Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
İnşaat sektörü programı yapılacak
MÜSİAD, Mardin´de “İnşaat sektörü sorun ve çözüm önerileri” konulu TÜİT programı hazırlıyor.
Tarih: 3.12.2018 12:39:51/ 142okunma / 0yorum

MÜSİAD İnşaat Sektör Kurulu hamiliğinde ve MÜSİAD Mardin Şubesi ev sahipliğinde 8 Aralık´ta “İnşaat sektörü sorun ve çözüm önerileri” konulu TÜİT programı yapılacak. MÜSİAD Genel Başkanı, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı, milletvekilleri, Mardin Valisi, bürokrasi, Türkiye´nin birçok yerinden gelen müteahhit ve işadamı, sektör ile ilgili bileşenlerin katılacağı programda, sektörün sorun ve çözüm önerileri görüşülecek.

Toplantıda özel ve resmi çalışan müteahhitlerin sorunları ele alınacak, imalatçıların sorunları ile taşeronların sorunları irdelenecek. Özellikle de arz fazlası gayrimenkul sorunu ve fazlalığı ile buna bağlı olarak da müşterilerin yaşadığı mağduriyetler ve bu konuda yaşanan sorunların nedenleri konuşulacak. Almanya´da 3 bin 800, Avrupa´da 25 bin müteahhit varken, Mardin de bin, İstanbul´da 90 bin, Türkiye´de 240 bin müteahhidin olduğu tahmin edildiği kaydedildi. Şu anda yapılan çalışmalar kapsamında “müteahhit sayısını düşürmek, yurtdışına açılmak, Gayrimenkul Borsası oluşturmak” önerileri yer alıyor.

Sektörün Mardin´deki durumu

MÜSİAD´tan yapılan açıklamada şunlara yer verildi: “17-25 Aralık FETÖ Terör örgütü ihaneti, 6-7 Ekim Kobani olayları sonrası başlayan ve bölgedeki çukur ve barikat siyaseti ve terör olayları ile güvenlik sorununun zirve yaptığı tarihlerde Mardin´de inşaat sektörü büyük darbe aldı ve Cazibe Merkezi olan şehir bir anda cazibesini yitirdi. Sermaye, geleceği parlak, potansiyeli yüksel, istikbal vadeden şehri terk etmeye başladı. 2015 yılında hazırladığımız raporda tehlikenin geldiğini olağanüstü olumlu bir gelişme olmazsa, iflaslar, yarım bırakılan şantiyeler, mağdur edilen arsa sahipleri, alıcılar ve taşeronlar, sektörden kaynaklı toplumsal sorunların yaklaştığını, yeni inşaatlara başlanmamasını, süreç en az 5 yıl alacağını kamuoyuna duyurmaya çalışmıştık. Üzülerek ifade etmeliyiz ki; Raporumuzda belirttiklerimizin tamamı fazlasıyla maalesef gerçekleşti. Aradan 3,5 yıl geçti, iki yıldır inşaat sektöründe Mardin olarak dibi gördük. Mardin´de sektör yavaş yavaş toparlanıyor, tünelin ucunda ışık görünmeye başladı. Son ekonomik gelişmeler, likidite sıkışıklığı süreci biraz zora sokuyor gibi görünse de yakın gelecekte Mardin olarak İnşaat sektöründe toparlanmaya doğru gidiyoruz. 1-2 yıla kadar sektörün normale döneceğine inanıyoruz. Mardin olarak bir sorunumuzda; Türkiye´de 4 il ile birlikte yabancılara gayrimenkul satışının yasak olduğu illerden biri olmamızdır. 27.10.2008 tarih ve 14273 sayılı Bakanlar Kurulu kararınca Mardin ilinin tamamı kamu yararı ve ülke güvenliği açısından yabancılara satış yapılamıyor. Güvenlik açısından da hiçbir sorunumuz yok, bu yasağın ivedilikle kaldırılması için uğraşacağız. Sadece tarihi alan ve SİT bölgeleri bu yasağın kapsamına dahil edilmesi yeterli bir tedbir olabilir.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İnşaat sektörü programı yapılacak
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mikro kredi ile market işletmecisi oldu
Mikro kredi ile market işletmecisi oldu
Mardin´in Kızıltepe ilçesinde yaşayan Feride Doğu, mikro kredi ile mahalle arasında başladığı küçük bir bakkaldan büyük bir markete adım attı. Girişimci kadın işini daha da büyüterek büyük bir market açmak istiyor.
POŞET BAŞINA 15 KURUŞ DEVLET 10 KURUŞ MARKET ALIYOR
POŞET BAŞINA 15 KURUŞ DEVLET 10 KURUŞ MARKET ALIYOR
PAGEV´in “Ücretli Plastik Alışveriş Poşetleri Uygulaması” gündemiyle Ankara´da düzenlediği toplantının yankıları sürüyor. Plastik poşet üreticisi 500 firmanın yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar´ın katıldığı toplantıda 25 kuruşluk poşet ücretinden marketlerin pay almaması da gündeme geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´nın da konuya sıcak baktığı öğrenildi.
E-ihracatta doğru fiyatlama nasıl yapılır
E-ihracatta doğru fiyatlama nasıl yapılır
Türkiye´nin E-İhracat Uzmanı B2CDirect, sürdürülebilir şekilde e-ihracat yapmak isteyen tüm firmalar için “ürünlerin doğru fiyatlandırılması” konusunu masaya yatırdı. B2CDirect CEO´su Yusuf İbili, tüketici araştırmalarında çıkan sonuçlara bakıldığında, fiyat faktörünün satın alma kararlarında çok önemli bir rol oynadığını belirtti.İbili, doğru fiyatlandırmanın işletmelerin strateji geliştirmesi gereken konuların başında geldiğini söyledi.
Dünya´nın çeliği Türkiye´de test ediliyor
Dünya´nın çeliği Türkiye´de test ediliyor
Dünya´nın çeliği Türkiye´de test ediliyor. Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği´nin ortakları arasında yer aldığı MATİL Malzeme Test ve İnovasyon Laboratuvarları A.Ş. (MATİL A.Ş.) 28 ülkenin çeliğinin analiz ve testlerini Türkiye´de yapıyor ve Türkiye´ye döviz kazandırıyor.
Batman OSB´ye DİKA´dan 1.8 Milyon Hibe Desteği
Batman OSB´ye DİKA´dan 1.8 Milyon Hibe Desteği
Batman Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü´nün “Batman OSB´deki Bazı Yolların Tamamlanması ve Enerji Alt Yapısının İyileştirilmesi” projesi, Dicle Kalkınma Ajansı´nın “2018 Yılı Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında desteklenerek hayata geçiriliyor.
Kadınlara E-Ticaret ve Digital Pazarlama Eğitimi
Kadınlara E-Ticaret ve Digital Pazarlama Eğitimi
Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Artuklu Üniversitesi işbirliğinde üreten kadınlara ‘‘E-Ticaret ve Digital Pazarlama Eğitimleri ” verildi.