Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
Çiftçiler bağlarını buduyor
Mardin´de baharın gelmesi ve havaların ısınması ile birlikte çiftçiler bağlarına giderek ağaçlarını buduyor.
Tarih: 14.4.2019 12:15:53/ 57okunma / 0yorum

Mardin´in Mazıdağı ilçesi kırsalında havaların ısınmasıyla çiftçiler bağlarını budamaya başladı. Çok sayıda bağın bulunduğu Mazıdağı´nda çiftçiler, bağlara akın etti.

 “Bakarsan bağ bakmazsan dağ olur”

Üzüm veriminin son yıllarda çok düştüğünü belirten Şeyhmus Abi, bakarsan bağ olur bakmazsan dağ olur, atasözünü hatırlatarak verim almak için bağ bakımı ve budamanın güzel bir şekilde yapılması gerektiğini söyledi.

Abi, “Budamanın tam zamanıdır şimdi. Asmalar daha çiçek açmadan yapılması lazım. Asmaların da çeşitleri ve budama zamanları vardır. Ama şuanda zaman daraldı asmalar çiçek açmadan budamaları gerek. Budama da dikkat edilecek hususlar şöyledir. İnce dalları bırakmasınlar, alttaki kökleri çıkarsınlar, kuruyan dalların temizlenmesi lazım. Budama yaparken özellikle tomurcuğun (gözü) biraz üstünden ve yatay bir şekilde kesmek gerekir. Çünkü keserken özsuyunun tomurcuğun üzerine gitmemesi lazım. Eğer giderse onu kurutur ve bu da verim kaybına neden olur. Ayrıca acemilerin kesinlikle budama yapmaması lazım. Bağı sürdün mü, bakımını yaptın mı çok güzel üzümü oluyor. Tadı oluyor. Şire (mezrone) üzümünün tadı daha hoş oluyor. Ama bakımını yapmadın mı, sürmedin mi, hani eskiden bir atasözü var ´Bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur.” diye. O da doğrudur; bakımını yaptın mı çok güzel oluyor. Üzümleri oluyor, şiresi iyi oluyor. Yani her şeyi güzel oluyor. Ama bakmadın mı nohut gibi kalıyor. Verim vermiyor ve tadı da olmuyor. Bağa bakarsan, bakımını yaparsan, yüz sene seneye kadar gider. Ama bakmazsan üç senede çürür gider. Bakarsan verimli olur. Ama böyle bir külleme, şey olursa, ilaçları sen kullanırsan iyi bakarsan, onun da ilacını atarsan bayağı güzel oluyor. İlacı zamanında atmazsan bakımını yapmazsan bozuluyor. Budama çiçek açmayan kadar yapılabilir. Şimdi başlıyoruz. Çiçek açmadan bitmesi lazım” dedi.

/resimler/2019-4/14/1220395673767.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Çiftçiler bağlarını buduyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *