Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
842 yıllık saklı cennet
Mardin´deki camilerin en eskisidir. Şehir merkezinde, kale eteklerindeki Zinciriye Medresesi´nin alt tarafında, bulunur ve bulunduğu yerdeki mahalleye´dekendi adının konulduğu yerdir. Mardin ulu cami artuklular döneminde beylikler döneminde yapılan bir camidir.
Tarih: 4.6.2017 19:20:46/ 5988okunma / 0yorum

cami imamı Muhammed kılıç 2 senedir ulu camide görev yapıyorum ulu cami Mardin artuklular döneminde  beylikler döneminde yapılan bir camidir.1176 yılında Anadolu´nun en eski çifte minarelerindendir  ulu cami artuklu beylerinden kudtbetin Ilgaz döneminde yapımına başlanıyor ve 1199 yılında da yapımı tamamlanıyor fakat caminin açılışı kudbettin ılgaza nasip olmuyor onun yerine kardeşi olan Necmettin lılgaz camin açılışını yapıyor.ulu caminin 27 yıllık süren bir inşa çalışması vardı onun haricinde ulu caminin iki minaresi bulunmaktaydı  ve ana doluda en eski çifte minareli cami olarak  tarihe geçmiştir bu minarelerden birtanesi Abdülhamit döneminde yıldırım çarpması sonucu yıkılıyor . o zamandan beri restore edilmediğinden dolayı tek minareli olarak kalmaya devam ediyor .

Ulu camimizin orantısı caminin uzunluğu minare ile bir olup 52 metre uzunluğunda olduğu ve camilerin genelde burada Arap mimarisiyle tasarlandığı bilinmekte kemerli ve kubbeli bir yapı kubbesi ise girintili ve çıkıntılıdır kareli olan kubbeler hep Artuklulara ait latifiye camisi gibi  düz olan kubbeler ise Osmanlılara ait olduğu bilinmekte camimizin kıble yönüne enine geniş olmasının sebepleri birinci safta olacak cemaatin sayısının artırılması ve sevabın daha cok kazanılması camimizde iki bölüm bulunmakta (şafi ve Hanefi )olanlar için Hanefi bölümü şu anda kullanılan bölüm  şafiler bölümü´de  şu anda bayanlara tahsis etiğimiz bölümdür .

Ulu caminin ilk açılışı medrese ve cami olarak açılmıştı burada medrese odalarından bahsediliyor ama restore edilmediği için şu anda orjinaliğini kaybetmiş durumda  camimizin dört girişli olduğu söyleniyor du önceden ama şu anda sadece iki kapıdan giriş sağlanıyor onlarda doğu ve batı kapılarıdır .

Ulu cami ilk kurulduğu yıllarda duvarlarında 16 dilde yazı bulunuyordu ama şimdi onlardan sadece birkaçı görünür vaziyette  onlardan bitaneside  caminin batı kapısında yarı mevcut bu yazılar unculara ve bakırcılara yazılan vergi yazısıdır orda yazan verginin indirilmesi ile ilgili bir yazı var o zamanın sultanı uncu ve bakırcılardaki vergileri düşürdüğünü ve kimseden fazla vergi almasın diye caminin duvarına bu şekilde bir yazı yazmıştır .diğer duvarlarda yazan yazılar Osmanlılara ve artuklulara farklı farklı beyliklere ait yazılar vardı ama şu an günümüzde en temiz ve okunaklı kalan son  sultanın uncu ve bakırcılara vergi ile ilgili yazdığı yazıdır .

Çeşmenin şekli, suyun geniş ve dar kanallardan (yavaş ve hızlı) akışıyla insan ömrü anlatılmış. Mardin´deki medreselerin ve avlulu camilerin hepsinde bu çeşmelerden bulunur.

Eyvan içindeki geleneksel Artuklu çeşmesi. Su, kaynağından doğuyor ve küçük havuzda çocukluk günlerini tamamlayıp daha büyük olan ikinci havuza doluyor. Oradan da mezar şeklindeki üçüncü havuza, kaçınılmaz sona akıyor. Bir başka anlatımla da hayatı simgeleyen büyük havuzdan çıkıp gidiyor. Çeşme ve su insan hayatına benzetilmiş. Çeşmenin şekli, suyun geniş ve dar kanallardan (yavaş ve hızlı) akışıyla insan ömrü anlatılmış. Benzetme hoş, felsefe derin. Mardin´deki medreselerin ve avlulu camilerin hepsinde bu çeşmeden var.Çeşme eyvanından şadırvan ve camiye bakış açısı vardır fakat şimdilik o hayatı simgeleyen çeşme durgunlaşmış o çeşmenin ana kaynağı ise kale eteklerinden gelmedir.

 

Caminin batı tarafında girildiğinde hemen sol köşede duvarın içindeki siyah taşın hiçbir özeliği yoktur aynı zamanda o taşla ilgili bize gelen bir bildirge var ama duvarda bulunan siyah taşın hiçbir özeliği yoktur.bizler o taşın şu şekilde kullanıldığını düşünüyoruz :  burada taş ustaları bu taşları yaparken dağlardan taşların arasından  keserken farklı görünümü olduğu ayrıca camiye farklı bir görünüm katacağını düşünerek onu oraya koymuşlar  bu taşla ilgili zamanla bir algı oluşmuş ve bu taşın kabede buluna hacerül esved taşından olduğuna inanmışlar bu taşa kendini  okadar cok kaptıranlar caminin etrafında kabe gibi turlamaya başlamış tarihin bir döneminde bu taşla ilgili bir açıklama getirlmedi.

Bizler bunun volkanik bir taş olduğuna inanıyoruz yani (opsidyen taşı) olduğunu biliyoruz ve daha önce burada restore sırasında numunesi alındı ve bizlere volkanik taş olduğu söylendi yani başkada bir özeliği yok .

Ulu cami´nin ziyaret akınına uğramasının bir diğer sebebi ise Peygamber efendimiz (s.a.v) sakal-i şerifi buraya gelen çogu ziyaretçilerde zaten peygamber efendim iz´in sakal-i şerifini görmek için geliyor.

Sakal-i şerif Abdülhamit döneminde mısır tarafından  Mardinli bir aileye hediye ediliyor ve bu aile sakal-i şerifi daha fazla muhafaza edemeyeceğini anlayınca  ailede sakal-i şerifi devlete teslim ediyor . devlette bu hediyeyi ilk olan iki minareli ulu camiye yerleştiriyor  hediye edildikten sonra bizler de bunu  her sene ramazan ayının  son 3 günü  ziyaretçilere açıyorduk takı 2006-2007 yılına kadar bizim buradaki hocalarımız verdikleri toplu karar ile sakal-i şerifi sürekli  insanlar görsün diye camide bir bölüm yapalım ve  herkese acık bir şekilde her gün gelinsin ve görülsün .hocalarımızdan Allah razı olsun böylesine güzel bir işe vesile oldukları için ve şimdi her gün ve her saat her kez onu görmeye geliyor

Turistlerin Mardin´de yeniden çoğalmasına bizlerde sevindik bu güzel memleketimizde her şeyin normale dönmesi bizleri´de mutlu etti  tabi bu olaylar birtek burada oluşmadı burası olsun orta doğuda Türkiye genelinde olan olayları  zaten 2013 ten sonra olan olayları bildiğimiz için  turistler acısından bir azalma olmuştu bu bir tek Mardin için değil Türkiye geneli ama şimdi Allah şükür o randımanın azalması dolayısıyla biraz yükselme var dedi.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: yıllık saklı cennet
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *