Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
Hastalıklar için bitkisel ürünler tercih ediliyor
Havaların soğuması ve kış mevsiminin gelmesi ile birlikte hastalıklardan korunmak isteyenler soluğu aktarlarda alıyor.
Tarih: 7.11.2018 09:19:48/ 234okunma / 0yorum

Mardinli Aktar Veysi Denli, sonbahar ile birlikte soğuk algınlığı ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik bitki ürünlerinin tercih edildiğini belirterek, “Daha önce hasta olduğunda kullanılan bir büyük kitle vardı. Şu an ise tedbir almaya yönelik daha bilinçli bir kesim başlıyor” diye konuştu.

Mardin´de havaların soğumasıyla birlikte vatandaşlar çareyi aktarlarda arıyor. Havaların soğuması ile birlikte mevsim değişikliğine bağlı hastalıklar baş gösterirken, vatandaşlar da bu durumu doğal yolla atlatabilmek için aktarlarda yoğunluk oluşturuyor. Özellikle kış aylarında daha çok tercih edilen aktarlarda bugünlerde bir hareketlilik yaşanıyor. Havaların aniden soğumasıyla özellikle soğuk algınlığı, grip ve öksürük gibi hastalıklara bitkisel çözüm arayan vatandaşlar, kendilerini aktarlarda buluyor. Hastalıklardan korunmak için özellikle ıhlamur, zencefil, zerdeçal, hatmi çiçeği, tarçın, ada çayını en çok tercih ediyor. Doğal yollarla hastalıkları atlatmak isteyen vatandaşlar, önümüzdeki günlerde de bu yoğunluğu artırması bekleniyor.

