Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
Belediye Çalışanlarına Girişimcilik Eğitimi Verildi
Mardin Büyükşehir Belediyesi personeline yönelik olarak DİKA tarafından “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” gerçekleştirildi.
Tarih: 11.1.2019 12:16:30/ 195okunma / 0yorum

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Mardin Müdürlüğü ile Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) iş birliği kapsamında, Mardin Büyükşehir Belediyesi personeline “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” verildi. Mardin Büyükşehir Belediyesi´nde otuzar kişilik iki farklı grup halinde gerçekleştirilen eğitim 4´er gün sürdü.

DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, amaçlarının özellikle 18-29 yaş arası genç girişimcilerin bu eğitimler sonucunda iş kurmaları ve bu işi sağlıklı bir şekilde yürütmeleri konusunda bilgi, beceri sahibi olmaları, yatırım süreçlerinde bilinçli ve iş planı hazırlayabilecek deneyimi kazanmalarını sağlamak olduğunu söyledi. Altındağ,“Avrupa´daki genç girişimci yaşı 23-25 yaş aralığında seyrederken, ülkemizde ise girişimcilik yaşı ortalaması maalesef 35 bandında seyretmektedir. Bizlerde bu durumu 30´un altına çekmeyi hedefliyoruz. Bundan sonrada Ajans olarak genç girişimcileri desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Eğitimlerin Amacı

Uygulamalı girişimcilik eğitimleri KOSGEB ile geliştirilen iş birliği kapsamında yeni girişimci adaylarının fizibilite ve iş planına dayanarak bilinçli yatırım yapmalarını desteklemek amacıyla düzenlenmektedir. Bu eğitimlerle ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörlerinden biri olan girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulması sağlanacaktır. Böylece Ajans Bölgesi´ndeki gençlerin yenilikçi fikirlerini destekleyip iş planı yapmaları ve başarılı bir şekilde iş kurmaları hedeflenmektedir.

150 bin TL Mali Destek Sağlanıyor

KOSGEB Mardin Müdürlüğü tarafından yeni girişimci desteği ile girişimcilere 50 bin TL hibe ve 100 bin TL geri ödemeli faizsiz kredi olmak üzere toplam 150 bin TL´ye kadar mali destek sağlanacaktır. Eğitimleri başarıyla tamamlayan katılımcılar, alacakları sertifika sayesinde “KOSGEB´in Girişimcilik Destek Programı” kapsamında yer alan yeni girişimci desteğinden faydalanabileceklerdir.

 

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *