Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
Mahalle Konaklarında kadınlar meslek ediniyor
Artuklu Belediyesi´nin kadınlara yönelik uygulamaya koyduğu başarılı projeler arasında bulunan "Mahalle Konakları" Projesi´nde Ortaköy Mahallesinde yaşayan kadınlar hem meslek ediniyor hem de aile bütçesine katkıda bulunuyor.
Tarih: 11.1.2019 14:21:02/ 215okunma / 0yorum

Artuklu Belediyesi tarafından ilkini İstasyon Mahallesi´nde kurularak hayata geçirdiği, ikincisini ise Yenişehir  ve Ortaköy Mahallesi´nde hizmete giren "Mahalle Konakları" Projesi mahalle sakinleri tarafından büyük ilgi görüyor. Ortak akıl ile vatandaşların beklentilerini yerine getiren projelere hayat veren Artuklu Belediyesi, Mahalle konakları projesiyle de mahallelerin kültürel, sanatsal ve mesleki anlamda gelişmesine katkı veriyor. 

Ortaköy Mahallesi´nde yaşayan 16 yaşından büyük genç kız ve kadınların büyük ilgi gösterdiği mahalle konağında 7 kursiyer tarafından 209 Ortaköylü kursiyere aşçılık, geleneksel kıyafet tasarımı, el sanatları ve becerisiyle birlikte, Kuaförlük ve cilt bakımı ve uygulamasının yanı sıra okuma-yazma kurslarından faydalanıyor. 

Genç kadın kursiyerlerin kişisel gelişimlerine büyük katkı veren kursların büyük ilgi görmesi Artuklu Belediye Başkan Vekili de olan Kaymakam Şakir Öner Öztürk tarafından da memnuniyetle karşılandı. Öztürk, Belediye olarak daha önce Artuklu merkez  Yenişehir Mahallesi ile İstasyon  Mahallesi´nde de açmış oldukları Mahalle Konağı Projesi´nde açmış oldukları her bir konağın bulunduğu mahallenin sakini kadınlar tarafından ilgiyle karşılandığını aynı ilginin Ortaköy´deki konakta da görünüyor olmasının memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Öztürk, “Yenişehir, İstasyon ve Ortaköy  Mahallelerinde hayata geçirdiğimiz mahalle konakları projemiz; bu mahallelerde bulunan birçok genç kız ve kadınımız mesleki bilgi ve beceri kazandırdı. Ortaköy´de 209 genç kız ve kadın kursiyerimiz 7 farklı alanda hem meslek öğrendi hem de kişisel gelişim ve beceri kazandı. Kursiyerlerimiz arasında okuma yazma kursuna devam eden kursiyerlerimiz de azımsanmayacak kadar fazla. Belediye olarak yaptığımız bu çalışmaların temel gayesi yaşanabilir ve mutlu insanların yaşadığı bir Artuklu inşa etmektir” diye konuştu.

Mahalle Konakları´nda kursiyer kadınlar kişisel gelişim ve mesleki eğitim edinirken, yanlarında getirdikleri çocuklarının ise konak bünyesindeki oyun parkında oyun oynayarak zaman geçirmeleri dikkat çekiyor.

/resimler/2019-1/11/1427289055890.jpg

/resimler/2019-1/11/1427428899992.jpg

/resimler/2019-1/11/1428163900715.jpg

 

 

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mardin´e 2 milyon liralık turizm yatırımı
Mardin´e 2 milyon liralık turizm yatırımı
Kentin doğal güzelliklerini barındıran Beyazsu Vadisi´ne 2 milyonluk yatırım yapıldı
Turizmde bahar yoğunluğu
Turizmde bahar yoğunluğu
Camileri, medreseleri, kiliseleri, dar sokakları ve tarihi taş konaklarıyla masal şehir Mardin´de, geçen yıl turizmde yakalanan ivmenin bu yılda sürdürülmesi hedefleniyor.
YAZAR SADIKOĞLU´NDAN EDEBİYAT DÜNYASINA 7 YENİ ESER
YAZAR SADIKOĞLU´NDAN EDEBİYAT DÜNYASINA 7 YENİ ESER
Milli ve manevi değerlere atıf yaparak eğitsel anlamda dokunuşlarla tüm makalelerinin yer aldığı “Galiba Yanlış Anladık(1.cilt)”, İlk cildi ile geniş bir okuyucu kitlesine ulaşan ve günümüz kargaşasına ışık tutan “Kerbübela” adlı romanının 2,3 ve 4 ciltleri ile kadının toplumdaki yerini sorgulatarak farklı bir bakış açısı getiren “Hz Havva´dan Günümüze KADIN (2 cilt )” adlı eserleriyle okuyucularıyla yeniden buluşan Yazar Sadıkoğlu ortaya koyduğu bu eserlerle yarının teminatı olan gençlerimizde ve onları yetiştiren aile fertlerinde yeniden bir farkındalık oluşturma gayreti içinde olduğunu söyledi.
Tarihi Mardin Yayalaştırılıyor
Tarihi Mardin Yayalaştırılıyor
Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından desteklenen ve Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülecek olan 12 milyonluk Tarihi Mardin´in Yayalaştırılması Projesi kapsamında Kentsel Meydan Düzenlemesi Cumhuriyet Meydanı Projesi´nin tanıtımı gerçekleştirildi.
Oltu Taşına Mardin Telkârisi işlenecek
Oltu Taşına Mardin Telkârisi işlenecek
MÜSİAD Erzurum Şube Başkanı Fuat Demir, Oltu taşına Mardin telkârisi ile işlenerek yeni çok güzel takılar ortaya çıkacağına vurgu yaptı.
Bu dükkanda zamana yolculuk var
Bu dükkanda zamana yolculuk var
Diyarbakır´ın Sur ilçesinde teröristlerin yakıp yıktığı sokaklarda huzur ortamı oluştu.