Mardinli Aktar Veysi Denli, mevsim geçişlerinde satılan bitkileri anlattı. Denli, 11 yıldır aktar işinde olduğunu belirterek, sonbahar ile birlikte soğuk algınlığı ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik bitki ürünlerinin tercih edildiğini söyledi. Bitki ürünlerinin tercih edilmesi gerektiğini de vurgulayan Denli, “Bir ıhlamurun evde olması gerekiyor, adaçayının evde olması gerekiyor. Hatmi (hiro) çiçeği evde olması gerekiyor. Çünkü havalar bozuluyor, hızlı bir mevsim geçiş genliği var. Ve bizim bir bölgenin dezavantajı var. Özellikle Suriye üzerinden bir toz bulutu. Şimdi bu da bizim soluduğumuz havanın kalitesini bozan bir şeydir. Havanın kalitesinin bozulması demek yeterince oksijeni normal şartlarda alamıyorken bu oksijenin daha da düşük hale gelmesi bizim akciğer solunum yolu dediğimiz üst solunumda bağışıklık sistemimizin düşmesine sebep olan bir faktör. O yüzden bu tür temizleyiciler, terleticiler, bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidanlar deriz. Yani o vücuttaki toksinleri atsın diye bu bitkisel ürünler tercih edilebiliyor. Bu biraz da kışla birlikte daha çok rağbet görür” dedi.
‘ARTIK DAHA BİLİNÇLİ VATANDAŞLARIMIZ VAR´
Denli, genel kış bitkilerinden ıhlamur, adaçayı, hatmi, zencefil, zerdeçalın daha çok tercih edildiğini kaydederek, “Ama papatya burada olmazsa olmazımızdır. Kuşburnu tercih ettiğimiz çok büyük bir etken sebebi var. Çünkü C vitamini yüksek oranda barındıran bir şeydir. C vitamini de bugün bağışıklık sistemi için çok önemli bir etken madde. Soğuk algınlığı için kesinlikle öyle. Bir nebze gripte C vitamini takviyesi almak gerekir zaten. Bunu doğal yollardan almayı tercih eden vatandaşlarımız var. Artık daha bilinçli vatandaşlar. Yavaş o seviyeye geliyoruz. Daha eğitimli daha bilinçli hakikaten yayınlanan bilimsel makaleyi okuyup ta kendi hayatına uyarlamaya çalışan bir vatandaş kitlesi oluşuyor. Daha önce kadim bilgilerden gelen biraz da hazır bilgiler doğrultusunda işte sadece hasta olduğunda kullanılan bir büyük kitle vardı. Şu an ise tedbir almaya yönelik daha bilinçli bir kesim başlıyor” diye konuştu.
‘MUCİZE VAAT ETMEDEN SAĞLIKLI YAŞAMAYI ÖĞRETMELİYİZ´
“Toksinleri, GDOlu gıdalardan kaynaklı zararlı maddelerin, havanın kalitesizliği, maruz kaldığımız radyasyon oranı ve bu yüzden bizim artık bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz gerektiğini, toplumda farkında olaraktan belli adımlar atıyor” diyen Denli, şöyle devam etti: “Sağlık sektöründe çalışan insanların mucize vaat etmeden sağlıklı yaşamayı öğretebilmemiz gerekiyor. Ihlamur tek başına bir mucize değildir. Sağlıklı yaşamanın parçalarından bir tanesidir. En başından gelen bir beslenme faktörü vardır. Bizim yaşam tarzımızı düzelteceğimiz bir çok faktör var. İşte aktarlar bunu yapmaya çalışır. Bir sağlıklı yaşam koçu olmaya çalışır ama bizim üzerimizde de bir etiket oluşmuş. Belki bizim sektörümüzün içindeki şarlatanlardan kaynaklı. Kötü bir imaj zamanında oluşmuş. Ama bu imaj zamanla yıkılıyor. Örneğin bir kanser hastasına bir bitkiyi verip 3 ayda senin kanserini yenerim diyen meslektaşlarımız var. Bugün yaşadığımız sıkıntı bu. Onlara bu umut tacirliğini yaptırdıklarından dolayı. Velev ki dediklerinde doğruluk payı olsa dahi umut tacirliği yapmak ne aktar için ne doktor için. Bu yüzden doktorlar bu tür durumlarda etik kurallarına daha uygun.”
‘EKİNEZYADA ANTİOKSİDAN İÇERİĞİ ÇOK FAZLA´
Ekinezya´nın çok bilinmeyen bir bitki olduğunu söyleyen Denli, “Ekinezya bağışıklık sistemi için bizim kış ayında çok tükettiğimiz bir bitkidir. Türkiye´de yetişen yetiştirilen bir ürün. Ekinezya bilimsel anlamda izahı çok fazla. Antioksidan içeriği çok fazla, bağışıklık sistemi üzerinde çok fazla etkileri var. O pek bilinmiyor” dedi.
‘ÇİNKİSKÜTÜ SARILIK İÇİN KULLANILIYOR´
Yöreye özgü birçok bitkinin olduğunu dile getiren Denli, “Endemik bitkilerin belirli kişiler tarafından kullanımı var. Bunun üzerinde bilimsel bir çalışma yok. Endemik bitkilerden ziyade ki yok olmasından korkarız. Türkiye´nin her yerine bizim burada Çinkiskütü (İkşut) dediğimiz bir bitki var. Bunu daha çok yeni doğmuş çocuklarda sarılık için kullanırız. Onun dışında karaciğer enzimleri üzerinde çok güzel faydaları var. Hepatit gibi rahatsızlıklarda, şeker için, erkeklerin performansını artırmak için güzel etkileri var. Bu bitki Türkiye´nin her yerinde var. Lakin bizim burada yöresel kullanım çok eskiye dayandığı için sadece bizim buradaki yerel köylülerin bildiği ve kullandığı, toplandığı bir ürün haline gelmiş. Genelde İstanbul´daki aktarda tercih eder, buradan göndeririz. Mardin şu an az talep için yetiyor” diye kaydetti.
‘FİYATLAR YÜKSEK´
Satışların olduğunu; ancak tüm sektörün yeni süreçten etkilendiği için kendilerinin de bu durumdan etkilendiğini belirten Denli, “Bitkilerimizin çoğu da ithal ürünlerdir. Yani bir zencefil, bir zerdaçal, yeşilçay, en çok sattığımız ürünler tarçın, bunların hepsi ithal ürünler. Bunların hepsi Türkiye´de yetişmiyor. Dolar bazlı gelen ürünler olduğu için. Haliyle bizim alış fiyatlarımızın hepsi artıyor. Buda temelde bizim kar marjımızı düşüren satış gücümüzü azaltan bir şeydir. Temelinde de sermayeyi azaltan bir durumdur. Biz çok da mutlu değiliz. Tarçın 70 lira, papatya 60 lira, Ihlamur 120 lira, adaçayı 50 lira. Bu fiyatlarımız bize göre yüksektir. Geçen yıl 100 liraya sattığımız ıhlamuru 120´ye çıkardık. Tarçın´da geçen yıl 30 liraydı bu yıl 70 lira. İki katından fazlası ve bizim kar marjımızı düşüren bir şey. Bu durum hem bizi hem de müşteriye yansıyor” dedi.
Özel Haber: Serkan Kurt

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *