Son Sayı
Önceki Sayılar
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:22 12:29 15:00 17:18 18:46
İLETİŞİM
5. Bölge AKSOM toplantısı Mardin´de yapıldı
Mardin´de gerçekleştirilen 5. Bölge AKSOM toplantısında, hasta il sevklerinin azaltılması ve bölge illerinin acil sağlık hizmetleri masaya yatırıldı.
Tarih: 10.10.2018 13:57:36/ 254okunma / 0yorum

Acil Sağlık Hizmetleri Koordinasyonu´nun (ASKOM) sağlanması amacıyla Mardin, Diyarbakır, Batman, Siirt, Şırnak illerinin katılımıyla 5. Bölge ASKOM toplantısı Mardin´de bir otelde gerçekleştirildi. Toplantıya Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, Bölge iller olan Diyarbakır, Batman, Şırnak, Siirt illerinin İl Sağlık Müdürleri, Kamu Hastaneleri Hizmetleri, Acil Sağlık Hizmetleri, Halk Sağlığı Hizmetleri ve sağlık hizmetleri başkanları ile başkan yardımcıları, kamu ve özel hastaneleri başhekimleri, 112 il ambulans servisi başhekimleri ve ASKOM üyeleri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Saffet Yavuz, İstanbul Bahçelievler´de özel bir hastanede çalışan meslektaşları Fikret Hacıosman´a yönelik silahlı saldırıdan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, hayatını kaybeden meslektaşlarının ailesine ve tüm sağlık çalışanlarına sabır diledi.

‘Bizler hastamıza en kaliteli hizmeti nasıl sunabiliriz diye eğitim aldık´

5. Bölge ASKOM toplantısına Mardin´in ev sahipliği yaptığını ve bölge illerin katılımından duyduğu memnuniyeti dile getiren Yavuz, toplantının 2 oturumdan oluşacağını ve ilk oturumunu da bölgedeki "Acil Sağlık Hizmetleri", ikinci oturumda ise, "Yoğum Bakımların İyileştirilmesi" konularının konuşulacağını aktardı. Hekimlere yapılan saldırıları dile getiren Yavuz, "Bizler hekim olarak sürekli yaşatma prensibini taşıyoruz. Bizler hastamıza en kaliteli hizmeti nasıl sunabiliriz diye eğitim aldık ve şuanda idareci olarak ta bir görevimizde bunlara hizmet etmek vatandaşlarımıza en etkili sağlık hizmeti sunmak” olduğunu söyledi.

‘Bölgede hekim sayısında yüksek, yoğun bakım sayısı az´

Bölgedeki yoğun bakım sayılarını ülke ortalamasının altında olduğunu ifade eden Yavuz, "Uzman ve pratisyen hekim sayısı 2002 yıllarına mukayese edilmeyecek oranda artmış; ancak halen istenilen seviyelere ulaşmış değil. Bu zorlu şartlarda coğrafyamızdaki şu anda çok şükür azalan, ama azda devam eden terör olaylarından dolayı acil sağlık hizmetleri sürekli teyakkuzda. 7 gün 24 saat 365 gün sahada sürekli, özverili çalışan bir sağlık ordusu var. Toplantının bölgemize hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu. 

‘Tüm dinamikler tüketilmeden sevk yapılmamalı´

Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Mehmet Sait Avar ise, toplantıda yoğun bakım ünitelerinin gelişmesi, yoğun bakım yatak kapasiteleri ve iller arası hasta transferlerinde yaşanan sıkıntılar hakkında konuşacaklarını söyledi.

Diyarbakır´da başlattıkları uygulamalara dikkat çeken Avar, “ASKOM toplantısında karara bağlamış olduğumuz il dışı için yer aranan hastalar için şu kararı aldık. Kesinlikle ildeki dinamikler tüketilmeden serviste ve yoğun bakımda yatan hastalar için sevk kararı alınmayacak. Özel´de kamu hastanelerinde yoğun bakım ve serviste yatan hastalarımız olduğumuz zaman herhangi bir durum olduğu zaman üniversiteden hocalar gelip konsültasyon notlarını tutacak bu hastaları il içinde tutmamak için ne gerekiyorsa onu yapıyoruz. Eğer sevk gerekirse Başhekim kararı olduğu zaman ildeki dinamikler tüketildikten sonra başhekim onayı ile sevk yapılacak” dedi. /resimler/2018-10/10/1359499278796.jpg

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SAĞLIKLI BESLENMENİN YENİ TRENDİ ‘´YERLİ ÜRÜNLER´´
SAĞLIKLI BESLENMENİN YENİ TRENDİ ‘´YERLİ ÜRÜNLER´´
Türkiye´nin girişimleriyle,Birleşmiş Milletler (BM) tarafından alınan karar ile 10 Şubat´ın "Dünya Bakliyat Günü" ilan edilmesinin ardından,vatandaşların bakliyata ve bakliyata dayalı diyetlere ilgisi arttı.
KENDİNİZİ ALAMADIĞINIZ BİR TAKINTINIZ VARSA DİKKAT!
KENDİNİZİ ALAMADIĞINIZ BİR TAKINTINIZ VARSA DİKKAT!
Herkesin bazı endişeleri, takıntıları veya bunlarla bağlantılı tekrarlayan davranışları olabiliyor.
Çocuğunuz Akran Zorbalığına Maruz Kalıyor Olabilir Mi?
Çocuğunuz Akran Zorbalığına Maruz Kalıyor Olabilir Mi?
“Arkan zorbalığına maruz kalan öğrencilerin; devamsızlıklarının arttığını, başarılarının düştüğünü, hatta bu davranışların etkisinin bazen yetişkinlikte bile devam ettiğini ortaya koyan çalışmalar vardır.
OMURGAYI TEKNOLOJİYE KARŞI KORUMANIN 14 BASİT YOLU
OMURGAYI TEKNOLOJİYE KARŞI KORUMANIN 14 BASİT YOLU
Teknolojinin hayatımızı kolaylaştırdığı bir gerçek. Telefonlar, arabalar, bilgisayarlar, sanayide kullanılan makineler gibi hayatımızın her alanında faydalandığımız araç ve gereçlerin yapılıp üretilmesi teknoloji sayesinde mümkün oluyor.
ADET DÜZENSİZLİĞİNİN 8 ÖNEMLİ NEDENİ
ADET DÜZENSİZLİĞİNİN 8 ÖNEMLİ NEDENİ
Kadınların birbirleriyle hastalıkları üzerine sohbetlerinde çok sık söylenen “benim de öyle”ifadesi çoğunlukla rahatlatıcı bir etki yaratıyor ve sanki sorun önemsizmiş gibi algılanıyor. Ancak tehlike burada başlıyor.
“Grip Salgını Bu Sene Dört Mevsimde de Görüldü”
“Grip Salgını Bu Sene Dört Mevsimde de Görüldü”
“Ateş, baş ağrısı, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı-tıkanıklığı, gözlerde yanma, kas-kemik-eklem ağrıları, bulantı, karın ağrısı ve ishal belirtileri ile kendini gösteren grip; tarih boyunca pek çok salgına neden olmuştur” diyen İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, açıkladı.