Son Sayı
Önceki Sayılar
KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
MARDİN İLİ ARTUKLU İLÇESİ KAMOR MEZARLIĞI MORG BİNASI YAPIM İŞİ
MARDİN İLİ ARTUKLU İLÇESİ KAMOR MEZARLIĞI MORG BİNASI YAPIM İŞİ
MARDİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ FEN İŞLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
KARAYOLLARI ZORUNLU MALİ SORUMLULUK SİGORTASI HİZMET ALIM İŞİ
KARAYOLLARI ZORUNLU MALİ SORUMLULUK SİGORTASI HİZMET ALIM İŞİ
MARDİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MAKİNE İKMAL BAKIM VE ONARIM DAİRE BAŞK.
İLAN
İLAN
MARDİN 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
İLAN
İLAN
MARDİN 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
DUYURU
DUYURU
İNSAN HAKLARI DERNEĞİ HUMAN RIGHTS ASSOCIATION KOMELAYA MAFEN MIROVAN MARDİN ŞUBESİ
ARTUKLU İLÇESİ KENTSEL SİT ALANI SOKAK ISLAHI
ARTUKLU İLÇESİ KENTSEL SİT ALANI SOKAK ISLAHI
ARTUKLU BELEDİYESİ MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ
48´İNCİ HD TUG 3´ÜNCÜ HD TB(GÜL­YA­ZI) VE 4´ÜNCÜ HD TB KLIĞI (BALLI) İÇİN MAL­ZE­ME ALIMI
48´İNCİ HD TUG 3´ÜNCÜ HD TB(GÜL­YA­ZI) VE 4´ÜNCÜ HD TB KLIĞI (BALLI) İÇİN MAL­ZE­ME ALIMI
48 İNCİ HD.​TUG.​K.​LIĞI MİLLİ SA­VUN­MA BA­KAN­LI­ĞI GENEL KUR­MAY BAŞ­KAN­LI­ĞI BAĞ­LI­LA­RI VE MÜS­TE­ŞAR­LIK
ELEKTRİK MALZEMESİ SATIN ALINACAKTIR
ELEKTRİK MALZEMESİ SATIN ALINACAKTIR
MARDİN SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MAKİNE İKMAL VE TESİSLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI
KANALİZASYON MALZEMESİ SATIN ALINACAKTIR
KANALİZASYON MALZEMESİ SATIN ALINACAKTIR
MARDİN SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ PLAN PROJE YATIRIM VE İNŞAAT DAİRESİ BAŞKANLIĞI
PE BORU, VANA, PVC EK PARÇALARI, PPRC BORU VE PPRC EK PARÇALARI
PE BORU, VANA, PVC EK PARÇALARI, PPRC BORU VE PPRC EK PARÇALARI
MARDİN SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İÇME SUYU DAİRESİ BAŞKANLIĞI
PERSONEL HİZMETİ ALINACAKTIR
PERSONEL HİZMETİ ALINACAKTIR
AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRLÜĞÜ AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK
TÜM İLANLAR
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
Kitapseverlerin sahaf mutluluğu
1990 yılında başladığı sahaf mesleğini devam ettiren Hüseyin Gündüz, 40 yaşından sonra öğrenci olarak geldiği Mardin´de, 2 yıl aradan sonra sahafa dönüş yaptı.
Tarih: 7.10.2018 12:43:50/ 131okunma / 1yorum

Mardin´in tek Sahaf´ı olan Gündüz komşularının Mardin´de kitap okuyan yok iflas eder kapatırsın diye başlayan kitap okuma ve okutma mücadelesi şimdilerde Mardinli gençlere okuma alışkanlığı kazandırarak, köylerde kütüphaneler kurup, Mardin´i kitap okumada birinci il yapmak.

Tarihi dokusu ve gizemli doğasıyla, farklı dinlere, dillere, kültürlere kucak açan, günümüze kadar gelerek birçok medeniyete beşiklik eden antik kent Mardin, bir sahafla tanıştı. Mardin´e özgü taş yapılı otantik bir mekanda kitapseverleri karşılayan Sahaf Hüseyin Gündüz, Mardin´in tek sahafı oldu. Mardin´deki Süryanilerin, Kürtlerin, Arapların, Ermenilerin ve Türklerin dillerindeki eserlerin yer aldığı Sahafı ziyaret edenler, o eski sahaf ortamını yaşıyor.

Mardin Artuklu Üniversitesi´nde antropoloji bölümünü okuyan 43 yaşındaki Hüseyin Gündüz, 1990 yılında başladığı sahaflığa, Antalya ve İstanbul´dan sonra bu kez 2 yıl aradan sonra Mardin´de devam etti. Yaklaşık 6 ay önce Mardin´de Sahaf mekanını kuran Gündüz´ün sıcak tavırları, güler yüzü şimdiden kitapseverlerin ilgisini çekmeye başladı. Bir sahafın nasıl olması gerektiğini kişiliğiyle ortaya koyan Gündüz´ü farklı kılan en önemli özelliği,  özellikle çocukları kitap okumaya özendirmesi oluyor.

