Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
İslam medeniyetinin geleceği masaya yatırılıyor
İslam Medeniyetinin Geleceği Uluslararası Çalıştay´ı Mardin Artuklu Üniversitesi ve Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAR) işbirliğinde gerçekleştiriliyor.
Tarih: 4.10.2018 09:58:03/ 230okunma / 0yorum

Mardin Valiliği ve Türk Hava Yolları´nın (THY) desteğiyle Mardin Artuklu Üniversitesi´nin ev sahipliğinde düzenlenecek uluslararası çalıştaya felsefe, tarih, sosyoloji ve ilahiyat bilimleri alanında uzman birçok bilim adamı katkıda bulunacak.

Medeniyetler İttifakı Türkiye Ulusal Eşgüdüm Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa, MED-AR Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Selamet´in de katılım göstereceği İslam Medeniyetinin Geleceği Çalıştayında İslam Medeniyetinin Oluşumu, İslam Medeniyetinde Din ve Dünya, İslam Medeniyetinin Yükselişi ve Altın Çağı gibi başlıklar masaya yatırılarak farklı oturumlarda ele alınacak.

04-06 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek geniş katılımlı çalıştay ile ilgili olarak felsefe, tarih, ilahiyat, toplum bilim ve modern bilim alanlarında ulusal ve uluslararası düzeyde önde gelen akademik şahsiyetlerin katılacağı bilgisini veren Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, çalıştayda İslam Medeniyetinin geçmişine yönelik tespitler yapmakla birlikte, geleceğine yönelik yeni perspektifler de ortaya koymayı amaçladıklarını ifade etti.

İnsanlığın uzun asırlar içerisinde oluşturup geliştirdiği üst düzeydeki etkinliklerin en özgün ve en kalıcı olanına medeniyet denildiğini anımsatan Rektör Ağırakça, “Son üç yüzyıldır, Batı merkezli, hegemonyacı, emperyalist medeniyet yaklaşımının ısrarla vurgulamaya çalıştığı anlayışın aksine medeniyetlere asıl rengini veren temel faktör dinlerdir” dedi.

Günümüzden yaklaşık 12-13 bin sene önce, ilk kez ülkemizin Güneydoğu bölgesinde, Fırat-Dicle havzasında, özellikle de Urfa, Mardin ve Harran yöresinde başladığı kabul edilen insanlığın uzun medeniyet yolculuğu boyunca İslam dininin evrensel medeniyet anlayışına en özgün ve önemli kazanımlarda bulunduğunu hatırlatan Ağırakça, Mardin Artuklu Üniversitesi olarak ülkemizin ve dünyanın seçkin aydın ve bilim adamları ile bu konuları derinliğine tartışmak, değerlendirmek ve İslam Medeniyetinin geleceğine ışık tutmaya yönelik entelektüel katkılar sunmaya devam edeceklerini belirtti.

Bugün başlayan ve 6 Ekim tarihine kadar gerçekleştirilerek ve 8 oturumla icra edilecek çalıştayın sonunda genel değerlendirmelerde bulunularak sonuç bildirisi ilan edileceği öğrenildi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Türkçe de bilim yapılır
Türkçe de bilim yapılır
Dünya bilim çevrelerince kabul gören Ankara merkezli Milli Folklor dergisinin 30. yılı düzenlenen panelle kutlandı. Avrasya Yazarlar Birliği tarafından düzenlenen toplantıya çok sayıda bilim insanı katıldı.
Köy okullarındaki öğrencilere yardım
Köy okullarındaki öğrencilere yardım
Mardin´de Meydanbaşı Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, köy okullarındaki öğrencilere kışlık kıyafet yardımında bulundu.
Midyat´ta 10 okulda satranç sınıfı açıldı
Midyat´ta 10 okulda satranç sınıfı açıldı
Mardin´in Midyat ilçesinde Türkiye İş Bankası´nın desteğiyle ilçe genelinde 10 okulda, Satranç Sınıfları açıldı. Açılan sınıflarda satranç takımı, panosu ve kaynak kitapları hediye edildi.
Avcılar Midyat´ta okul onardı
Avcılar Midyat´ta okul onardı
Mardin´in Midyat ilçesinde avcılar tarafından bir okulda onarım yapılarak öğrencilere hediyeler dağıtıldı. Av Mevsimi Ailesi, Midyat ilçesi Sarıköy mahallesinde bulunan ilkokulu onarıp öğrencilere giyim ve kırtasiye malzemesi yardımında bulundu.
Öğretmenlere 24 Kasım sürprizi
Öğretmenlere 24 Kasım sürprizi
Kasımiye Ortaokulu ve Hacı Suphiye Bölünmez İmam Hatip Ortaokulu idarecileri, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla öğretmenlerine büyük bir sürpriz yaptı.
Öğretmenler Eğitim Bir Sen´in yemeğinde buluştu
Öğretmenler Eğitim Bir Sen´in yemeğinde buluştu
Eğitim Bir Sen Midyat İlçe Temsilciliği, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlediği akşam yemeği programında, öğretmen üyeleri ile bir araya geldi.