Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
Finans Şirketleri Güvenlik Bütçelerini Artırıyor
Finans sektörü, ardı arkası kesilmeyen güvenlik vakaları ve veri sızıntıları nedeniyle 2018´de en çok risk altında olan sektörlerden biri oldu. Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs´ün Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, finans sektöründeki şirketlerin bu yıl benzer problemler yaşamaması için önerilerde bulunuyor.
Tarih: 5.2.2019 13:20:16/ 72okunma / 0yorum

Pek çok siber tehlikeyle her geçen gün daha fazla karşı karşıya kalan finans sektöründeki şirketlerin artan endişeleri, güvenlik bütçelerini de gözden geçirmeye zorluyor. Yeni bir ankete göre, Amerika veya Avrupa´daki finans şirketlerinin %36´sı 2018´de altyapılarına yönelik bir güvenlik vakası yaşadığını ya da sistemlerinde yetkisiz erişim tespit ettiklerini belirtiyor. 2017´ye göre %12 artan bu oranın etkisiyle pek çok kurumun güvenlik bütçelerini 2019´da artırma kararı aldığını belirten Bitdefender Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, tüm şirketlerin bu duruma ayak uydurması gerektiğini vurgulayarak önerilerde bulunuyor.

Finans Şirketlerinin Yarısına Yakını 2018´de En Az 1 Veri Sızıntısı Yaşadı

Finans şirketleri, 2018´i ağ ve bulut güvenliğine yönelik tehditler, DDoS saldırıları, sosyal mühendislik, hedefli oltalama saldırıları, fidye yazılımları ve iç tehditler başta olmak üzere pek çok sorunla savaşarak bitirdi. Milyonlarca kullanıcıyı etkileyen veri sızıntıları sonrası bütçelerini artırma yoluna giden şirketler arasında güvenlik harcamalarını 1 milyar dolara çıkartan Equifax gibi şirketler de bulunuyor. Geçtiğimiz yıl benzer bir ankette şirketlerin %78´i güvenlik bütçelerini artırma kararı verirken 2019´da şirketlerin %84´ü daha önceki yatırımlarının artık yeterli olmayacağını belirtiyor.

Bitdefender Antivirüs´ün 118 şirket ile yaptığı anket ise Amerika ve Avrupa´daki güvenlik uzmanlarının güvenlik operasyonlarını gerçekleştirememesinin sebebi olarak gördüğü faktörler sıralanıyor. Ankete göre uzman, bütçe, araç ve bilinç eksikliği finans şirketlerinin siber savunmasını baltalayan temel engeller olarak öne çıkıyor. Ankete katılanların neredeyse yarısı 2018´de en az 1 veri sızıntısına uğradığını belirtirken, %60´ı ise altyapılarında şüpheli davranışlar gördüğünü itiraf ediyor.

 “Şirketler Güvenlik Yatırımlarındaki Öncelikleri Yeniden Değerlendirmeli”

Güvenlik yatırımlarının boyutu kadar odağının da önemli olduğunun altını çizen Bitdefender Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, ağ ve veri güvenliğinde daha çok yatırım ve bilince ihtiyaç olduğunu dile getirerek, verileri korurken çalışma düzeninin yavaşlamasını veya bozulmasını engelleyecek pek çok çözümün de bulunduğunu hatırlatıyor.

Finans sektöründeki şirketlerin siber güvenlikteki hızlı değişimlere anında ayak uyduramaması durumunda korkunç sonuçlarla yüz yüze kalacağı konusunda uyarıda bulunan Akkoyunlu, uç nokta korumasına yönelik tehdit algılama ve savunma düzeyinin artırılmasını öneriyor. Fiziksel bir sunucu üzerinde birden fazla işletim sistemi çalıştırmaya imkan veren hypervisor uygulaması oldukça işe yararken, bu sayede yaratılan çoklu savunma hatlarıyla kör noktalar ortadan kaldırılmış oluyor. Alınabilecek bu gibi gelişmiş önlemler dışında, çalışanların eğitilmesiyle sosyal mühendislik gibi saldırı tekniklerini daha net fark etmelerinin sağlanması da en önemli güvenlik önlemleri arasında yer alıyor.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Buzdolabı bilgi mi sızdırıyor?
Buzdolabı bilgi mi sızdırıyor?
IoT cihazlarının siber saldırılarda giderek artan biçimde kullanılması Japonları harekete geçirdi. Antivirüs yazılım kuruluşu ESET´in edindiği bilgiye göre Japonlar, yeni nesil televizyon, buzdolabı ya da fırın gibi internet bağlantılı 200 milyon cihazın güvenliğini test etmeye karar verdi.
Kopyala yapıştır hırsızlığı
Kopyala yapıştır hırsızlığı
Antivirüs yazılım kuruluşu ESET, resmi Google Play mağazasında ilk Android Clipper zararlı yazılımını tespit etti. Kripto para cüzdanlarını hedef alan bu zararlı yazılım, sahte bir uygulama yoluyla kopyalama panosunu hedef alıyor. Siber suçlular, kopyalanan bigilerin içeriğini değiştirerek, kripto para transferi sırasında paranın gideceği adresi değiştirebiliyor.
750 GENÇ YARINI İNŞA ETMEK İÇİN PROJE ÜRETECEK
750 GENÇ YARINI İNŞA ETMEK İÇİN PROJE ÜRETECEK
Sabancı Vakfı ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı “Yarını İnşa Et” projesi başladı. Proje kapsamında 4 farklı şehirden 750 genç, akıllı şehirler, çevre ve enerji alanındaki sorunlara teknolojik çözümler üretecek.
Işıklı Akademisyene New York´tan Tasarımda Mükemmellik Ödülü
Işıklı Akademisyene New York´tan Tasarımda Mükemmellik Ödülü
Ödüllü kitap tasarımlarıyla yurt içinde ve yurt dışında yakından tanınan Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Geray Gençer´e New York´tan bir ödül daha geldi.
Oyunlar Netmarble ile dünyaya açılıyor
Oyunlar Netmarble ile dünyaya açılıyor
Netmarble EMEA ve StartersHub tarafından düzenlenen mobil oyun geliştiricileri için hızlandırma programı Gamer´s Qube´da 400 bin TL yatırım desteği kazanan Türk oyun firması Flat Games´in Ston ve Look adlı iki bulmaca oyunu Netmarble tarafından tüm dünyada yayınlandı.
Bıtdefender Antivirüs En Yenilikçi Güvenlik Şirketi Seçildi
Bıtdefender Antivirüs En Yenilikçi Güvenlik Şirketi Seçildi
Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs, İngiltere merkezli siber güvenlik dergisi SC Media tarafından 2018´in en yenilikçi güvenlik şirketi seçildi.