesini ve müzedeki çalışmaları görmesini tavsiye ediyoruz.

        Dışarıda bulunan Mardinlileri ve Mardin´i ziyarete gelenlere  “ Nesne için değil, insan için var olan” müzeyi gezip görün diyoruz.

         Bir başka söyleşide buluşmak dileğiyle dostça kalın

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Mardin Müzesinde Tabular Yıkılyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *