Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
DİASPORA´DA BAŞARIYI YAKALAYAN MARDİNLİLER
17 Bin Nüfuslu İstanbul Akvaryum´un Genel Müdürü Mardinli
Tarih: 30.1.2016 17:52:01/ 7472okunma / 1yorum

       Röportaj: Mehmet Çelik-Fotoğraflar:Adnan Avuka

        İstanbul´da bulunan Dünyanın en büyük Tematik Akvaryum´un Genel Müdürlüğünü yapan Mehmet Sami Milli´yi ziyaret ediyoruz.

          Mardin Nasıl? Derken yüreğindeki  Mardin sevgisi ve heyecanının gözlerine yansıdığını görüyoruz. Aileler, akrabalar, camiler, abbaralar, kilise avluları ve çocukluk anıları, bazen kahkahalar arasında bazen de buruk bir sesle hatırlanıyor, anlatılıyor.

              Mehmet Sami Milli Mardin köklü ailelerden biri. Hayatının her noktasında

Mardinli olmakla gurur duyan, Mardin´de aldığı eğitimle en değerli hocaların eğitimi sayesinde hayata hep o pencereden bakan bir hemşerimiz.

Mardin lisesini bitirdikten sonra  Üniversitede Fen Fakültesi Matematik bölümünden

ardından Yıldız  Üniversitesi inşaat Mühendisliği´nden mezun olmuş .Türkiye´nin önemli projelerinde mühendislik Hayatını  sürdürmüş .2007 yılından bu yana İstanbul akvaryum  Genel Müdürü olarak görevini sürdürmektedir.

                 Atatürk´ün Milli ailesine hediye ettiği Milli  soyadını, hep gurur ile taşıdığını ifade eden Milli bu soyadına layık olmak ve Milli ailesinin Mardin´deki yerini bilerek bu soyadını sürekli o itina ile taşımaktan duyduğu onur ve memnuniyeti dile getiriyor.

Mardin ‘in yine en köklü ailelerinden Can ailesinin Kızı bahar ile evli olan Sami Milli, Nil ve Can Milli´nin babası .

     

                  İstanbul Akvaryum´u  anlatır mısın? Akvaryumu ziyaret edenler nelerle karşılaşacak?

              İstanbul Akvaryum; dünya denizlerinde yaşayan balık türlerinin içinde bulunduğu, kendi türündeki akvaryumlarla kıyaslandığında gezi güzergahı büyüklüğü, temalı alanları, bin metrekarelik yağmur ormanı ve interaktif yeni nesil teknolojisi ile dünyanın en yenisi...

          Coğrafi bir rotayı takip ederek Karadeniz´den Pasifik´e uzanan toplam 16 temalandırılmış alan ve 1 adet Amazon Yağmur Ormanı´ndan oluşan güzergâhta yolculuk yapmaya hazır mısınız? Sloganı ile ziyaretçilerimize sesleniyoruz.

           Alanların temalandırılmasında o alanın kültürel, coğrafi, tarihsel ve mimari özellikleri, buna uygun dekoratif unsurlar, interaktif oyunlar, ses ve ışıklandırma, filmler ve alan hakkında detaylı bilgilerin verildiği görsel grafikler yer alıyor.  Bu alanları gezen ziyaretçiler, hem o bölgenin deniz canlılarını yakından inceleyebiliyor hem de o bölgenin coğrafik ve kültürel özellikleri hakkında bilgileniyor.

              İstanbul Akvaryum´da bulunan tüm canlılar, doğal ortamlarına en yakın koşullarda yaşamlarını sürdürüyorlar dediniz. Bu canlılar hakkında bilgi verirmisiniz?. Bu canlılar hakkında neler diyeceksiniz? Ve akvaryum hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir.

            İstanbul Akvaryum´da Amazon Yağmur Ormanı alanında yaşayan kırmızı karınlı piranalar, en çok ilgi gören canlılar arasında. Sürüler halinde dolaşır ve avlanırlar. Sudaki bir damla kan kokusunu 2 kilometre uzaktan algılayabilirler.
            Akvaryumun en büyük tankı olan Ana tank içerisinde yaşamını sürdüren Limon Köpekbalığı akvaryumun en büyük canlısı... Ortalama ömrü 25 yıl olan Limon Köpekbalıkları bu süre boyunca ne dinlenir ne de uyurlar. Çünkü bu canlılar yüzdükçe solungaçları sudaki oksijeni vücutlarına geçirebilir, durdukları zaman solungaçları bu işlevi yerine getiremez ve oksijensiz kalıp hayatlarını kaybederler.
                İstanbul Akvaryum´da Karadeniz Alanı´nda görebileceğiniz Rus mersinleri dinozorlar zamanından günümüze gelen nadir balık türlerindendir, siyah havyarı ile ünlüdür. Rus Mersinleri´nin iskeletleri kemik ve kıkırdaktan oluşur, kemiksi pulları vardır.
              İstanbul Akvaryum´da zehirli deniz canlıları olan anemonların(et yiyen deniz bitkisi) içinde yaşayabilen nadir balıklardan biri olan palyaço balıklarını da görebilirsiniz. Herhangi bir balık dokunduğunda salgıladığı toksik madde ile zehirleyip içine çeken anemonların salgıladığı zehir dünyada bir tek palyaço balıklarının derisinden geçemez. Palyaço balıkları küçük gruplar halinde yaşar ve popülasyondaki dişi birey ölürse erkeklerden biri dişiye dönüşebilir.
            İstanbul Akvaryum´da görebileceğiniz Orfozlar genellikle cinsiyet değiştirirler, hayatlarının belirli dönemlerinde erkek ya da dişi olabilirler.
        Akvaryumu merak edenlere,  korku filmlerinden tanıdığımız meşhur köpekbalıkları,  2,5 metrelik tehlikeli anakonda, vatozlar, piranalar ve daha birçok değişik kara ve deniz canlısını bir arada görebileceğiniz tek yer olan İstanbul Akvaryum´u gezme fırsatını kesinlikle kaçırmayın diyorum!

           Sizi, varlığından bile haberdar olamadığınız on binlerce çeşit kara ve deniz canlı türleriyle tanıştıracak bu tematik akvaryumu gözlerinize inanamayarak gezecek, keşfe dalacaksınız. Birbirinden güzel toplam 16 adet temalandırılmış coğrafik alan ve bin metrekarelik yağmur ormanından oluşan güzergahta yolculuk yapmak size unutamayacağınız anılar kazandıracak.

İstanbul Akvaryum´da  Ziyaretçileri  Neler Bekliyor?

İstanbul´da bir Amazon Yağmur Ormanı...
Akvaryumu çok özel kılan bu bölüm sizi adeta amazon yağmur ormanındaki hislere büründürüyor. Sıcaklığı, nem oranı, etrafta gördüğünüz birbirinden farklı canlı çeşidi, rengarenk, küçücük ama bir o kadarda zehirli kurbağalar, dünyanın en küçük timsah türü olma özelliğine sahip cüce kaymanlar Amazon´un atmosferini birebir yaşatacak cinsten. Ağaçların arasında yağmur altında yürüyormuş gibi fotoğraf bile çektirip “Ben Amazon´dayken” diye anlatabileceğiniz gerçeklikte. Amazon´daki tüm bitkiler Kosta Rika´dan geldiği için oradaki doğayı hiç unutamayacaklar.
              Özel Bir Sinemadan söz ettiniz?

             İstanbul Akvaryum bünyesinde hizmet veren dünya üzerindeki en iyi hareket programlanmasına sahip bu özel sinema, sunduğu beş ayrı film seçeneği ile izleyicileri birbirinden farklı dünyalara götürüyor. Misafirler, izledikleri filmi taktıkları özel gözlüklerle üç boyutlu olarak algılamakla beraber, rüzgar, sis, su ve farklı türlerdeki dokunma efektleriyle daha önce hiç karşılaşmadıkları sanal bir şölen yaşıyorlar. Şu anda Türkiye´deki alışveriş merkezlerinde bulunan 5D sinema sistemlerinden farklı olarak sahip olduğu altı adet piston üzerinde hareket eden bir platform ile yanal hareketi de mümkün kılan 5D 6 akslı sinema; sis, rüzgar ve su efektlerinin yanı sıra, dokunma, yüze ve enseye şok üfleme, öne arkaya, sağa sola hareket dışında dairesel hareketleri ile biniş keyfini maksimuma çıkarıyor.

       Kasırga Simülatörü var giriş bölünde?

           Evet, Köpekbalığından hızlı, timsahtan güçlü! Saatte 150 km hızıyla bir köpekbalığından kat be kat hızlı, yarattığı rüzgarla bir timsahın korkutucu çenesinden çok daha güçlü! Özel dizayn edilmiş kasırda simülatörümüzde adeta bir kasırganın ortasındaymış gibi hissedecek, heyecan ve adrenalin dolu dakikalar yaşayacaksınız. Ziyaretçilerimizim ilgisini çekiyor.

                        Aynalı Labirentler, balık sürüleri arasındaymış görüntüsü   veriyor!

            Akvaryumu gezerken,   Amazon´un Gizemli Antik Totemi´ni bulmaya çalışırken, birbirine benzeyen geçitler, sonsuz yansımalar, tehlikeli çıkmazlar, her bir dönemeçte sizi bekleyen yeni sürprizlerle karşılaşacaksınız. Bu zorlu macerada vahşi hayvanların çığlıkları, ormanın gizemli derinliklerinden gelen şaşırtıcı ışık ve görüntülere karışacak, kalp ritminiz hızlanırken bir an önce çıkışı bulmakla bu inanılmaz serüveni sonuna kadar kovalamak arasında gidip geleceksiniz!

              Köpekbalıklarıyla Dalışa ne diyeceksiniz? Tehlikeli değil mi?

             4 bin metreküp su kapasiteli ve içerisinde 5 bin canlının yaşadığı ana tank içerisinde köpekbalıkları ve vatozlar ile birlikte dalış yapmanın mümkün olduğu İstanbul Akvaryum´da, 30 dakikalık dalış aktivitesi sonrası dalış yapanlara  İstanbul Akvaryum dalış sertifikası veriliyor. Dalış yapanlar kendilerini farklı bir dünyada hissediyor. Dalışın güzelliklerini anlatmak zor. Yaşamak lazım. Tehlikesi yok, çünkü denetimimiz altında dalış gerçekleşiyor.

           Gazeteci dostum ve ağabeyim Adnan Avuka ile Akvaryumu´u gezerken, Mehmet Sami Milli´nin anlattıklarının yerli yerinde  ve abartısız olduğunu gözlemliyoruz. Akvaryum harika: Temalarla zenginleştirilmesi, merak ettiğiniz balıkları, deniz canlılarını daha yakından görme şansını yakalayabilirsiniz.

          Köpek balıklarıyla dalış yapmayı göze alamadık. Meraklılarına tavsiye ederiz.

         Ama siz, siz olun piranaların bulunduğu akvaryumun içine elinizi sokmaya çalışmayın!

         Mehmet Sami Milli ile söyleşimizi ve akvaryum gezimizi  tamamlayıp, ayrılacaktık ki, Sami Milli AVM ve   Oteli de gezmek ister misiniz? Deyince kırmadık. AVM´yi gezdik,Oteli gezme zamanımız kalmadı.

            Mehmet Sami Milli İstanbul Akvaryum, AVM ve Otelin genel müdürlüğünü yapıyor. Genç yaşta bu başarıyı yakalayan hemşerimizi kutluyoruz.

           Bir başka söyleşide Diasporadan  başka bir hemşerimizle buluşmak dileğiyle

 

    

    

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
erhan çelik
22.3.2016 22:35:29
Helâl olsun hemşerimize, inşallah aynı hizmetleri burda da yapar