Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
Kadınlar ekmeğini KEKİK´ten çıkaracak
Mardin´de yerel ve mülteci nüfustan kadınların bir arada üretimine dayanan kadın kooperatifi KEKİK, lokanta işletmesiyle faaliyetlerine başladı.
Tarih: 11.4.2019 11:45:18/ 80okunma / 0yorum

Mardin´de Yeşilli Kaymakamlığı ve insani yardım kuruluşu Hayata Destek Derneği´nin yürütücülüğü, Alman sivil toplum kuruluşu Caritas´ın finansmanıyla kurulan kadın kooperatifi KEKİK (Kadın Emeğinin Kalkınması ve İyileştirilmesi Kooperatifi) faaliyetlerine KEKİK Lokanta´nın hizmete girmesiyle başladı.

KEKİK Lokanta´nın resmi açılışı Yeşilli ilçesinde Mardin Valisi Sayın Mustafa Yaman, Vali Yardımcılarıi Başsavcı Ahmet Bektaş, Yeşilli Kaymakamı Ömer Bilgin, Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar ve mülteci kadınların katılımı ile Mardin´li vatandaşların hizmetine girdi.

Yeşilli ilçesinde bir yıl boyunca gastronomi, halı dokuma kursuna katılan Mardinli ve mülteci kadınlar kaymakamlık desteği ile Mardin´de ilk kez bir kadın kooperatifi kurarak kendi ekonomilerine katkı sunacak.

Birleşmiş Milletler Yüksek Mülteci komisyonundan Mardin´de ilk proje

Yeşilli Kaymakamı Ömer Bilgin göreve geldiğinde ilk icraat olarak bu projeye 2017´nin Şubat ayında başvurduğunu belirterek, “Gelir gelmez ilk yaptığım iş buydu. Birleşmiş Milletler Yüksek Mülteci komisyonuna başvurdum. Ve BM yüksek mülteci komisyonunun Mardin´de ki ilk projesini ilçemiz ile hayata geçirdik. Gastronomi ağırlıklı, halı dokuma, psikiyatri desteği kreş ve Türkçe desteğini içeren çok geniş bir proje. Bir yıl boyunca burada görmüş olduğunuz bayanlara Yeşilli´li bayanlara ve Suriyeleri bayanlara gastronomi eğitimi verdik. Mardin ve Suriye mutfağı ile ilgili gastronomi eğitimi verdik ve bir yıllık eğitim tamamlandıktan sonra onlara bu projenin sadece eğitimle kalmaması için kazandıkları bu eğitim yeteneklerinin ekonomiye kendilerine artık dönüşünün olması için ilçemizde ihtiyaç duyulan bu lokantayı açtık. Yaklaşık bir aydır burada ilçemizde yemek faaliyeti veriyorlar. Bu projeyi yaptıktan sonra sürdürülebilirliği garanti olsun diye bu projede çalışan tüm bayanlarımızı KEKİK adı altında kooperatifi kurduk. Burada kazanılan her bir kuruş onların hanesine gidiyor. Onların adına açmış olduğumuz bir hesap var. En azından bu projenin süresi bittikten sonra da kendi ayaklarının üstünde durabilsinler. İlçemize ve ilimize ve gerek Ülkemize güzel bir örnek teşkil etmesi adına kurumsallaştırdık. Sadece Dönor veya bu projeyi sunan kurumun uhdesinde tutmayarak artık bu projenin geleceğini onların ellerine tevdi ettik” diye konuştu.

Kadınlar geleceği için çalışacak

Hayata Dair Derneği İletişim kaynakları program yöneticisi Mustafa İşle, “ Bu proje 2017 yılında Yeşilli Kaymakamı Ömer Bilgin´in girişimi ile oluşan bir proje. O dönem birlikte bir gastronomi eğitimi ve halı dokuma kursu verdik. Kadınlara sonrasında desteği ile biz bu projeyi biraz daha genişlettik. Daha çok kadına ulaşmak adına bu gastronomi eğitimlerini biraz daha çok kadına ulaştırmayı başardık. Ve dedik ki 2019 yılında bu proje atıl olarak kalmasın, bu kadınlar mevcut bir yetenek elde ettiler. Bu yeteneği onları güçlendirmek adına üretime geçirsinler ve bu sayede ekonomik anlamda da kendilerini güçlendirebilsinler istedik” dedi.

Projede yer alan kadınlara tebrik

Açılışta konuşma yapan Caritas temsilcisi Claudio Moser, kadınların güçlendirilmesi hedefinde projenin başarısının altını çizerek KEKİK çatısı altında yerel ve mülteci nüfustan kendi ayakları üzerinde durma kararlılığını gösteren kadınları kutladı.

Konuşmaların ardından kadınlar Suriye ve yöresel Mardin mutfağından hazırladıkları menüleri açılışa katılanlara ikram ederek katılımcılardan tam not aldılar.

/resimler/2019-4/11/1204418398568.jpg

/resimler/2019-4/11/1204509492546.jpg

/resimler/2019-4/11/1205024180342.jpg

/resimler/2019-4/11/1205157618023.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kadınlar ekmeğini KEKİK çıkaracak
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kızıltepe´de yöresel ürün fuarı açıldı
Kızıltepe´de yöresel ürün fuarı açıldı
Kızıltepe´de yöresel ürün fuarı açıldı
10 yılda 2,3 milyon ton katı atık bertaraf edildi
10 yılda 2,3 milyon ton katı atık bertaraf edildi
10 yılda 2,3 milyon ton katı atık bertaraf edildi
1,5 yıl içerisinde bin 300 düzensiz göçmen yakalandı
1,5 yıl içerisinde bin 300 düzensiz göçmen yakalandı
İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Adıyaman, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Siirt ve Şırnak Valileri, İl Jandarma Komutanları, İl Emniyet Müdürleri ve İl Göç İdaresi Müdürlerinin katılımıyla “Düzensiz göç ile mücadele bölge toplantısı” Şanlıurfa´nın ev sahipliğinde gerçekleşti. Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, kentte son 1,5 yıl içerisinde bin 300 düzensiz göçmenin yakalandığını belirtti. Bir otelde düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, düzensiz göçün Türkiye ve dünya açısından gittikçe problem haline gelen düzensiz göçün engellenmesi ve yönetimiyle ilgili bölge toplantısının Şanlıurfa´da gerçekleştirileceğini ifade ederek, kentte son 1,5 yıl içerisinde bin 300 düzensiz göçmenin yakalandığını belirtti. “Düzensiz göçten en fazla etkilenen ülke Türkiye´dir” Türkiye´nin stratejik bir konumda yer alması nedeniyle göç gelişmelerinden en fazla etkilenen ülkelerin başında geldiğini ve düzensiz göçün etkilerini en fazla yaşayan ülkelerden olduğunu belirten Vali Erin, "Düzensiz göç ile bölge toplantısını burada gerçekleştiriyoruz. Düzensiz göç yasa dışı yollarla bir ülkeye giriş yapan ve ülkede kalan bir durumdur. Küreselleşmeyle birlikte artan iletişim ve ulaşım kolaylığı bu küresel bir soruna dönüşmüştür. 2011 yılında Suriye´de yaşanan savaştan dolayı ülkemize sığınan 4 milyondan fazla insana ev sahipliği yapıyoruz. Dört milyon üzerindeki Suriyeli kardeşimizin 550 bine yakını da 7-8 senedir Şanlıurfalı kardeşlerimizin ev sahipliğinde, dünyanın hiçbir tarafında görülmeyen devlet destekleriyle burada yaşamaya devam ediyor. Nüfusunun dörtte biri kadar bir nüfusa ev sahipliği yapan bir şehirden bahsediyoruz. Bu aynı zamanda medeniyet iddiasında bulunan, modernleşmeden vuran ve refah içinde yaşayan ülkelere de bir insanlık dersidir. Düzensiz göçün engellenmesi ve yönetilebilir olması için alınabilecek çok sayıda önlem var. Son dönemlerde yapılan idari düzenlemeler, kolluk kuvvetlerimiz arasındaki yakın işbirliği, sınırlarımızın kontrol altına alınmasına yönelik yatırımlar ile uluslararası camianın bu sorunla mücadeleye katılmasına yönelik Türkiye´nin yaptığı çağrılar ve destekler büyük çalışmalardır” diye konuştu. Bölgenin, zengin beşeri sermayesi, yeraltı, yer üstü kaynaklarıyla ülkenin gelişmesine, birlik ve beraberliğin güçlenmesine katkı sunacağını dile getiren Vali Erin, toplantıya katılanlara teşekkür etti.
Çocuklarını okutmak için yüz yıllık tespihlerini satışa çıkardı
Çocuklarını okutmak için yüz yıllık tespihlerini satışa çıkardı
Mardin´in Artuklu ilçesi Birinci Cadde´de en eski tespih satıcısı olan Nihat Celen, 6 çocuğunu okutmak için mesleğine devam ediyor.
kuvvetli yağış uyarısı
kuvvetli yağış uyarısı
kuvvetli yağış uyarısı
Gelin damatların gözdesi tarihi mekanlar oldu
Gelin damatların gözdesi tarihi mekanlar oldu
Mardin´de yeni evlenen çiftler, binlerce yıllık, tarihe tanıklık eden mekânlarda mutluklarına anlam katıyor.