Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
Gelin damatların gözdesi tarihi mekanlar oldu
Mardin´de yeni evlenen çiftler, binlerce yıllık, tarihe tanıklık eden mekânlarda mutluklarına anlam katıyor.
Tarih: 15.4.2019 16:40:02/ 104okunma / 0yorum

Farklı medeniyetleri ve tarihi yapıları ile açık hava müzesini andıran Mardin´de baharla birlikte gelin ve damat düğün fotoğraflarının vazgeçilmez mekânları arasına girdi.

Antik kent Mardin´de, binlilerce yıllık tarihi mekânlarda fotoğraf çekimi damat ve gelinlerin evlilik şartları arasına girdi.

Gelin adayları damat adaylarından düğün fotoğraflarının Mardin´in taş evleri, Abbara, medrese ve kiliselerde ve kentin tarihi dokusu karşısında çekilmesini istiyor.

Evlenen çiftler, Mardin´e gelen konukların kentin doğal görüntüsü ve mimarı yapısından çok etkilendiğini, öte yandan gelin ve damatlarının da artık düğün fotoğraflarını tarihi mekânlarda doğal stüdyolarda çektirmek istediklerini ifade ediyor.

TARİH MEKÂNLARDA FOTOĞRAF ÇEKİMİ GELİN İSTEKLERİ ARASINA GİRDİ.

Düğün fotoğraflarını Mardin´in tarihi yapılarında çektiren Özgür ve Merve çifti ise böylesi bir günde böyle bir fırsat buldukları için çok mutlu olduklarını belirtti.

Damat Özgür, evleneceği zaman gelinin kendisinden isteği olan fotoğraf çekimini gerçekleştirdiğini ve bundan mutluluk duyduğunu söyledi.

Mardin´in tarihi dokusunu Eşinin çok beğendiğini belirten Özgür, “Mardin gerçekten çık farklı bir kent, her karış alanını farklı farklı değerlendirmek lazım. Bu tarihi mekânlarda çektiğimiz fotoğrafları çerçeveletip evimize asacağız. Allah nasip ederse de ileride çocuklarımıza göstermek için saklayacağız. ” dedi.

Gelin Merve ise, Kızıltepe ilçesinden Mardin´e gelip fotoğraf çektirdiklerini söyledi. Çok mutlu olduğunu ifade eden Merve,” “Tarihi yapı karşısında adeta büyülendim. Her şey çok güzel, Mardin daha da güzel. Beni istediklerinde Mardin´de ki bu tarihi mekânlarda fotoğraf çektirmek hayalimdi. Allah´a şükür ki bugün bunu da gerçekleştirdik. ”şeklinde duygularını dile getirdi.

/resimler/2019-4/15/1645297517775.jpg

 

/resimler/2019-4/15/1645534080715.jpg

/resimler/2019-4/15/1646056893494.jpg

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kızıltepe´de yöresel ürün fuarı açıldı
Kızıltepe´de yöresel ürün fuarı açıldı
Kızıltepe´de yöresel ürün fuarı açıldı
10 yılda 2,3 milyon ton katı atık bertaraf edildi
10 yılda 2,3 milyon ton katı atık bertaraf edildi
10 yılda 2,3 milyon ton katı atık bertaraf edildi
1,5 yıl içerisinde bin 300 düzensiz göçmen yakalandı
1,5 yıl içerisinde bin 300 düzensiz göçmen yakalandı
İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Adıyaman, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Siirt ve Şırnak Valileri, İl Jandarma Komutanları, İl Emniyet Müdürleri ve İl Göç İdaresi Müdürlerinin katılımıyla “Düzensiz göç ile mücadele bölge toplantısı” Şanlıurfa´nın ev sahipliğinde gerçekleşti. Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, kentte son 1,5 yıl içerisinde bin 300 düzensiz göçmenin yakalandığını belirtti. Bir otelde düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, düzensiz göçün Türkiye ve dünya açısından gittikçe problem haline gelen düzensiz göçün engellenmesi ve yönetimiyle ilgili bölge toplantısının Şanlıurfa´da gerçekleştirileceğini ifade ederek, kentte son 1,5 yıl içerisinde bin 300 düzensiz göçmenin yakalandığını belirtti. “Düzensiz göçten en fazla etkilenen ülke Türkiye´dir” Türkiye´nin stratejik bir konumda yer alması nedeniyle göç gelişmelerinden en fazla etkilenen ülkelerin başında geldiğini ve düzensiz göçün etkilerini en fazla yaşayan ülkelerden olduğunu belirten Vali Erin, "Düzensiz göç ile bölge toplantısını burada gerçekleştiriyoruz. Düzensiz göç yasa dışı yollarla bir ülkeye giriş yapan ve ülkede kalan bir durumdur. Küreselleşmeyle birlikte artan iletişim ve ulaşım kolaylığı bu küresel bir soruna dönüşmüştür. 2011 yılında Suriye´de yaşanan savaştan dolayı ülkemize sığınan 4 milyondan fazla insana ev sahipliği yapıyoruz. Dört milyon üzerindeki Suriyeli kardeşimizin 550 bine yakını da 7-8 senedir Şanlıurfalı kardeşlerimizin ev sahipliğinde, dünyanın hiçbir tarafında görülmeyen devlet destekleriyle burada yaşamaya devam ediyor. Nüfusunun dörtte biri kadar bir nüfusa ev sahipliği yapan bir şehirden bahsediyoruz. Bu aynı zamanda medeniyet iddiasında bulunan, modernleşmeden vuran ve refah içinde yaşayan ülkelere de bir insanlık dersidir. Düzensiz göçün engellenmesi ve yönetilebilir olması için alınabilecek çok sayıda önlem var. Son dönemlerde yapılan idari düzenlemeler, kolluk kuvvetlerimiz arasındaki yakın işbirliği, sınırlarımızın kontrol altına alınmasına yönelik yatırımlar ile uluslararası camianın bu sorunla mücadeleye katılmasına yönelik Türkiye´nin yaptığı çağrılar ve destekler büyük çalışmalardır” diye konuştu. Bölgenin, zengin beşeri sermayesi, yeraltı, yer üstü kaynaklarıyla ülkenin gelişmesine, birlik ve beraberliğin güçlenmesine katkı sunacağını dile getiren Vali Erin, toplantıya katılanlara teşekkür etti.
Çocuklarını okutmak için yüz yıllık tespihlerini satışa çıkardı
Çocuklarını okutmak için yüz yıllık tespihlerini satışa çıkardı
Mardin´in Artuklu ilçesi Birinci Cadde´de en eski tespih satıcısı olan Nihat Celen, 6 çocuğunu okutmak için mesleğine devam ediyor.
kuvvetli yağış uyarısı
kuvvetli yağış uyarısı
kuvvetli yağış uyarısı
Posta güvercinleri yarışacak
Posta güvercinleri yarışacak
Diyarbakır´da 21 Diyarbakır Posta Güvercin Sevenler Derneği tarafından düzenlenen yarışmada, fiyatı 250 ila 20 bin lira arasında değişen posta güvercinleri Malatya´dan bırakılacak. Beslendikleri evin damına ilk ulaşan güvercinin nesli koruma altına alınacak.