Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
İşte Türk-İş´in asgari ücret teklifi
Asgari ücret artışı için enflasyonun kırmızı çizgileri olduğunu söyleyen Türk-İş Başkanı Ergün Atalay 2,000 TL´nin üzerinde yüzde 25 enflasyon ve refah payı talep edeceklerini söyledi.
Tarih: 6.12.2018 14:17:35/ 165okunma / 0yorum

As­ga­ri Ücret Tes­pit Ko­mis­yo­nu´nun bugün ya­pı­lan ilk top­lan­tı­sın­da Ata­lay, “Enf­las­yon al­tın­da hiç bir zammı ne gö­rü­şü­rüz ne ko­nu­şu­ruz” dedi ve ek­le­di:

“As­ga­ri ücret ar­tı­şı için kır­mı­zı çiz­gi­miz enf­las­yon, 2,000 tl´nin üze­rin­de yüzde 25 enf­las­yon farkı ve bunun üze­ri­ne refah payı talep ede­ce­ğiz.”

TÜFE Kasım´da yıl­lık yüzde 21.62,ÜFE ise yıl­lık yüzde 38.54 ar­tar­ken, enf­las­yon ve­ri­si­nin ar­dın­dan yap­tı­ğı açık­la­ma­da Ha­zi­ne ve Ma­li­ye Ba­ka­nı Berat Al­bay­rak Kasım ayına iliş­kin ve­ri­le­rin enf­las­yon­da dü­şü­şün güçlü bir şe­kil­de baş­la­dı­ğı­nı ve bu düşüş eği­li­mi­nin sü­re­ce­ği­ni gös­ter­di­ği­ni söy­le­miş­ti.

Ay­rı­ca dün Mer­kez Ban­ka­sı (TCMB) 2019 yı­lı­na iliş­kin “Para ve Kur Po­li­ti­ka­sı” met­nin­de TCMB enf­las­yon he­de­fi­nin hü­kü­met ile va­rı­lan mu­ta­ba­kat­la uyum­lu yüzde 5´te ko­run­du­ğu­nu; para po­li­ti­ka­sı­nın ise enf­las­yo­nu bu he­de­fe ka­de­me­li yak­laş­tı­ra­cak şe­kil­de oluş­tu­ru­la­ca­ğı­nı be­lirt­ti.

KOMİSYON OY ÇOK­LU­ĞUY­LA KARAR VERİYOR

Yasa ge­re­ği 5´er işçi, iş­ve­ren ve dev­let tem­sil­ci­si olmak üzere 15 ki­şi­den olu­şan As­ga­ri Ücret Tes­pit Ko­mis­yo­nu bugün ki ilk top­lan­tı­sı­nın ar­dın­dan işçi ve iş­ve­re­nin ev sa­hip­li­ğin­de de ayrı ayrı top­la­na­cak. 2019 yı­lın­da ge­çer­li ola­cak as­ga­ri üc­re­tin açık­lan­ma­sı­nın bek­len­di­ği dör­dün­cü ve son top­lan­tı ise yine Ba­kan­lık­ta ya­pı­la­cak.

Mev­zu­at ge­re­ği, Ba­kan­lı­ğın be­lir­le­di­ği üye­ler­den bi­ri­nin baş­kan­lık et­ti­ği ko­mis­yon, en az 10 üye­nin ka­tı­lı­mıy­la top­la­nıp, oy çok­lu­ğuy­la karar ve­ri­yor. Oy­la­rın eşit­li­ği ha­lin­de baş­ka­nın bu­lun­du­ğu ta­ra­fın ço­ğun­lu­ğu sağ­la­dı­ğı kabul edi­li­yor.

KAY­NAK: SÖZCÜ

/resimler/2018-12/6/1511215279318.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İşte Türk asgari ücret teklifi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mikro kredi ile market işletmecisi oldu
Mikro kredi ile market işletmecisi oldu
Mardin´in Kızıltepe ilçesinde yaşayan Feride Doğu, mikro kredi ile mahalle arasında başladığı küçük bir bakkaldan büyük bir markete adım attı. Girişimci kadın işini daha da büyüterek büyük bir market açmak istiyor.
POŞET BAŞINA 15 KURUŞ DEVLET 10 KURUŞ MARKET ALIYOR
POŞET BAŞINA 15 KURUŞ DEVLET 10 KURUŞ MARKET ALIYOR
PAGEV´in “Ücretli Plastik Alışveriş Poşetleri Uygulaması” gündemiyle Ankara´da düzenlediği toplantının yankıları sürüyor. Plastik poşet üreticisi 500 firmanın yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar´ın katıldığı toplantıda 25 kuruşluk poşet ücretinden marketlerin pay almaması da gündeme geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´nın da konuya sıcak baktığı öğrenildi.
E-ihracatta doğru fiyatlama nasıl yapılır
E-ihracatta doğru fiyatlama nasıl yapılır
Türkiye´nin E-İhracat Uzmanı B2CDirect, sürdürülebilir şekilde e-ihracat yapmak isteyen tüm firmalar için “ürünlerin doğru fiyatlandırılması” konusunu masaya yatırdı. B2CDirect CEO´su Yusuf İbili, tüketici araştırmalarında çıkan sonuçlara bakıldığında, fiyat faktörünün satın alma kararlarında çok önemli bir rol oynadığını belirtti.İbili, doğru fiyatlandırmanın işletmelerin strateji geliştirmesi gereken konuların başında geldiğini söyledi.
Dünya´nın çeliği Türkiye´de test ediliyor
Dünya´nın çeliği Türkiye´de test ediliyor
Dünya´nın çeliği Türkiye´de test ediliyor. Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği´nin ortakları arasında yer aldığı MATİL Malzeme Test ve İnovasyon Laboratuvarları A.Ş. (MATİL A.Ş.) 28 ülkenin çeliğinin analiz ve testlerini Türkiye´de yapıyor ve Türkiye´ye döviz kazandırıyor.
Batman OSB´ye DİKA´dan 1.8 Milyon Hibe Desteği
Batman OSB´ye DİKA´dan 1.8 Milyon Hibe Desteği
Batman Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü´nün “Batman OSB´deki Bazı Yolların Tamamlanması ve Enerji Alt Yapısının İyileştirilmesi” projesi, Dicle Kalkınma Ajansı´nın “2018 Yılı Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında desteklenerek hayata geçiriliyor.
Kadınlara E-Ticaret ve Digital Pazarlama Eğitimi
Kadınlara E-Ticaret ve Digital Pazarlama Eğitimi
Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Artuklu Üniversitesi işbirliğinde üreten kadınlara ‘‘E-Ticaret ve Digital Pazarlama Eğitimleri ” verildi.