“İflas edersin diyen komşular kitap okuyor”

11 yaşımda Mardin´den çıktım 41 yaşımda Mardin´e geri döndüğünü anlatan Sahaf Hüseyin Gündüz, “Mardin Artuklu Üniversitesinde Antropoloji okuyorum. İstanbul Antalya Mersin´de sahaflık yaptım. 6 ay önce Mardin´de Sahaf dükkanı açtığımda ilk tepkiler olumsuzdu. Herkes kapatırsın iflas edersin diyordu. Mardin´de kitapçıya ne gerek var. Kimse kitap okumuyor dediler. Komşular iflas edeceksin 1 ay sonra kapatırsın diyorlardı. Kendilerinin de kitap okumadıklarını söylediler ve bende “Sizde kitap okuyacaksınız” dedim” diyerek Mardin´de başlayan okutma serüvenini anlattı.

“Büyükleri ikna edemem diye çocukları iyi bir okur yapmayı hedefledim”

Şimdi komşular hafta da bir gelip şu kitabı gelip okuyalım diyorlar diyen Gündüz, “Ben burada okumayı geliştireceksem büyükleri ikna edemeyeceğimi düşünüp çocuklardan başlama gereği duydum. En azından şunu dedim; “Çocuklarımızı büyütelim iyi bir okur yapalım ve sıfırdan başlayalım”  Böyle geliştirdim. Çocuklara ücretsiz kitap vermeye başladım ve benim gücüm yetmedi. İstanbul´dan İzmir´den sahaf arkadaşlarımdan destek aldım. Yavaş yavaş Türkiye´de kampanyaya dönüştü” dedi.

Mardin´i Türkiye´de okuyan birinci şehir yapabiliriz

Tek meselemiz var kitap okutmak diyen Gündüz, “ Eğer zaman ve gücüm yeterse köylerde de bunu yapmak istiyorum. Dünya değişiyor teknoloji değişiyor. Elbette sosyal medya önü alınamaz ama insanlara şunu öğretmek gerek. Nasıl matematiğin bir ihtiyaç olduğunu anlatıyorsak okumanın önemini de anlatmamamız gerek. Aslında okumanın önemine anlatsak herşeyden daha önemli bir ders olacağının farkında olacağız. Mardin´i Türkiye´de okuyan birinci şehir yapabiliriz. Şuan arşivimde 1800´lü yıllardan kalma Rusçadan Osmanlıcaya çevrilmiş kitaplar var” diye konuştu.

Kitapseverlerin sahaf mutluluğu 

Mardin´de sahaf olmasından dolayı çok mutlu olduğunu ve Sahafın sık ziyaretçilerinden olan Hilal Gülman, okudukça kitaplarda kendimi keşfediyorum. Kendimi buluyorum. Özelikle tercihim biyografiler ve burada da kendimi keşfedeceğim eserle tanışmaktan çok mutluyum” diye konuştu.

İnternet yerine asıl kaynaktan okumanın keyifli olduğunu kaydeden Denizli´den Mardin´e öğrenci olarak gelen Yasin Özçetin, “Sokaklarda ticaret amaçlı kitapçılar oluyor ama burada hem tarihi okumak, keşfetmek için güzel bir yer. İnternetten edindiğimiz bilgiler birinci kaynaklı değil. Kitaplara dokunarak okumak daha keyifli” dedi.

Özelikle çocuklara okumaları için kitapları ücretsiz veren Sahaf Hüseyin Gündüz´ün 6 yaşındaki misafiri Ömer Asaf Ödül kitap okumayı sevdiğini belirterek genellikle öğretmenin verdiği ve annesinin aldığı kitapları okuduğunu söyledi.

1800´lü yıllara ait eski kitaplar var

Sahafta şu an çok eski eserlerin yer aldığını da aktan Sahaf Hüseyin Gündüz, “İlk baskısı 1805 yılında basılmış bir kitap var. Bunlar tefsirdir. Tefsir ve mantık kitapları ağırlıklıdır. Yine cumhuriyetin başında basılmış askeri birliklere dini öğretme amacıyla yazılmış kitaplar var. Hafız-i Şirazi divanı var. İsmet İnönü döneminde basılan kitaplar var” dedi.

/resimler/2018-10/7/1244530066984.jpg

/resimler/2018-10/7/1245035379652.jpg

/resimler/2018-10/7/1245153192536.jpg

/resimler/2018-10/7/1245239755039.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kitapseverlerin sahaf mutluluğu
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
eli gül
8.10.2018 08:54:58
haber cümlelerinizi daha kısa tutarsanız okuyucunun kafası karışmaz ve anlaşılır olur. Sizi seviyorum.