Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
Bahar havası bazen fena çarpabiliyor
Kış aylarının bitmesi ile birlikte bahar mevsimi yavaş yavaş kendini göstermeye başladı.
Tarih: 12.3.2019 17:14:36/ 128okunma / 0yorum

Değişen iklimle birlikte insanların duygu durumlarında da değişiklikler olabilir. Uzmanlar vatandaşları bahar ayında özelikle halsizlik, bitkinlik, çöküntü hissi veren, bahar yorgunluğu olarak bildiğimiz geçici mevsimsel depresyona karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

 Çevre ve iklim değişikliği organizmayı fizyolojik ve psikolojik yönden etkilemesiyle oluşan belirtilerin oluşturduğu tablo bahar yorgunluğu olarak adlandırılır.

Kadir Demir, "Hava güzel olunca her şey güzel oluyor. Yağış olduğunda dışarıya çıkamıyoruz. Aralık, ocak ve Şubat ayında aşırı yağmur nedeni ile güneş yüzü görmedik uzmanlar bu ay içinde uyarı yapıyorlar ama güneşin keyfi uyarıyı geride bırakıyor. Bu yüzden güzel havayı değerlendirmek istedim" dedi.

Mardin dışında üniversitede okuyan ve tatilde memleketine dönen Meryem kara ise “uzn süredir bahara hasret kalmıştık böyle güzel bir günde dışarda dolaşmamak olmazdı” diye konuştu.

Erdem Aydın´da, "Yaklaşık bir buçuk haftadır hava durumunu kontrol ediyorduk. Havanın güzelleşmesini bekliyordur. Uzun süredir etkili olan yağmur ve soğuk bizi zorladı. Mardin´de alışık değil böyle havalara. Sonunda güzel ve güneşli bir havayı bulunca biz de arkadaşlarla gezip güzel Mardin´in tadını çıkararak gezmeyi planlıyoruz" dedi.

Çimlerin üzerinde vakit geçiren Ahmet Asaf Tekin ise, "Bugün de güzel havayı fırsat bildiğimiz için çimlerde vakit geçirmek istedik. Karayolları parkında vakit geçiriyorum" diye konuştu.

Uzmanlar ,” Kışın kasvetinin ve soğuk havanın yerini sıcak havanın alması ile havadaki negatif iyonların artışı ile insan biyoritmi olumsuz etkilenir. İnsan vücudu baharın düzensiz ısı artışına uyum sağlamakta güçlük çekebilir. Vücudun hormonal dengesini bozan beslenmedeki yetersizlik, uyku düzensizliği, kansızlık sonucu bahar yorgunluğu ortaya çıkabileceği konusunda uyardı.

Bahar Yorgunluğu Belirtileri

Sürekli halsizlik, yorgunluk, bitkinlik, kas ağrıları, uykusuzluk, sürekli uyuma isteği, gerginlik hissi, hakaret etme isteksizliği, enerji eksikliği, çalışamama, konsantre olamama, İse, okula geç kalma, sık izin isteme, mutsuzluk, isteksizlik, Baş ağrıları, Alerjik reaksiyonlar ile ortaya çıkıyor.

Tedavi yöntemleri

Ayrıca uzmanlar devam eden yorgunluk hali fizyolojik tepki olabileceği gibi bazı hastalıkların da habercisi olabileceğini belirterek, Bahar yorgunluğu belirtileri kronik yorgunluk sendromu, fibromiyalji, kansızlık ve bazı bağışıklık sistemi hastalıkları ile hipotiroidi gibi bazı endokrin hastalıkların belirtilerine benzerlik gösterebilir. Bahar sendromu geçici bir duygu durum değişikliğidir ve günlük yaşamı etkilemez. Eğer uzun sürer ve günlük aktiviteleri engelleyecek duruma gelirse diğer hastalıklar araştırılması gerekir. Bu tur durumlarda ise, Beslenmeye dikkat etmeli; bol su ve taze meyve, sebze tüketilmeli Uyku düzenini özen gösterilmelidir. Bahar sendromu belirtileri uzun ve ağır seyrederse, herhangi bir hastalık bulgusuna rastlanmadıysa psikolojik destek alınabilir.

 /resimler/2019-3/12/1717286977595.jpg

/resimler/2019-3/12/1717404477493.jpg

/resimler/2019-3/12/1717497602584.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Bahar havası bazen fena çarpabiliyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *