Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
ABD ve İsrail, UNESCO´dan ayrıldı
ABD ve İsrail, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO´dan resmi olarak ayrıldılar.
Tarih: 1.1.2019 13:39:59/ 233okunma / 0yorum

ABD ve İsrail, gece yarısı İsrail karşıtı önyargıları güçlendirdiği gerekçesiyle Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO´dan resmi olarak ayrıldıklarını duyurdu. UNESCO, Filistin´in El-Halil kentindeki Eski şehri, dünya miras listesine ekleme kararı almıştı. İşte bu karara tepki olarak ABD ve İsrail daha önce UNESCO´dan çekilme kararı aldı.

İsrail, geçtiğimiz yıl tarih vererek UNESCO´dan ayrılacağını bildirmişti. UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay tarafından yapılan açıklamada, "İsrail´in çıkarları karşıtı olan kararların onaylandığı" gerekçe gösterilerek İsrail hükümeti tarafından alınan kararın birlik içinde üzüntüyle karşılandığı belirtilmiş, Azoulay, UNESCO´nun ifade özgürlüğünü savunduğu ve bugüne kadar antisemitizm ve ırkçılığa karşı durduğunu ifade etmişti.

İsrail´in UNESCO´dan ayrılmasındaki başlıca nedenin Filistin´deki El Halil tarihi kentin Dünya Kültür Mirası listesine alınmasının ardından Filistin´e ayrı bir devlet statüsü verildiği anlamı taşıdığı ve UNESCO´nun Filistin´e tam üye statüsü çerçevesinde yaklaşım sergilediğini ileri sürmüştü.

 

BM Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO´nun Filistin´i tam üye olarak kabul etmesinin ardından ABD ile ilişkileri gerilmiş, ABD, UNESCO´yı yıllık katkı payı olan 80 milyon doları ödemediği için oy hakkını kaybetmişti.

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İsrail UNESCO ayrıldı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *