Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
Futbol dünyasına siber güvenlik uyarısı
FIFA Futbol Dünya Kupası, tüm heyecanıyla Rusya´da devam ediyor. Takımlar maç kazanmaya odaklanırken, pek çok ülkenin oyuncuları olası siber saldırılar konusunda uyarıldı.
Tarih: 5.7.2018 11:02:55/ 2011okunma / 0yorum

Halka açık Wi-Fi bağlantılarının asla kullanılmamasını isteyen bazı takım yöneticileri, oyunculara yayınlanmasını istemeyecekleri tüm fotoğrafları ve bilgileri cihazlarından silmelerini tavsiye etti. Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET, Dünya Kupası´ndaki takımların siber güvenlik önlemlerini mercek altına aldı.

Dünya Kupası´nda yer alan birçok futbol takımında siber güvenlik konusu, daha turnuva başlamadan gerçek bir endişe haline gelmişti. Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET´in edindiği bilgilere göre örneğin İngiltere Futbol Federasyonu, oyuncuları Rusya´ya hareket etmeden önce bir araya getirerek cihazlarını güvende tutmaları konusunda uyardı. İngilizler, bir siber saldırıya hedef olmanın endişesiyle, Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) ile görüşerek tavsiyeler aldı ve oyunculara hacklenmemeleri konusunda hızlandırılmış bir kurs verdi.

Siber güvenlik ve takımlar

Potansiyel bir siber saldırıdan korunmak amacıyla önlem alanlar yalnızca İngilizler değil. Avustralya Futbol Federasyonu (FFA), Rusya´dayken yalnızca kendi mobil internet bağlantısını kullanmaya karar verdi.Sydney Morning Herald´ın raporuna göre, FFA personeli ve oyuncular, yayınlanmasını istemeyecekleri tüm verileri ve bilgileri cihazlarından silmeleri yönünde bilgilendirildi.

Asla halka açık Wi-Fi kullanmayın!

Tüm personel ve oyuncular, otel de dahil olmak üzere halka açık Wi-Fi bağlantılarını asla kullanmamaları yönünde uyarıldılar. Personel üyelerine, Rusya´da kalacakları süre boyunca siber korsanların ele geçirebileceği veri miktarını en aza indirmek amacıyla, kullandıktan sonra atılabilecek yeni geçici telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar verildi.

Hırvat ve Fransız Dünya Kupası ekipleri de siber korsan olabilecek kişilerin oluşturabileceği tehlikeler hakkında uyarıldılar. Fransız Bilgi Güvenliği Ajansı Anssi´nin Başkanı Guillaume Poupard, Fransız ekibine yurt dışındayken dikkat etmeleri gereken temel konularda bazı ipuçları verdiklerini ifade etti.

Endişenin kaynağı turnuva öncesine dayanıyor

Dünya Kupası´nda yer alan takımların siber güvenlik konusundaki endişeleri yalnızca birkaç hafta öncesine değil, 2017 sonbaharında İngiliz Futbol Federasyonu´nun siber bağlantılı olaylara ilişkin endişelerini futbolun yönetim organlarına iletmesine dek uzanıyor. The New York Times´ın haberine göre, o yılın Eylül ayında İngiliz Futbol Federasyonu tarafından FIFA´ya iletilen raporda, kişisel bilgilerin ele geçirilmesi sonucu gerçekleştirilebilecek potansiyel veri sızıntılarıyla ilgili endişelere yer verilerek Fancy Bears´ Hack Ekibi hakkında da uyarılarda bulunuluyor.

Geçmiş yıllarda gerçekleştirilen bazı küresel spor etkinliklerinde meydana gelen siber saldırılar ve siber bağlantılı sorunlarla birlikte, Rusya 2018´de mücadele eden takımların kaygıları da yeni şeyler değil. Her ikisi de Brezilya´da düzenlenen FIFA 2014 Dünya Kupası ve 2016 Yaz Olimpiyatları için yapılan hazırlıklarda, içerisinde kimlik avı girişimlerinin, hacktivizmin ve mobil kötü amaçlı yazılımların da bulunduğu tehditler tespit edildi. UEFA´nın Euro 2016´sı da, yeni oluşturulmuş sahte web sitelerinde bilet satın almak isteyen taraftarları kandırmayı amaçlayan dolandırıcılar için bir hedefti.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
USB BELLEKLERDEN KAYNAKLANAN VERİ SIZINTILARINI ENGELLEMEK İÇİN 3 ALTERNATİF
USB BELLEKLERDEN KAYNAKLANAN VERİ SIZINTILARINI ENGELLEMEK İÇİN 3 ALTERNATİF
Çalışanların şirket verilerini USB bellekler aracılığıyla bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde dışarıya sızdırması, veri sızıntılarının yaygın nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bilişim güvenliği alanındaki dağıtım ve çözümleriyle pazarda lider konumda bulunan Komtera Teknoloji´nin güvenlik uzmanları, her şirketin ideal USB bellek politikasını oluşturması için 3 farklı alternatifi paylaşıyor.
Yerli yazılımla İK dijitalleşiyor, şirketler kâr ediyor
Yerli yazılımla İK dijitalleşiyor, şirketler kâr ediyor
Dünyanın ekonomik darlık yaşadığı bugünlerde, girdi maliyetlerinin neredeyse aynı olduğu düşünülürse insan kaynaklarını doğru yönetmek kritik hale geliyor. Türkiye´nin lider ERP uzmanı CPM Yazılım tarafından geliştirilen İnsan Kaynakları Modülü, kullanıcılarını rakiplerinden bir adım öne geçiriyor.
BEYNİN 9 GİZEMİ!
BEYNİN 9 GİZEMİ!
Bilim dünyasının yıllardır sırlarını çözmekle bitiremediği, her gün yeni özelliklerini keşfettiği beynimiz, buna karşın hala bilinmeyenlerle dolu, en gizemli, en komplike organımız. Acıbadem Fulya Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Geysu Karlıkaya, beynimizin, kafatasından çıkarılıp girinti ve çıkıntıları düzleştirildiğinde dört tane A4 kağıdı kadar yer kapladığını belirtirken, ‘beynimizin sadece yüzde 10´unu kullandığımız´ bilgisinin gerçeği yansıtmadığını söylüyor. Prof. Dr. Geysu Karlıkaya, 11-17 Mart Beyin Farkındalık Haftası kapsamında beynin 9 gizemini anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.
Her İki KOBİ´den Biri Dışarıdan Sunucu Kiralıyor
Her İki KOBİ´den Biri Dışarıdan Sunucu Kiralıyor
Yapılan araştırmaya göre KOBİ´lerin yüzde 75´i sunucu hizmetlerinden yararlanırken, çoğunlukla dışarıdan kiralanan sanal sunucular tercih ediliyor
DİJİTAL DÜNYADA ÇEVRİMİÇİ SUÇLAR ARTIYOR
DİJİTAL DÜNYADA ÇEVRİMİÇİ SUÇLAR ARTIYOR
Ülkemizde, en az 45 milyon kişinin bir sosyal medya platformuna üye olduğu ve günlük olarak bu platformlar üzerinden etkileşim sağladığı biliniyor.
Siber suçlular çıtayı yükseltiyor
Siber suçlular çıtayı yükseltiyor
Antivirüs yazılım kuruluşu ESET, Kayseri´deki iş ortakları ve müşterilerine 2019 sürüm yazılımlarını tanıttı. ESET Türkiye Satış Müdürü Asım Akbal siber suçluların, yeni dönemde saldırı çıtasını yükselterek artık yapay zeka (AI) ve makine öğrenimini (ML) kullandıklarını söyledi. Akbal, ESET´in buna karşın son 20 yıldır sürekli geliştirdiği makine öğrenimi motoru ve katmanlı teknoloji modülleriyle siber saldırılara cevap verdiğini aktardı.