Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
Kitapseverlerin sahaf mutluluğu
1990 yılında başladığı sahaf mesleğini devam ettiren Hüseyin Gündüz, 40 yaşından sonra öğrenci olarak geldiği Mardin´de, 2 yıl aradan sonra sahafa dönüş yaptı.
Tarih: 7.10.2018 12:43:50/ 281okunma / 1yorum

Mardin´in tek Sahaf´ı olan Gündüz komşularının Mardin´de kitap okuyan yok iflas eder kapatırsın diye başlayan kitap okuma ve okutma mücadelesi şimdilerde Mardinli gençlere okuma alışkanlığı kazandırarak, köylerde kütüphaneler kurup, Mardin´i kitap okumada birinci il yapmak.

Tarihi dokusu ve gizemli doğasıyla, farklı dinlere, dillere, kültürlere kucak açan, günümüze kadar gelerek birçok medeniyete beşiklik eden antik kent Mardin, bir sahafla tanıştı. Mardin´e özgü taş yapılı otantik bir mekanda kitapseverleri karşılayan Sahaf Hüseyin Gündüz, Mardin´in tek sahafı oldu. Mardin´deki Süryanilerin, Kürtlerin, Arapların, Ermenilerin ve Türklerin dillerindeki eserlerin yer aldığı Sahafı ziyaret edenler, o eski sahaf ortamını yaşıyor.

Mardin Artuklu Üniversitesi´nde antropoloji bölümünü okuyan 43 yaşındaki Hüseyin Gündüz, 1990 yılında başladığı sahaflığa, Antalya ve İstanbul´dan sonra bu kez 2 yıl aradan sonra Mardin´de devam etti. Yaklaşık 6 ay önce Mardin´de Sahaf mekanını kuran Gündüz´ün sıcak tavırları, güler yüzü şimdiden kitapseverlerin ilgisini çekmeye başladı. Bir sahafın nasıl olması gerektiğini kişiliğiyle ortaya koyan Gündüz´ü farklı kılan en önemli özelliği,  özellikle çocukları kitap okumaya özendirmesi oluyor.

“İflas edersin diyen komşular kitap okuyor”

11 yaşımda Mardin´den çıktım 41 yaşımda Mardin´e geri döndüğünü anlatan Sahaf Hüseyin Gündüz, “Mardin Artuklu Üniversitesinde Antropoloji okuyorum. İstanbul Antalya Mersin´de sahaflık yaptım. 6 ay önce Mardin´de Sahaf dükkanı açtığımda ilk tepkiler olumsuzdu. Herkes kapatırsın iflas edersin diyordu. Mardin´de kitapçıya ne gerek var. Kimse kitap okumuyor dediler. Komşular iflas edeceksin 1 ay sonra kapatırsın diyorlardı. Kendilerinin de kitap okumadıklarını söylediler ve bende “Sizde kitap okuyacaksınız” dedim” diyerek Mardin´de başlayan okutma serüvenini anlattı.

“Büyükleri ikna edemem diye çocukları iyi bir okur yapmayı hedefledim”

Şimdi komşular hafta da bir gelip şu kitabı gelip okuyalım diyorlar diyen Gündüz, “Ben burada okumayı geliştireceksem büyükleri ikna edemeyeceğimi düşünüp çocuklardan başlama gereği duydum. En azından şunu dedim; “Çocuklarımızı büyütelim iyi bir okur yapalım ve sıfırdan başlayalım”  Böyle geliştirdim. Çocuklara ücretsiz kitap vermeye başladım ve benim gücüm yetmedi. İstanbul´dan İzmir´den sahaf arkadaşlarımdan destek aldım. Yavaş yavaş Türkiye´de kampanyaya dönüştü” dedi.

Mardin´i Türkiye´de okuyan birinci şehir yapabiliriz

Tek meselemiz var kitap okutmak diyen Gündüz, “ Eğer zaman ve gücüm yeterse köylerde de bunu yapmak istiyorum. Dünya değişiyor teknoloji değişiyor. Elbette sosyal medya önü alınamaz ama insanlara şunu öğretmek gerek. Nasıl matematiğin bir ihtiyaç olduğunu anlatıyorsak okumanın önemini de anlatmamamız gerek. Aslında okumanın önemine anlatsak herşeyden daha önemli bir ders olacağının farkında olacağız. Mardin´i Türkiye´de okuyan birinci şehir yapabiliriz. Şuan arşivimde 1800´lü yıllardan kalma Rusçadan Osmanlıcaya çevrilmiş kitaplar var” diye konuştu.

Kitapseverlerin sahaf mutluluğu 

Mardin´de sahaf olmasından dolayı çok mutlu olduğunu ve Sahafın sık ziyaretçilerinden olan Hilal Gülman, okudukça kitaplarda kendimi keşfediyorum. Kendimi buluyorum. Özelikle tercihim biyografiler ve burada da kendimi keşfedeceğim eserle tanışmaktan çok mutluyum” diye konuştu.

İnternet yerine asıl kaynaktan okumanın keyifli olduğunu kaydeden Denizli´den Mardin´e öğrenci olarak gelen Yasin Özçetin, “Sokaklarda ticaret amaçlı kitapçılar oluyor ama burada hem tarihi okumak, keşfetmek için güzel bir yer. İnternetten edindiğimiz bilgiler birinci kaynaklı değil. Kitaplara dokunarak okumak daha keyifli” dedi.

Özelikle çocuklara okumaları için kitapları ücretsiz veren Sahaf Hüseyin Gündüz´ün 6 yaşındaki misafiri Ömer Asaf Ödül kitap okumayı sevdiğini belirterek genellikle öğretmenin verdiği ve annesinin aldığı kitapları okuduğunu söyledi.

1800´lü yıllara ait eski kitaplar var

Sahafta şu an çok eski eserlerin yer aldığını da aktan Sahaf Hüseyin Gündüz, “İlk baskısı 1805 yılında basılmış bir kitap var. Bunlar tefsirdir. Tefsir ve mantık kitapları ağırlıklıdır. Yine cumhuriyetin başında basılmış askeri birliklere dini öğretme amacıyla yazılmış kitaplar var. Hafız-i Şirazi divanı var. İsmet İnönü döneminde basılan kitaplar var” dedi.

/resimler/2018-10/7/1244530066984.jpg

/resimler/2018-10/7/1245035379652.jpg

/resimler/2018-10/7/1245153192536.jpg

/resimler/2018-10/7/1245239755039.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kitapseverlerin sahaf mutluluğu
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
eli gül
8.10.2018 08:54:58
haber cümlelerinizi daha kısa tutarsanız okuyucunun kafası karışmaz ve anlaşılır olur. Sizi seviyorum.
‘Yerel Mutfak Global Lezzet´ Mardin´i ağırlayacak
‘Yerel Mutfak Global Lezzet´ Mardin´i ağırlayacak
Özel bir otelin Kadınların Ekonomik Hayata Katılımlarını Destekleyen Projesi ‘Yerel Mutfak Global Lezzet´ Mardin mutfağıyla devam ediyor.
SERKAN KAYA AŞKI!
SERKAN KAYA AŞKI!
Arabesk müziğin usta sanatçısı Serkan Kaya, Sevgililer Günü´ne özel olarak Kıbrıs Elexus Hotel´de sahne aldı. Birbirinden güzel aşk şarkılarını Sevgililer için söyleyen Kaya, sahneye Tarifi Zor adlı şarkısıyla çıktı.
Mardin, Anadolu tarih ve kültür birliği buluşmalarına ev sahipliği yaptı
Mardin, Anadolu tarih ve kültür birliği buluşmalarına ev sahipliği yaptı
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu, Mardin´de ´Anadolu Tarih ve Kültür Birliği´ buluşmaları kapsamında öğrencilerle bir araya geldi.
Efsunlu sesiyle Melis Güven´den yeni bir hikaye;  "Denizin Ruhu"
Efsunlu sesiyle Melis Güven´den yeni bir hikaye; "Denizin Ruhu"
Türkçe sözlü ilk teklisi "Hiç Olmuşsun" ile dikkatleri üzerine çeken Melis Güven, bu kez müzikseverleri farklı bir yolculuğa çıkarıyor. Sözü ve bestesi kendisine ait olan yeni teklisi “Denizin Ruhu”nun altyapısı ise uzun süredir birlikte çalıştığı başarılı prodüktör Eren Erdol´a ait.
Ferhat Göçer´den Umutlarımızı Yaşatalım Çağrısı...
Ferhat Göçer´den Umutlarımızı Yaşatalım Çağrısı...
Çocukluk çağı kanserlerinde erken tanı konusunda farkındalık oluşturmak için hazırlanan video spotta gönüllü olarak yer alan ünlü sanatçı Ferhat Göçer, çocuklarımızın düzenli sağlık taramalarının yaptırılması için çağrıda bulunuyor.
“GELECEĞİN SİNEMASI” YENİDEN ŞEKİLLENİYOR
“GELECEĞİN SİNEMASI” YENİDEN ŞEKİLLENİYOR
Sinema öğrencilerinin kısa film projelerini hayata geçirmeleri için her yıl destek veren TÜRSAK Vakfı 16. yılında maddi ve ayni desteğini arttırıyor.